fbpx
9 C
Skopje
Saturday, November 28, 2020

Sela: BFI të qëndrojë larg politikës, deri tani ka punuar si shtab i BDI-së – Alsat

- Advertisement -

Pas zgjedhjeve në BFI, Kreu i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela kërkoi nga drejtuesi i ri Shaqir Fetahu që të qëndrojë larg nga politika dhe të predikoj etikën dhe moralin. Sela tha se ky Institucion deri tani ka punuar si shtab i BDI-së.

Ish kreu i BFI-së e din më së mirë se nën kontroll të kujt ka qenë dhe çfarë ka bë. Është skandal ku një subjekt politik, kyçet dhe ndërhyn direkt në punët e një institucioni që me Kushtetutë është i pavarur, shteti është sekular, subjektet politike duhet të veprojnë konform këtij rregulli dhe mos të përzihen në punën e Bashkësive Fetare. Ne e kemi ditur që Bashkësia Fetare Islame ka punuar si shtab zgjedhor i Bashkimit Demokratik për Integrim dhe natyrisht që ka qenë skandaloze- deklaroi  Ziadin Sela, Kryetar i Aleancës për Shqiptarët.

 

Nga partia e Ahmetit nuk komentojnë përfshirjen e tyre në BFI ndërsa zgjedhjet i komentojnë si çështje e brendshme e Institucionit fetar.

Bashkimi Demokratik për Integrim

“Zgjedhjet janë çështje e brendshme organizative e BFI-së dhe ne e respektojmë autonominë e institucionit si dhe vullnetin e besimtarëve dhe drejtuesve të BFI-së në përputhje me rregulloret dhe kushtetutën”

Për përfshirjen e politikës në BFI janë shprehur edhe nga VMRO-DPMNE. Deputetja Ivanka Vasilevska ka thënë se deklaratat e Sulejman Rexhepit flasin qartë për ndikimin e pushtetit në BFI.

 Deklaratat e ish-Reisit të BFI-së, Sulejman Rexhpi vetë i konfirmojnë këto. Ai në intervistë pranon se në periudhën para zgjedhjeve presidenciale në vitin 2019 ka qenë i ftuar nga i lartë përmenduri që të ndikojë ndaj besimtarëve mysliman në Maqedoni që të votojnë për kandidatin Stevo Pendarovski në këmbim të lokacionit në Kala dhe pagesë të mjeteve për BFI-në në afat prej 20 ditëve- pohoi Ivanka Vasilevska, VMRO-DPMNE.

Ish-kreu i BFI-së, Sulejman Rexhepi së fundmi deklaroi se gjatë gjithë kohës ka mbrojtur anën e BDI-së. Po ashtu se me kërkesë të LSDM dhe BDI në zgjedhjet presidenciale ka mbështetur Stevo Pendarovskin. Por qëndrimet e këtilla të Rexhepit i demantuan nga kabineti i presidentit Pendarovski

Mefail Ismaili

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
62,184,894
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on November 28, 2020 4:15 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
1,452,693
VDEKJE
Updated on November 28, 2020 4:15 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
42,477,810
TE SHERUAR
Updated on November 28, 2020 4:15 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
18,254,391
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on November 28, 2020 4:15 pm

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...

Shqipëri, 711 të infektuar me COVID, humbin jetën 9 persona – Alsat

Rekord shifrash të infektuarish me Covid janë konfirmuar këtë të mërkurë në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë konfirmuar 711...

Kosova regjistron 720 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të mërkurën se gjatë 24 orëve të fundit 11 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë...

Hagë, mbrojtja e ish krerëve të UÇK-së kërkon që gjykimi të nis në 2022 – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të UÇK-së, zyra e prokurorit të specializuar propozoi që gjykimi të nisë...

Kroaci, 3251 raste të reja me Covid-19 dhe 38 të vdekur – Alsat

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 3251 raste të reja me infeksion të virusit SARS-CoV-2, dhe numri i rasteve aktive në Kroaci sot...

​Prokuroria kërkon që gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së të nisë verën e ardhshme, mbrojtja e quan absurde – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e Specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Zyra e Prokurorit të Specializuar propozoi që...

Ish-ministri Nenad Rikallo merr post në Zyrën për Kosovën në qeverinë serbe – Alsat

Ish-ministri në Qeverinë e Kosovës dhe anëtari aktual i Komisionit Qendror Zgjedhor të Kosovës, Nenad Rikallo, u emërua ndihmës i drejtorit të ashtuquajturës Zyre...

Mbi 40 mijë faqe material kundër ish-krerëve të UÇK-së – Alsat

Me qëllim të konfirmimit të aktakuzës kundër ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Prokuroria e Specializuar në Hagë është mbeshtetur tek 153 dëshmitarë, dhe...

Specialja mban seancën e radhës ndaj Thaçit – Alsat

Seanca e radhës e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, në Gjykatën Speciale në Hagë do të jetë më 18 nëntor, respektivisht sot, ndërsa pritet...

Shqipëri, 694 raste të reja me COVID dhe 6 viktima – Alsat

Shqipëria shënon një tjetër rekord negativ për sa u përket infektimeve me covid-19. Gjatë 24 orëve të fundit në në Shqipëri kanë rezultuar pozitivë...

Kosovë, 16 të vdekur dhe 690 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) njoftoi të martën se gjatë 24 orëve të fundit 16 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë regjistruar...

SHQIPËRI

Valteri: Vetëm një gomar e beson që Basha zhduku kasetën

Deputeti Halit Valteri, një kritik i kreut të PD, Lulzim Basha, tha se për çështjen e kasetës ai nuk e beson se Basha të...

A duhet t’i përgjigjet Basha akuzave? Përplasen Spahiu dhe Gjekmarkaj

Hezitimi i Bashës, përballë dëshmive të Milaim Bellanicës dhe ish-komandantit të UÇK-së Latif Gashit, po diskutohet në studion e emisionit “Open”.Analisti Kreshnik Spahiu tha...

Si ka mundësi që në çift njëri infektohet me Covid-19 e tjetri jo?! Genc Sulçebe zbulon se ç’ndodh me virusin!

711 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë, duke e çuar në 29,837 numrin total të të infektuarve...

Policia: Tritoli iu vendos lokalit të një gruaje

Policia ka dhënë detaje zyrtare në lidhje me shpërthimin e fuqishëm të eksplozivit, i vendosur në derën e lokalit që rezulton se është në...

Shpërthim i fuqishëm në Shkodër

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur qytetin e Shkodrës, mbrëmjen e sotme.Shpërthimi ka ndodhur pranë kryqëzimit të shkollës pyjore, ndërsa mendohet se ka qenë...

Kërcënohet prokurori i shkarkuar/ Pas rrëzimit nga vettingu, sms kërcënuese për jetën e djalit dhe familjes

Me kërkese te prokurorisë, policia është vene ne kërkim te një 51 vjecari nga Elbasani, i cili dyshohet se i ka dërguar një sërë...

ME TE LEXUARA

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...

Shqipëri, 711 të infektuar me COVID, humbin jetën 9 persona – Alsat

Rekord shifrash të infektuarish me Covid janë konfirmuar këtë të mërkurë në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë konfirmuar 711...

Kosova regjistron 720 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të mërkurën se gjatë 24 orëve të fundit 11 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë...
- Advertisement -