fbpx
13.2 C
Skopje
Sunday, November 1, 2020

Must Read

Pandemia Corona: Fitime miliardëshe për koncernet e teknologjisë së informacionit

Apple, Amazon apo Google nuk janë dëmtuar prej pandemisë – përkundrazi. Ndërsa ekonomia dhe kultura në Gjermani po përjetojnë humbje. Amazon, Apple, Google dhe Facebook...

Vetura e parë turke elektrike që do të ketë bateri më jetëgjatë sesa konkurrentët

Vetura e parë turke elektrike që do të ketë bateri më jetëgjatë sesa konkurrentët   Makina e parë elektrike turke do të ketë një jetëgjatësi më...

Celulari i ri Huawei thyen rekorde

Lançimi i Huawei P10 Lite është bërë tashmë zyrtar. Kompania Huawei ka përfshirë në këtë celular një ekran 5.2 inç dhe rezolucion 1080p ,por...

Samsung bën atë për të cilin Apple u kritikua

Raportime që prej muajit korrik thonin se Samsung nuk do të përfshinte një karikues në kutinë e flagshipit të ardhshëm. Tani një raport i...

Tani ju mund të bisedoni me video në Tinder

Tinder lanson opsionin e ri “Face to Face”, përmes së cilit mund të bisedoni me kamerë. Beqarët anembanë botës kanë filluar të kalojnë më shumë...

Rritet numri i përdoruesve të Snapchat

Ndërsa pandemia e koronavirusit ka goditur rëndë industrinë e reklamimit, kompania pas Snapchat po kalon për mrekulli. Aplikacioni shtoi 11 milionë përdorues të rinj në...

BUSSINES

Të enjten në Tetovë do të mbahet protestë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike

Të enjten banorët e Tetovës përmes protestës do të kërkojnë nga institucionet ta rishqyrtojnë vendimin për shtrenjtimin e rrymës dhe të formohet trup i...

Rritet papunësia në Gjermani

Papunësia në Gjermani u rrit nga 0,1 % në 5,1 % në muajin gusht, rreth 2,319 milionë të papunë në ekonominë më të madhe...

Njihuni me të riun që fiton 500,000 dollarë në muaj nga Fortnite

Të jetosh dhe të bësh shumë para duke luajtur video lojëra, është me të vërtetë gjë e mirë. Për 27 vjeçarin Tyler Blevins, i njohur...

Del nga qarkullimi prerja 500 euro, çfarë ndodh me ata që i kanë në xhepa

Bankat qendrore në BE-në do të nisin këtë muaj ndalimin e prodhimit të kartëmonedhave500 euro. Il Sole 24 ore shkruan se, nga printimi i tyre heqin dorë në fund...

UK unemployment rate sticks at 4.9% despite Brexit vote

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et...

Bota

Aksidentohet autobusi me shqiptarë në Kroaci

Një autobus me targa shqiptare u përfshi në një aksident në Kroaci. Mediat kroate raportojnë se nga aksidenti disa nga pasagjerët u plagosën lehtë,...

Erdogan: Myslimanët në Europë, si hebrenjt gjatë nazizmit

Vijon të përshkallëzohen tensionet mes Turqisë dhe Europës. Presidenti, Rexhep Tajip Erdogan, ka akuzuar vendet e BE se po zhvillojnë një fushatë kundër myslimanëve,...

Pyetja që bëhet çdo vit? Ja kur ndryshon ora!

  Edhe pse u diskutua se shumë, ora do të qëndrojë e njëjta dhe duket se edhe në këtë vit ndryshimi i orës do të...

Kur do të përfundojë pandemia? Ja çfarë na thotë historia!

Sëmundjet infektive që u shfaqën miliona vjet më parë janë akoma me ne. E vetmja që është çrrënjosur me vaksinë është lija. Koronavirusi i...

Nuk do të ketë vaksinë për coronavirus para zgjedhjeve amerikane

Parashikimet e Presidentit Trump për një vaksinë kundër coronavirusit para zgjedhjeve të 3 nëntorit, nuk do të përmbushen. Të premten, gjigandi farmaceutik Pfizer njoftoi...

