fbpx
13.2 C
Skopje
Sunday, November 1, 2020

Policia do të kontrolloj sa mysafirë në shtëpi i kemi, masa e re në Maqedoni!

- Advertisement -

Në Maqedoninë e Veriut me shtimin e rasteve të reja dhe në numër rekord të infektimeve me Kovid-19, do të aplikohen masa të reja parandaluese.

Një prej tyre është kufizimi i numrit të mysafirëve nëpër ambientet familjare.

“Ndalimi i grumbullimeve familjare, festave dhe ahengjeve në kushte familjare, pasi që analizat kanë treguar se infektimet janë rritur pikërisht për shkak të këtyre aktiviteteve. Nëpër shtëpi mund të pranohen jo më shumë se katër mysafirë, me qëllim të evitimit të kontakteve me më shumë njerëz.”, theksoi ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe.

Ai njoftoi se Qeverisë i janë dorëzuar propozim-masat që do të miratohen dhe se ato pasojnë pasi që janë shtuar numrat e infektimeve, edhe ate 364 gjatë ditës së djeshme nga mbi 2100 testime të kryera.

Por, ministri i MPB-së, Oliver Spasovski tha se kjo masë do të rishqyrtohet.

“Janë ofruar propozime të caktuara për të parandaluar përhapjen e Covid-19. Një propozim i tillë ndoshta është propozuar për të zvogëluar përhapjen e virusit, por duhet theksuar se e drejta e garantuar me kushtetutë për paprekshmërinë e shtëpisë mbetet. Është shumë më e rëndësishme që çdo qytetar të jetë i vetëdijshëm për mbrojtjen, sepse festime të tilla çuan në përhapjen e Covid-19. Nëse ka një raport të caktuar, duhet të veprohet, por Kushtetuta duhet të respektohet. Ne do të veprojmë së bashku me prokurorinë. Unë pres që ta analizojmë këtë propozim”, theksoi Spasovski për TV Sitel.

Sipas tij, të gjithë qytetarët duket se i kanë harruar masat dhe prandaj, siç tha ai, duhet të jemi të vetëdijshëm nëse nuk duam që të vendosen kufizimet më rigoroze.

Këto janë propozim masat që do të miratohen dhe do të hyjnë në fuqi:

Ndalimi i grumbullimeve familjare, festave dhe ahengjeve në kushte familjare, pasi që analizat kanë treguar se infektimet janë rritur pikërisht për shkak të këtyre aktiviteteve. Nëpër shtëpi mund të pranohen jo më shumë se katër mysafirë, me qëllim të evitimit të kontakteve me më shumë njerëz.

Ndalimi i grumbullimeve në hapësira publike të jo më shumë se 4 personave pas orës 22. Ndalimi i grumbullimeve nëpër parqe, pompa benzine, etj.

Përdorimi i obligueshëm i maskave mbrojtëse apo shamive në ambiente të hapura dhe ato të mbyllura, në çdo objekt public, transportin publik si dhe vendet e punës.

Përjashtohet përdorimi i maskave gjatë aktiviteteve sportive, transportit nëpër makina familjare të anëtarëve të një familje, gjatë qëndrimit nëpër zyra të institucioneve, nëse aty është vetëm një person, si dhe gjatë qëndrimit në kafene, por duke respektuar masat e tjera. Maska nuk obligohen të mbajnë fëmijët e moshave deri në 6 vjet. (INA)

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
46,360,280
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on November 1, 2020 12:03 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
1,199,656
VDEKJE
Updated on November 1, 2020 12:03 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
32,985,881
TE SHERUAR
Updated on November 1, 2020 12:03 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
12,174,743
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on November 1, 2020 12:03 am

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

E fundit: Kërcënohet me jetë Dritan Abazoviq, kërkohet ndihma e INTERPOL-it

Politikani shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq, është kërcënuar me jetë. Lidhur me këtë, policia tashmë ka nisur hetimet derisa i dyshuar është shtetasi...

“Si infektohemi? Kini kujdes nga ashensorët, bankomatet dhe dorezat e dyerve”

  Virusi i cili po qarkullon ndjeshëm në Itali, tanimë është e vështirë të takosh dikë pa maskë. Çfarë ndodhi me pasionin e italianëve për...

Mickoski: Për shkak të ndotjes dhe pandemisë, të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna, për shkak të siç thotë, ndotjes së...

Zekiri bashkë me dy deputetë tjerë dorëzojnë mandatin e deputetit

Deputetët e LSDM-së, Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska janë dorëhequr nga postet e deputetëve. Dorëheqjet vijnë pasi të tre do të marrin posta në drejtori....

