fbpx
26.8 C
Skopje
Tuesday, July 27, 2021

Unë jam një nënë, por para së gjithash jam një grua!

- Advertisement -

Nënë-Grua

Një nënë mund të jetë kështu vetëm nëse ndjen para së gjithash se është një grua.

Shpesh ndodh të humbasë, sidomos kur njeriu bëhet për herë të parë nënë, përvoja e të qenit gjithashtu femër dhe kjo çon në një mungesë qetësie, konfuzion dhe trishtim. Të jesh në gjendje të ruash këtë identitet femëror është e vështirë, linja e demarkacionit nga njëra anë dhe identitetit nga ana tjetër është shumë e hollë, shoqëria jonë, nuk na ndihmon për këtë. Një nënë e dashur është një grua e dashur, një nënë e kuptueshme është një grua e kuptueshme … nuk është e mundur të ndash dy identitetet. Një nënë e përshtatshme është një grua që ka arritur të mbajë fort feminilitetin e saj, që të mos humbasë.

Me këtë unë absolutisht nuk dua të them se një nënë gjithmonë duhet të jetë e veshur me gjërat e fundit, që ajo duhet të ketë kohë për të dalë përditë me miqtë e saj, që ajo duhet të krihet çdo ditë edhe nëse sapo ka kaluar natën pa gjumë dhe nuk ka asnjë dëshirë për ta bërë këtë. Ky nuk është feminiliteti për të cilin flas, ky është feminiliteti i televizionit, është një feminilitet sipërfaqësor dhe jo i vërtetë.

Gruaja për të cilën flas është një grua në shpirt, është ajo grua që mund të veshë një veshje të zakonshme, por nxit elegancën dhe forcën, është ajo grua që pyet veten, që qan, sepse dëgjon vetë emocionet dhe dëshiron t’i kuptojë ato, është gruaja që arrin të hyjë në kontakt me natyrën, me erën, pemët dhe kafshët, ajo është gruaja që lë intuitën e saj të lirë dhe udhëhiqet nga vete ajo.

Për fat të keq, po, kemi humbur kaq shumë tipare të kësaj gruaje, pak i kanë vjedhur ato prej nesh, pak i kemi lënë të shkojnë. Por gjithmonë mund t’i marrim ato përsëri! Dhe mundësia për ta bërë këtë jane fëmijët tanë.

Kur një grua bëhet një nënë, ajo ka këtë mundësi të madhe për shpengim. Ajo mund të luajë lojën dhe të rilindë me fëmijën e saj ose të qëndrojë mënjanë dhe të jetojë me këtë mungesë të madhe.

Në rastin e parë ekziston një shpërthim i vërtetë dashurie: gruaja, që në shtatzëni, arrin të hyjë në një marrëdhënie me kozmosin, bashkon me të, nxjerr energji prej saj dhe e heq atë. Sapo lind ajo e konsideron fëmijën e saj një mjeshtër të jetës dhe përpiqet të nxjerrë nga misteri i saj çdo pjesë të mençurisë. Lëvizjet e saj të vogla dhe të hutuara nuk bëhen të dukshme, por bartës të historisë së njerëzimit, mesazhet e saj të jetës, sytë e saj pasqyrë e së vërtetës. Gruaja që bëhet nënë nuk e lejon veten të shpërqendrohet nga bota rreth saj, ajo ndjek instinktin e saj. Së fundi ajo e ka rifituar atë duke qenë një grua dhe nuk dëshiron të bëjë pa të. Çdo hap i vogël i fëmijës suaj është një moment për të festuar dhe adhuruar, është një ritual për të festuar.

Në rastin e dytë gjithçka është më e vështirë … ne nuk jemi më gra, por vetëm nënat. Ne kemi humbur instinktet tona, ne jemi gjithmonë në kërkim të një opinioni të jashtëm, nuk mund të llogarisim më veten. Ne jemi lehtësisht të hutuara dhe nuk mund ta vendosim veten në kontakt me shpirtrat e natyrës, nuk e besojmë, nuk i besojmë vetes. Fëmija që kemi sjellë në botë është një njeri i vogël për t’u kujdesur, jo një mësues që duhet ndjekur, nuk mund ta shohim atë si mësues. Ky zë i vogël brenda nesh që dëshiron të na dalë dhe të na udhëheqë është gjithmonë, çdo herë, i mbytur nga frika jonë, nga frika jonë për të bërë gabime. Ne nuk ndihemi si gra dhe nuk mund të jemi as nënat.

Çfarë duhet të bëni?

Le të marrim përsëri feminilitetin tonë, le ta rimarrim atë. Nuk ka nevojë që të ketë një fëmijë për ta bërë këtë udhëtim. Zhdukni frikën dhe nxirrni vullnetin tuaj. Vullneti i femrave është një shpërthim i jetës që është i paimagjinueshëm, ai qëndron në secilën prej nesh dhe është gati të dalë dhe të shpërfaqet: vetëm ka nevojë për një shkundje nga ne.

Ringjallni dëshirat tuaja të fjetura, le t’ju udhëzojnë … ato do t’ju tregojnë rrugën. Besoni veten dhe atë që ndjeheni, udhëhiquni nga idealet tuaja, kthehuni në dashuri pa pasur nevojë, duke jetuar të tashmen pa menduar për të kaluarën ose të ardhmen, zhytuni në thjeshtësi, braktisni të tepërtat, mos humbni trenin, ushqeni kuriozitetin … me të vërtetë jetoni!

Provoni, shijoni edhe një pjesë të vogël të këtij udhëtimi dhe kanalet tuaja femërore do të lulëzojnë përsëri: ju duhet të qëndroni në natyrë sa më shumë që të jetë e mundur, ju mund të keni njohuri të shkëlqyera, do të jeni më paqësorë me  partnerin tuaj ose fëmijët tuaj.

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
195,431,209
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on July 27, 2021 8:58 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
4,184,307
VDEKJE
Updated on July 27, 2021 8:58 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
175,534,973
TE SHERUAR
Updated on July 27, 2021 8:58 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
15,711,929
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on July 27, 2021 8:58 am

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

Hap pas hapi, si mund ta bëni vetë në shtëpi testin e shpejtë për COVID-19

Greqia ka futur vetë-testimet për COVID-19 me detyrim për disa kategori, mes të cilëve për nxënësit e shkollës së mesme dhe mësuesit, që duhet...

Prej sot ora policore fillon në ora 20:00

Me vendim të Qeverisë prej sot fillon orë policore dyjavore prej orës 20:00 deri në ora 05:00 të mëngjesit, përderisa prej nesër mbyllen të...

Problem i ri për diasporën, nuk mund të regjistrojnë më shumë se tre fëmijë

Deri sa Enti Shtetëror i Statistikave (ESHS) ka evituar disa probleme që janë paraqitur ditën e parë në Sistemin elektronik për regjistrim të diasporës,...

Seancë e re gjyqësore për “Organizatorët e 27-Prillit”

Në Gjykatën Penale-Shkup sot duhet të vazhdoj gjykimi për “Organizatorët e 27 Prillit’. Gjykimi për këtë lëndë është akoma në fazën e dëshmive. Në...

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...

Shqipëri, 711 të infektuar me COVID, humbin jetën 9 persona – Alsat

Rekord shifrash të infektuarish me Covid janë konfirmuar këtë të mërkurë në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë konfirmuar 711...

Kosova regjistron 720 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të mërkurën se gjatë 24 orëve të fundit 11 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë...

Hagë, mbrojtja e ish krerëve të UÇK-së kërkon që gjykimi të nis në 2022 – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të UÇK-së, zyra e prokurorit të specializuar propozoi që gjykimi të nisë...

Kroaci, 3251 raste të reja me Covid-19 dhe 38 të vdekur – Alsat

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 3251 raste të reja me infeksion të virusit SARS-CoV-2, dhe numri i rasteve aktive në Kroaci sot...

​Prokuroria kërkon që gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së të nisë verën e ardhshme, mbrojtja e quan absurde – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e Specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Zyra e Prokurorit të Specializuar propozoi që...

Ish-ministri Nenad Rikallo merr post në Zyrën për Kosovën në qeverinë serbe – Alsat

Ish-ministri në Qeverinë e Kosovës dhe anëtari aktual i Komisionit Qendror Zgjedhor të Kosovës, Nenad Rikallo, u emërua ndihmës i drejtorit të ashtuquajturës Zyre...

SHQIPËRI

Propozimi i Bares: Të kufizohet trafiku në Tiranë për të penguar përhapjen e covid-19

Profesori Besnik Bare u shpreh se duhet të kufizojmë trafikun se është provuar si faktori për përhapjen e infeksionit Covid.Bare: Si masë paraprake para se...

Valteri: Vetëm një gomar e beson që Basha zhduku kasetën

Deputeti Halit Valteri, një kritik i kreut të PD, Lulzim Basha, tha se për çështjen e kasetës ai nuk e beson se Basha të...

A duhet t’i përgjigjet Basha akuzave? Përplasen Spahiu dhe Gjekmarkaj

Hezitimi i Bashës, përballë dëshmive të Milaim Bellanicës dhe ish-komandantit të UÇK-së Latif Gashit, po diskutohet në studion e emisionit “Open”.Analisti Kreshnik Spahiu tha...

Si ka mundësi që në çift njëri infektohet me Covid-19 e tjetri jo?! Genc Sulçebe zbulon se ç’ndodh me virusin!

711 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë, duke e çuar në 29,837 numrin total të të infektuarve...

Policia: Tritoli iu vendos lokalit të një gruaje

Policia ka dhënë detaje zyrtare në lidhje me shpërthimin e fuqishëm të eksplozivit, i vendosur në derën e lokalit që rezulton se është në...

Shpërthim i fuqishëm në Shkodër

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur qytetin e Shkodrës, mbrëmjen e sotme.Shpërthimi ka ndodhur pranë kryqëzimit të shkollës pyjore, ndërsa mendohet se ka qenë...

ME TE LEXUARA

Hap pas hapi, si mund ta bëni vetë në shtëpi testin e shpejtë për COVID-19

Greqia ka futur vetë-testimet për COVID-19 me detyrim për disa kategori, mes të cilëve për nxënësit e shkollës së mesme dhe mësuesit, që duhet...

Prej sot ora policore fillon në ora 20:00

Me vendim të Qeverisë prej sot fillon orë policore dyjavore prej orës 20:00 deri në ora 05:00 të mëngjesit, përderisa prej nesër mbyllen të...

Problem i ri për diasporën, nuk mund të regjistrojnë më shumë se tre fëmijë

Deri sa Enti Shtetëror i Statistikave (ESHS) ka evituar disa probleme që janë paraqitur ditën e parë në Sistemin elektronik për regjistrim të diasporës,...

Seancë e re gjyqësore për “Organizatorët e 27-Prillit”

Në Gjykatën Penale-Shkup sot duhet të vazhdoj gjykimi për “Organizatorët e 27 Prillit’. Gjykimi për këtë lëndë është akoma në fazën e dëshmive. Në...
- Advertisement -