Sport

Maqedonia e Veriut shtyn nisjen e futbollit

Maqedonia e Veriut bëhet e para që ndal përsëri futbollin, ashtu sikurse ndodhi në Mars të këtij viti. Rritja e rasteve me COVID-19 në...

Seferi pëson me nokaut në raund të parë nga ish-kampioni rus (VIDEO)

Boksieri shqiptar Nuri Seferi ka pësuar sonte humbje në Rusi me nokaut në raund të parë nga ish-kampioni i botës Murat Gassiev. Gassiev me...

Nuri Seferi mposhtet me nokaut që në raundin e parë nga rusi Murat Gassiev

Boksieri shqiptar nga Gostivari Nuri Seferi, sonte u mposht nga rusi Murat Gassiev me nokaut që në raundin e parë. Kur kishin mbetur më pak...

Pezullime në radhët e Tiranës dhe Bylisit për miqësoret para kampionatit

Një ditë para kthimit të ekipeve të Superiores në fushën e blertë, Tirana dhe Bylis kanë humbur disa lojtarë titullarë si pasojë e pezullimit. Komisioni...

Futbollistët shërohen nga virusi/ Donaruma, Hague dhe Gabia “kthehen” tek Milan

Merr fund ankthi i milanistëve. Donaruma, Hauge dhe mbrojtësi Gabia janë shëruar nga koronavirusi dhe janë gati të kthehen në fushë. Lajmi eshte bërë i...

Shkence

Zbulimi i ri i shkencëtarëve: Ilaçi kundër baktereve në zorrë mund të kurojë koronavirusin

Një ilaç i cili përdoret kundër baktereve në zorrë, po testohet nga shkencëtarët britanikë si një trajtim për koronavirusin. Ky ilaç lufton bakteret e zorrëve...

Shkencëtarët inkurajojnë njerëzit të bëjnë më shumë seks gjatë pandemisë së koronavirusit

Britanikët duhet të inkurajohen të bëjnë seks ose të masturbohen për të luftuar efektet e dëmshme që bllokimi nga koronavirusi shkakton në shëndetin mendor,...

Disa fëmijë dashurohen për herë të parë shumë herët, kështu mund t’i zbuloni me kohë

Ekspertët konsiderojnë që është shumë me rëndësi që prindërit me kohë t’i vërejnë shenjat e prirjeve të fëmijëve ndaj shoqes apo shokut Fëmija me siguri...

Zbulohet ilaçi që na kthen rininë

Hulumtuesit në Institutin Weizmann të Shkencave në Izrael studiuan mënyrën se si sistemi imunitar është i përfshirë në pastrimin e qelizave të vjetra, të...

Tumori i trurit vret burrat më shpesh dhe më shpejt sesa gratë

Sipas një studimi të ri, meshkujt kanë më shumë gjasa sesa gratë që të vdesin nga kanceri i trurit për shkak të dallimeve thelbësore...

Showbiz

Loredana flet për herë të parë për Mozzik pas ribashkimit

  Prej më shumë se një viti Loredana dhe Mozzik kanë qenë kryefjala e mediave të ndryshme jo vetëm në Shqipëri por edhe jashtë saj,...

Dubai, shatërvani më i madh në botë – ALSAT-M

Alsat 24.10.2020 13:55 Nën një qiell të ndezur me fishekzjarrë, spektatorë me maska u mblodhën për të parë në Dubai thyerjen e rekordit për...

Xhekson Osvallt, 12 vjeçari që bëri shkrirjen atomike – ALSAT-M

Alsat 19.10.2020 13:59 Pak orë para se të mbushte 13 vjeç në vitin 2018, Xhekson Osvallt shkriu së bashku dy atome deuteriumi në dhomën...

Edhe një rekord i ri botëror në Kinë, 3 114 dronë u lancuan përnjëherësh – ALSAT-M

Alsat 16.10.2020 13:08 Me shfaqjen e jashtëzakonshme ndriçuese në qiell, Kina ka shënuar një tjetër rekord botëror. 3 114 dronë u lancuan përnjëherësh nga...

