fbpx

Qepa dhe hudhrat ulin rrezikun nga kanceri i gjirit

by ANTPRESS
13 views

Konsumimi i qepës dhe hudhrës çdo ditë mund të zvogëlojë rrezikun e grave nga kanceri i gjirit, sugjerojnë studimet.

Shkencëtarët analizuan zakonet dietike të më shumë se 600 grave në Porto Riko, ku normat e sëmundjes janë rritur shumë gjatë dekadave të fundit.

Ata gjetën se ato që kishin konsumuar qepë dhe hudhër një herë në ditë, ishin 67 për qind më pak të ngjarë të zhvillonin kancer të gjirit.

Sidoqoftë, konsumimi i qepëve dhe hudhrave në një formë tjetër nuk kishte të njëjtat përfitime, zbuluan shkencëtarët.

Studimi u krye nga Universiteti i Buffalo dhe Universiteti i Porto Riko.

Një në tetë gra në SHBA dhe Britani të Madhe do të zhvillojë kancerin e gjirit në një moment të jetës, tregojnë statistikat. Burrat gjithashtu mund të marrin sëmundjen.

Në Porto Riko, incidenca e sëmundjes u rrit nga 18 raste në 100,000 gra në vitet 1960 në 50 në 100,000 në vitet 1990, shkruan revista ‘Nutrition and Cancer’.

LEXO EDHE

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy