fbpx
9 C
Skopje
Saturday, November 28, 2020

SHBA, kufizime të reja për frenimin e COVID-19 – Alsat

- Advertisement -

Rastet e koronavirusit  SHBA tani e tejkalojnë shifrën 11.3 milionsipas Universitetit Johns Hopkins. Një milion infeksione janë regjistruar vetëm javën e funditSiç njofton korrespondentja e Zërit  AmerikësMariama Diallo, shtetet dhe qytetet po zbatojnë  shumë kufizime për  ndihmuar  luftën kundër një vale  rritje rastesh  reja.

Shtetet dhe qytetet   gjithë Amerikën po i urdhërojnë dhe u bëjnë thirrje banorëve  qëndrojnë  shtëpipak përpara festës kombëtare  Ditës  Falënderimeve javën e ardhshme.

Kryebashkiakja e Çikagos u ka kërkuar banorëve   kufizojnë grumbullimet  jo  shumë se dhjetë vetë. Masa e re hyri  fuqi  hënën dhe do  zgjasë  paktën një muaj.

Forrest Jonesbanor i Çikagos dhe mjek  pension i mbështet masat.

Nuk mendoj se kemi ndonjë alternativë për fat  keqpër sa kohë  numri i infeksioneve dhe vdekjeve  reja po rritet, ashtu si edhe stresi ndaj aftësi për t’u kujdesur për njerëzit  sëmuren nga COVIDKjo është një urgjencëdhe ne duhet  marrim masa emergjente. “

Kufizimet e reja  qytetin e Filadelfias do  fillojnë  premten dhe do  zgjasin deri  fund  vitit.

D ndalojmë grumbullimet  ambjentet e brendshme ose aktivitetet çdo përmase  çdo vend, publik ose privatD thotë jo festa  shtëpidarka  grupegrupe  mblidhen për  parë futbolljo vizita midis familjevejo dasma dhe funerale  ambjente  mbyllura”, thotë Dr. Thomas Farley, Komisioneri i Shëndetësisë  Filadelfia.

Guvernatori i Uashingtonit, Jay Inslee paralajmëroi se shteti i tij po përballet me rrezikun   madh nga virusi deri tani.

Ppërballemi me një valë  tretë  duket se do  jetë  e rrezikshme se ato  kemi parë deri taniRastet mesatare ditore  shtetin tonë janë dyfishuar vetëm  dy javët e funditNuk mund  vazhdojë kështu.”

Duke filluar nga e martapalestrave dhe disa qendrave argëtuese  shtetin Uashington do t’u kërkohet  ndalojnë shërbimet e brendshmeDhe  nga e mërkura, restorantet dhe baret do  shërbejnë vetëm  ambjentet e jashtme ose për ushqime  porositura.

Po  mërkurënMiçigani do  fillojë kufizime  reja për  paktën tre javëpërfshirë kalimin e klasave online për shkollat e mesme dhe universitetet, ndërprerjen e sporteve  organizuara dhe ndalimin e ngrënies  ambiente  mbyllura.

Jemi  momentin   keq  kësaj pandemie deri  sot. Situata nuk ka qenë kurrë  e tmerrshmeDuhet  marrim masa.”

 hënën doli një lajm i mirë për një vaksinë  dytë premtuese për COVID. Kompania farmaceutike Moderna tha se rezultatet paraprake zbuluan se vaksina e saj ishte 94.5 përqind e efektshme. Por zyrtarët e saj thonë se ka akoma shumë punë përpara.

Është një moment historik vërtet i rëndësishëm  luftën kundër pandemisëËshtë një lajm i mrekullueshëm të dish se vaksina do  jetë efektive, por na duhet  përfundojmë procesin rregullatori cili përfshin përfundimin e studimitnxjerrjen e  shumë  dhënave dhe disa  dhëna sigurie shtesëDhe pastajnatyrishtduhet  merremi me prodhimin e tyrethotë dr. Stephen Hoge, President i kompanisë Moderna.

Ndërkohë kompania farmaceutike Pfizer tha  mërkurën se studimi i saj ka arritur  përfundimin se vaksina e saj është 95 për qind efektive kundër COVID-19.

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
62,160,054
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on November 28, 2020 3:13 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
1,452,380
VDEKJE
Updated on November 28, 2020 3:13 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
42,463,155
TE SHERUAR
Updated on November 28, 2020 3:13 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
18,244,519
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on November 28, 2020 3:13 pm

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...