Kinë, sezoni i mbledhjes së specit djegës – ALSAT-M

Alsat 09.10.2020 14:42 Pamje mbresëlënëse vijnë nga Kina, ku dhjetëra fermerë kanë nisur sezonin e mbledhjes së specit djegës të kuq, i cili më...

Gaming

Maqedonia e Veriut shtyn nisjen e futbollit

Maqedonia e Veriut bëhet e para që ndal përsëri futbollin, ashtu sikurse ndodhi në Mars të këtij viti. Rritja e rasteve me COVID-19 në...

Britania ditëve në vijim do të futet në karantinë, thotë Boris Johnson

Britani e Madhe do të futet në karantinë ditëve në vijim, deklaroi kryeministri Boris Johnson. Vendimi vjen disa orë  pasi vendi arriti shifrën rekorde...

Dy mësuese dhe një inspektor Policie rezultojnë pozitiv me COVID-19 në qarkun e Beratit

12 rastet e konfirmuara me koronavirus sot në qarkun e Beratit janë kontakte të personave të cilët kanë rezultuar pozitivë më herët.Burime bëjnë me...

Seferi pëson me nokaut në raund të parë nga ish-kampioni rus (VIDEO)

Boksieri shqiptar Nuri Seferi ka pësuar sonte humbje në Rusi me nokaut në raund të parë nga ish-kampioni i botës Murat Gassiev. Gassiev me...

Nuri Seferi mposhtet me nokaut që në raundin e parë nga rusi Murat Gassiev

Boksieri shqiptar nga Gostivari Nuri Seferi, sonte u mposht nga rusi Murat Gassiev me nokaut që në raundin e parë. Kur kishin mbetur më pak...

SHENDETI

Nëse e keni kaluar COVID-19, ju rekomandojmë ta lexoni këtë shkrim

Nëse jeni shëruar nga COVID-19, mund të mos keni nevojë të hyni në karantinë ose të testoheni sërish deri në tre muaj, sipas udhëzimeve...

Ja sa do të kushtojë vaksina kundër Covid-19

Vaksina kundër Covid-19 shihet si mënyra për t’i rikthyer botës normalitetin shoqëror duke nisur nga viti i ardhshëm. Një firmë argjentinase mendon të përdorë...

Kosovë, zëvendëskryeministri Selmanaj infektohet me koronavirus

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Driton Selmanaj ka njoftuar se është infektuar me koronavirusin e ri, që shkakton sëmundjen COVID-19. Ai tha se nga momenti që është...

Kroacia do të fillojë mjekimin e pacientëve me gjakun e të shëruarve nga COVID-19

Në Kroaci, së shpejti do të fillojë dhurimi vullnetar i plazmës së gjakut nga personat që e kanë mbijetuar sëmundjen COVID-19, të cilën e...

Zbulimi i ri i shkencëtarëve: Ilaçi kundër baktereve në zorrë mund të kurojë koronavirusin

Një ilaç i cili përdoret kundër baktereve në zorrë, po testohet nga shkencëtarët britanikë si një trajtim për koronavirusin. Ky ilaç lufton bakteret e zorrëve...

Shqiperia

Dy mësuese dhe një inspektor Policie rezultojnë pozitiv me COVID-19 në qarkun e Beratit

12 rastet e konfirmuara me koronavirus sot në qarkun e Beratit janë kontakte të personave të cilët kanë rezultuar pozitivë më herët.Burime bëjnë me...

Riinfektim me Covid te personat që nuk krijojnë antitrupa

Në valën e dytë të pandemisë një numër i  vogël personash po riinfektohen me Covid-19. Mjekja kirurge Marsela Ceno thotë se kjo ndodh tek...

Dy shqiptarë kapen me kokainë/ Njëri prej tyre tentoi t’i ikte policisë

Dy persona, njëri shqiptar u arrestuan nga autoritet italiane pasi u kapën me 2 kilogramë kokainë, që nëse do të hidhej në treg do...

Ekonomia shqiptare pritet të rimëkëmbet vitin e ardhshëm me një rritje 5%

Ekonomia shqiptare do të tkurret me 7.1% këtë vit si pasojë e efekteve të pandemisë Covid-19.Është ky parashikimi pesimist që bën Agjencia e Vlerësimit...

