fbpx
17 C
Skopje
Thursday, March 4, 2021

Shteti rimburson ilaçet për pacientët me Covid, Manastirliu: Vendimi hyn në fuqi që nesër

- Advertisement -

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu nga Radar me gazetaren Jonida Shehu në ABC ka folur në lidhje me vendimin e qeverisë për të rimbursuar ilaçet për pacientët Covid për të gjithë qytetarët.

Manastirliu në ABC ka theksuar se kjo skemë rimbursimi do të jetë në dispozicion të të gjithë qytetarëve dhe është e orientuar te pacientët e sëmurë lehtë ose të moderuar.

Pjesë nga intervista:

Si janë detajet e rimbursimit të paketës?

Ashtu sikurse ne i kemi premtuar pas një pune të gjatë intensive për të pasur një protokoll për trajtimin me barna ambulatore që trajtohen në banesë qeveria vendosi që duke filluar nga nesër ne do të kemi mundësinë që të rimbursojmë trajtimin ambulator në banese për dy forma të së mundjes forma e lehtë dhe forma e moderuar për të gjithë popullatën. Për këtë mbulim universal për trajtimin e Covid, pasi të gjithë se tashmë ka vetëm një kurë për trajtimin qevria e ka marrë këtë vendim për të siguruar rimbursuar paketet e ilaceve per trajtimin e pacienteve me simptoma te lehta dhe moderuara.

Lista e ilaçeve që përmban skema e parë dhe e dytë?

Ajo çfarë mendoj që publiku duhet të dijë është se mjeku i familjes është përsoni i autorizuar për të dhënë këtë skemë mjekimi. Skema e mjekimit për formanë  e lehtë dhe moderuar përmban antibiotikët, antiflamatorët,  vitamita C dhe D, etj po ashtu dhe skema e dytë pra ka të gjithë barnat për simptomat. Mjeku i familjes është ai që vendos, ai ka një udhëzues dhe në bazë të këtij udhëzuesi ku ka dhe terapinë një qytetari me simptoma të përcaktuara, për moshën e caktuar të pacientin. Skemat për këto dy formash të trajtimit të pacientëve kanë një seri

Çfarë vlerash do të kenë skemat?

Për vitin 2021 ka vendosur 1.2 miliardë lekë për ato që do të trajtohen në shtëpi për popullatën. Skema varion dhe maksimumi i saj është 106 dollarëm, fillon nga një masë e caktuar në varësi të simptopmave, pasi mund të keshë temperaturën dhe mjeku e vendos se çfarë duhët të marrësh saktësisht.

Këto mjekime deri sa do të zhvillohen tek pacientët?

Ka një udhëzim të përcaktuar në bazë të asaj që ne njohim, deri më sot ne e kemi rifreskuar trajtimin e pacientëve ambulatorë, këtë vendim e morëm për mbështetjen e qytetarëve dhe të familjesve. Skema e rimbursimit do të funksionojë mirë pasi prej vitesh ajo ekziston. E rëndësishme për këtë është se ne e kmei një udhëzim të konsoliduar dhe në momente të caktuara ky udhëzim do të ndryshojë

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
115,876,701
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on March 4, 2021 1:04 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
2,573,726
VDEKJE
Updated on March 4, 2021 1:04 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
91,535,396
TE SHERUAR
Updated on March 4, 2021 1:04 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
21,767,579
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on March 4, 2021 1:04 pm

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

Problem i ri për diasporën, nuk mund të regjistrojnë më shumë se tre fëmijë

Deri sa Enti Shtetëror i Statistikave (ESHS) ka evituar disa probleme që janë paraqitur ditën e parë në Sistemin elektronik për regjistrim të diasporës,...

Seancë e re gjyqësore për “Organizatorët e 27-Prillit”

Në Gjykatën Penale-Shkup sot duhet të vazhdoj gjykimi për “Organizatorët e 27 Prillit’. Gjykimi për këtë lëndë është akoma në fazën e dëshmive. Në...

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...