482 fëmijë dhe 77 punonjës në izolim, Shahpaska: Situata në kopshte është nën kontroll, nuk jemi duke menduar për mbylljen e tyre

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska thekson se situata në kopshte është e mirë dhe nën kontroll. Ajo shton se nuk po mendojnë...

Nafakliu, dy herë brenda vitit e fitoi lotarinë

      Shanset për të fituar të paktën një herë në jetë lotarinë janë të pakta, por ky njeri e ka sfiduar fatin dy herë brenda...

Ka simptoma të ngjashme: Si të dallojmë helmimin nga COVID-19 prej monoksidit të karbonit

  Ndërsa hemisfera veriore hyn në dimër, qytetarët kanë frikë sepse nuk janë më të sigurt nëse ethet ose kolla do të thotë grip ose...

Pas katër atentateve, vritet serbi i shumëkërkuar, u bë i njohur me vjedhjen spektakolare në Itali

  Aleksander Sarac, serbi që u plagos pak ditë më parë në parkingun e një qendre tregtare në Beograd, ka ndërruar jetë. Ky ishte atentati...

Bota Sot: Ramush Haradinaj president i ri i Kosovës, arrihet marrëveshja?

PDK-ja është pajtuar që t’i jap votat për Ramush Haradinajn si president i ri i vendit. Kështu kanë thënë burime të gazetës “Bota sot”, ku...

Taravari propozon Qeveri të zgjeruar, Zaev i përgjigjet

Sekretari gjeneral i ASH-së Arben Taravari mbrëmë në Click Plus e hodhi idenë për formimin e Qeverisë së zgjeruar, me qëllim që të përballjes...

Kush janë drejtorët shqiptar që do të emërohen në Klinikën e Shkupit

Kjo është java kur do të emërohen drejtorët e rinj nëpër institucione të ndryshme të vendit që i përkasin eshalonit të tretë. Me këtë rast...

Filipçe: Administrata të punojë me ndërrime ose nga shtëpia

- Advertisement - Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe tha se një ndër masat të cilat i ka propozuar Qeverisë për miratim gjatë ditës së nesërme...

SHQIPËRI

Riinfektim me Covid te personat që nuk krijojnë antitrupa

Në valën e dytë të pandemisë një numër i  vogël personash po riinfektohen me Covid-19. Mjekja kirurge Marsela Ceno thotë se kjo ndodh tek...

Dy shqiptarë kapen me kokainë/ Njëri prej tyre tentoi t’i ikte policisë

Dy persona, njëri shqiptar u arrestuan nga autoritet italiane pasi u kapën me 2 kilogramë kokainë, që nëse do të hidhej në treg do...

Ekonomia shqiptare pritet të rimëkëmbet vitin e ardhshëm me një rritje 5%

Ekonomia shqiptare do të tkurret me 7.1% këtë vit si pasojë e efekteve të pandemisë Covid-19.Është ky parashikimi pesimist që bën Agjencia e Vlerësimit...

Tragjike! Një 34 vjeçar nga Tirana mes 7 viktimave të sotme nga COVID-19

Një 34-vjeçar nga Tirana ishte viktima më e re në moshë në 24 orët e fundit si pasojë e Covid -19. Të shtunën u shënuan 7 viktima dhe 241 të infektuar.Nisur nga rastet...

Rama krahason LSI-në me një insekt në Tropojë: Shumë shpejt zgjidhim çështjen e pronave

Kryeministri Edi Rama ishte sot në Tropojë ku u takua me përfaqësues të pushtetit vendor dhe bletarët tropojanë. Rama thumboi edhe Lëvizjen Socialiste për...

Gjobat për parkingjet, “taksë e fshehtë” mbi banorët e Tiranës

Mëngjesin e 26 tetorit, Ligert Vaso – banor prej 20 vitesh në një rrugicë në zonën e ish-Ekspozitës në Tiranë, gjeti një fletushkë gjobe...

ME TE LEXUARA

E fundit: Kërcënohet me jetë Dritan Abazoviq, kërkohet ndihma e INTERPOL-it

Politikani shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq, është kërcënuar me jetë. Lidhur me këtë, policia tashmë ka nisur hetimet derisa i dyshuar është shtetasi...

“Si infektohemi? Kini kujdes nga ashensorët, bankomatet dhe dorezat e dyerve”

  Virusi i cili po qarkullon ndjeshëm në Itali, tanimë është e vështirë të takosh dikë pa maskë. Çfarë ndodhi me pasionin e italianëve për...

Mickoski: Për shkak të ndotjes dhe pandemisë, të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna, për shkak të siç thotë, ndotjes së...

Zekiri bashkë me dy deputetë tjerë dorëzojnë mandatin e deputetit

Deputetët e LSDM-së, Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska janë dorëhequr nga postet e deputetëve. Dorëheqjet vijnë pasi të tre do të marrin posta në drejtori....
- Advertisement -