Tragjike! Një 34 vjeçar nga Tirana mes 7 viktimave të sotme nga COVID-19

Një 34-vjeçar nga Tirana ishte viktima më e re në moshë në 24 orët e fundit si pasojë e Covid -19. Të shtunën u shënuan 7 viktima dhe 241 të infektuar.Nisur nga rastet...

Kosova

Në Kosovë sot vendime për kufizime të mundshme

Pas konfirmimit të 418 rasteve me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë, sot do të mblidhet Komiteti për vlerësim dhe koordinim...

Posti i presidentit, synim edhe i komunitetit egjiptian

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e komunitetit egjiptian, Veton Berisha ka treguar arsyet se pse ai vendosi që t’i bashkohet grupit...

Kosova paralajmëron masa të reja kundër pandemisë

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë paralajmëron masa të reja kundër përhapjes së koronavirusit, pas rritjes së numrit të rasteve me sëmundjen COVID-19. Në Kosovë...

Grabitje e madhe në Prizren, hajnat vjedhin para e stoli ari në vlerë 90 mijë euro

Vlerë e madhe e stolive të arit u vodhën mbrëmë në Prizren. Përveç kësaj, hajnat në fshatin Krajkë të kësaj komune vodhën edhe...

Serbia ka liruar një shtetas të Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë ka njoftuar se Serbia e ka liruar shtetasin e Kosovës, Agim Gjocajn. Por, autoritetet e...

Pandemia Corona: Fitime miliardëshe për koncernet e teknologjisë së informacionit

Apple, Amazon apo Google nuk janë dëmtuar prej pandemisë – përkundrazi. Ndërsa ekonomia dhe kultura në Gjermani po përjetojnë humbje. Amazon, Apple, Google dhe Facebook...

Vetura e parë turke elektrike që do të ketë bateri më jetëgjatë sesa konkurrentët

Vetura e parë turke elektrike që do të ketë bateri më jetëgjatë sesa konkurrentët   Makina e parë elektrike turke do të ketë një jetëgjatësi më...

Celulari i ri Huawei thyen rekorde

Lançimi i Huawei P10 Lite është bërë tashmë zyrtar. Kompania Huawei ka përfshirë në këtë celular një ekran 5.2 inç dhe rezolucion 1080p ,por...

Samsung bën atë për të cilin Apple u kritikua

Raportime që prej muajit korrik thonin se Samsung nuk do të përfshinte një karikues në kutinë e flagshipit të ardhshëm. Tani një raport i...

Tani ju mund të bisedoni me video në Tinder

Tinder lanson opsionin e ri “Face to Face”, përmes së cilit mund të bisedoni me kamerë. Beqarët anembanë botës kanë filluar të kalojnë më shumë...

Rritet numri i përdoruesve të Snapchat

Ndërsa pandemia e koronavirusit ka goditur rëndë industrinë e reklamimit, kompania pas Snapchat po kalon për mrekulli. Aplikacioni shtoi 11 milionë përdorues të rinj në...

Sherbimet sekrete gjermane do të mund të lexojë mesazhet në WhatsApp

Qeveria gjermane ka miratuar një projekt ligj me të cilin lejon që institucionet e inteligjencës të mund të lexojnë shkrimet në WhatsApp dhe shkëmbimet...

Samsung tallet me iPhone 12 për shkak të mungesës së mbushësit në paketim

Seria e re iPhone 12 ka shkaktuar ndjenja të përziera, si në mesin e përdoruesve tradicionalë të Apple ashtu edhe në publikun e gjerë...

Samsung tallet me iPhone 12 për shkak të mungesës së mbushësit në paketim

Seria e re iPhone 12 ka shkaktuar ndjenja të përziera, si në mesin e përdoruesve tradicionalë të Apple ashtu edhe në publikun e gjerë...

YouTube dhe Facebok do t’i fshijnë reklamat dhe videot që janë kundër vaksinave ndaj COVID-19

Platforma online e videove, YouTube, ka njoftuar se do t’i fshijë videot në të cilat përmbajtja dedikohet kundër vaksinës anti-koronavirus. Gjiganti teknologjik, që udhëhiqet nga...