Shqipëri, 711 të infektuar me COVID, humbin jetën 9 persona – Alsat

Rekord shifrash të infektuarish me Covid janë konfirmuar këtë të mërkurë në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë konfirmuar 711...

Kosova regjistron 720 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të mërkurën se gjatë 24 orëve të fundit 11 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë...

Hagë, mbrojtja e ish krerëve të UÇK-së kërkon që gjykimi të nis në 2022 – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të UÇK-së, zyra e prokurorit të specializuar propozoi që gjykimi të nisë...

Kroaci, 3251 raste të reja me Covid-19 dhe 38 të vdekur – Alsat

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 3251 raste të reja me infeksion të virusit SARS-CoV-2, dhe numri i rasteve aktive në Kroaci sot...

​Prokuroria kërkon që gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së të nisë verën e ardhshme, mbrojtja e quan absurde – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e Specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Zyra e Prokurorit të Specializuar propozoi që...

Ish-ministri Nenad Rikallo merr post në Zyrën për Kosovën në qeverinë serbe – Alsat

Ish-ministri në Qeverinë e Kosovës dhe anëtari aktual i Komisionit Qendror Zgjedhor të Kosovës, Nenad Rikallo, u emërua ndihmës i drejtorit të ashtuquajturës Zyre...

Mbi 40 mijë faqe material kundër ish-krerëve të UÇK-së – Alsat

Me qëllim të konfirmimit të aktakuzës kundër ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Prokuroria e Specializuar në Hagë është mbeshtetur tek 153 dëshmitarë, dhe...

Specialja mban seancën e radhës ndaj Thaçit – Alsat

Seanca e radhës e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, në Gjykatën Speciale në Hagë do të jetë më 18 nëntor, respektivisht sot, ndërsa pritet...

Shqipëri, 694 raste të reja me COVID dhe 6 viktima – Alsat

Shqipëria shënon një tjetër rekord negativ për sa u përket infektimeve me covid-19. Gjatë 24 orëve të fundit në në Shqipëri kanë rezultuar pozitivë...

Kosovë, 16 të vdekur dhe 690 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) njoftoi të martën se gjatë 24 orëve të fundit 16 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë regjistruar...

SHQIPËRI

Valteri: Vetëm një gomar e beson që Basha zhduku kasetën

Deputeti Halit Valteri, një kritik i kreut të PD, Lulzim Basha, tha se për çështjen e kasetës ai nuk e beson se Basha të...

A duhet t’i përgjigjet Basha akuzave? Përplasen Spahiu dhe Gjekmarkaj

Hezitimi i Bashës, përballë dëshmive të Milaim Bellanicës dhe ish-komandantit të UÇK-së Latif Gashit, po diskutohet në studion e emisionit “Open”.Analisti Kreshnik Spahiu tha...

Si ka mundësi që në çift njëri infektohet me Covid-19 e tjetri jo?! Genc Sulçebe zbulon se ç’ndodh me virusin!

711 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë, duke e çuar në 29,837 numrin total të të infektuarve...

Policia: Tritoli iu vendos lokalit të një gruaje

Policia ka dhënë detaje zyrtare në lidhje me shpërthimin e fuqishëm të eksplozivit, i vendosur në derën e lokalit që rezulton se është në...

Shpërthim i fuqishëm në Shkodër

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur qytetin e Shkodrës, mbrëmjen e sotme.Shpërthimi ka ndodhur pranë kryqëzimit të shkollës pyjore, ndërsa mendohet se ka qenë...

Kërcënohet prokurori i shkarkuar/ Pas rrëzimit nga vettingu, sms kërcënuese për jetën e djalit dhe familjes

Me kërkese te prokurorisë, policia është vene ne kërkim te një 51 vjecari nga Elbasani, i cili dyshohet se i ka dërguar një sërë...

ME TE LEXUARA

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...

Shqipëri, 711 të infektuar me COVID, humbin jetën 9 persona – Alsat

Rekord shifrash të infektuarish me Covid janë konfirmuar këtë të mërkurë në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë konfirmuar 711...

Kosova regjistron 720 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të mërkurën se gjatë 24 orëve të fundit 11 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë...
- Advertisement -