Shqipëri, 711 të infektuar me COVID, humbin jetën 9 persona – Alsat

Rekord shifrash të infektuarish me Covid janë konfirmuar këtë të mërkurë në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë konfirmuar 711...

Kosova regjistron 720 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të mërkurën se gjatë 24 orëve të fundit 11 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë...

Hagë, mbrojtja e ish krerëve të UÇK-së kërkon që gjykimi të nis në 2022 – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të UÇK-së, zyra e prokurorit të specializuar propozoi që gjykimi të nisë...

Kroaci, 3251 raste të reja me Covid-19 dhe 38 të vdekur – Alsat

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 3251 raste të reja me infeksion të virusit SARS-CoV-2, dhe numri i rasteve aktive në Kroaci sot...

​Prokuroria kërkon që gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së të nisë verën e ardhshme, mbrojtja e quan absurde – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e Specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Zyra e Prokurorit të Specializuar propozoi që...

Ish-ministri Nenad Rikallo merr post në Zyrën për Kosovën në qeverinë serbe – Alsat

Ish-ministri në Qeverinë e Kosovës dhe anëtari aktual i Komisionit Qendror Zgjedhor të Kosovës, Nenad Rikallo, u emërua ndihmës i drejtorit të ashtuquajturës Zyre...

Mbi 40 mijë faqe material kundër ish-krerëve të UÇK-së – Alsat

Me qëllim të konfirmimit të aktakuzës kundër ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Prokuroria e Specializuar në Hagë është mbeshtetur tek 153 dëshmitarë, dhe...

Specialja mban seancën e radhës ndaj Thaçit – Alsat

Seanca e radhës e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, në Gjykatën Speciale në Hagë do të jetë më 18 nëntor, respektivisht sot, ndërsa pritet...

SHQIPËRI

Valteri: Vetëm një gomar e beson që Basha zhduku kasetën

Deputeti Halit Valteri, një kritik i kreut të PD, Lulzim Basha, tha se për çështjen e kasetës ai nuk e beson se Basha të...

A duhet t’i përgjigjet Basha akuzave? Përplasen Spahiu dhe Gjekmarkaj

Hezitimi i Bashës, përballë dëshmive të Milaim Bellanicës dhe ish-komandantit të UÇK-së Latif Gashit, po diskutohet në studion e emisionit “Open”.Analisti Kreshnik Spahiu tha...

Si ka mundësi që në çift njëri infektohet me Covid-19 e tjetri jo?! Genc Sulçebe zbulon se ç’ndodh me virusin!

711 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë, duke e çuar në 29,837 numrin total të të infektuarve...

Policia: Tritoli iu vendos lokalit të një gruaje

Policia ka dhënë detaje zyrtare në lidhje me shpërthimin e fuqishëm të eksplozivit, i vendosur në derën e lokalit që rezulton se është në...

Shpërthim i fuqishëm në Shkodër

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur qytetin e Shkodrës, mbrëmjen e sotme.Shpërthimi ka ndodhur pranë kryqëzimit të shkollës pyjore, ndërsa mendohet se ka qenë...

Kërcënohet prokurori i shkarkuar/ Pas rrëzimit nga vettingu, sms kërcënuese për jetën e djalit dhe familjes

Me kërkese te prokurorisë, policia është vene ne kërkim te një 51 vjecari nga Elbasani, i cili dyshohet se i ka dërguar një sërë...

ME TE LEXUARA

Problem i ri për diasporën, nuk mund të regjistrojnë më shumë se tre fëmijë

Deri sa Enti Shtetëror i Statistikave (ESHS) ka evituar disa probleme që janë paraqitur ditën e parë në Sistemin elektronik për regjistrim të diasporës,...

Seancë e re gjyqësore për “Organizatorët e 27-Prillit”

Në Gjykatën Penale-Shkup sot duhet të vazhdoj gjykimi për “Organizatorët e 27 Prillit’. Gjykimi për këtë lëndë është akoma në fazën e dëshmive. Në...

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...
- Advertisement -