fbpx
13.2 C
Skopje
Sunday, November 1, 2020

Përse femrat vozitin më mirë se burrat, flasin studimet!

- Advertisement -

Femrat vozisin

Disa studime konfirmojnë atë që shumë prej nesh mund të besojmë: Gratë janë më të mirat në timon!

Mos u verboni djema, ne do t’ju japim 5 arsye të provuara për të përfunduar pranimin e këtij konstadimi.

Vajzat duhet të jenë shoferët e caktuar gjithmonë, në thelb për një çështje sigurie.

A keni akoma dyshime? Këtu shpjegojmë në detaje se çfarë saktësisht zbuluan studimet.

Ato përdorin më shumë rripin e sigurie
Studimi: Gratë në rrotën e Shoqatës Luchemos por la Vida detajon se gratë mbajnë më shumë rripat e tyre.

Asgjë më shumë dhe asgjë më pak se 31% më shumë. Të dhënat e mbledhura tregojnë se 85% e tyre gjithmonë e mbajnë këtë element të rëndësishëm të sigurisë, ndërsa vetëm 65% e meshkujve e përdorin atë.

Më shumë respekt ndaj semaforit
Drita e kuqe? Meshkujt nuk duket se e respektojnë atë mjaftueshëm. I njëjti studim zbuloi se gratë shkelin dritën e kuqe të trafikut 48% më pak se sa ata.

Përdorimi i telefonit gjatë ngarjes shkakton një numër të madh të aksidenteve (shumë më tepër sesa imagjinoni).

Sipas këtij studimi, gratë përdorin telefonin celular kur janë në rrota 41% më pak se gjinia e kundërt.

Më shumë mirësjellje gjatë ngasjes
Një sondazh i kryer në Londër nga një kompani sigurimi zbuloi se gratë janë më të sjellshme dhe më të sjellshme se burrat gjatë ngasjes.

39% e të anketuarve shprehën këtë sjellje përpara shoferëve të tjerë, ndërkohë që tek meshkujt ishte vetëm 28%.

Janë më të kujdesshme
Në sondazhin e kryer në Londër u zbulua gjithashtu se vetëm 4% e vajzave të konsultuara kaluan shumë afër një automjeti tjetër gjatë ngasjes në rrugë, ndërsa kjo ndodhi në 27% të rasteve të meshkujve.

Pa dyshim, gratë lëvizin më shumë se burrat dhe kujdesen më shumë për veten
Studimet gjithashtu konkluduan se vajzat kanë një perceptim më të lartë të rrezikut të aksidentit, ngasin me shpejtësi më të ulët dhe respektojnë më shumë rregullat e trafikut.

Rezultati? Humbjet më pak serioze (me lëndime dhe / ose vdekje) të shkaktuara nga gratë. Djema, a mund të jetë koha për të filluar imitimin …

Vetëm 24.3% e aksidenteve të trafikut janë shkaktuar prej tyre.

Më parë, jjë studim i kryer nga Qendra për Eksperimentimin dhe Sigurinë Rrugore (CESVI) të Argjentinës zbuloi se gratë vizitin më mirë se burrat; madje, vetëm në 24.3% të aksidenteve gratë përfshihen.

Burrat janë protagonistët e 75.7% të aksidenteve të trafikut.

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
46,360,280
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on November 1, 2020 12:03 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
1,199,656
VDEKJE
Updated on November 1, 2020 12:03 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
32,985,881
TE SHERUAR
Updated on November 1, 2020 12:03 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
12,174,743
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on November 1, 2020 12:03 am

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

E fundit: Kërcënohet me jetë Dritan Abazoviq, kërkohet ndihma e INTERPOL-it

Politikani shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq, është kërcënuar me jetë. Lidhur me këtë, policia tashmë ka nisur hetimet derisa i dyshuar është shtetasi...

“Si infektohemi? Kini kujdes nga ashensorët, bankomatet dhe dorezat e dyerve”

  Virusi i cili po qarkullon ndjeshëm në Itali, tanimë është e vështirë të takosh dikë pa maskë. Çfarë ndodhi me pasionin e italianëve për...

Mickoski: Për shkak të ndotjes dhe pandemisë, të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna, për shkak të siç thotë, ndotjes së...

Zekiri bashkë me dy deputetë tjerë dorëzojnë mandatin e deputetit

Deputetët e LSDM-së, Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska janë dorëhequr nga postet e deputetëve. Dorëheqjet vijnë pasi të tre do të marrin posta në drejtori....

482 fëmijë dhe 77 punonjës në izolim, Shahpaska: Situata në kopshte është nën kontroll, nuk jemi duke menduar për mbylljen e tyre

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska thekson se situata në kopshte është e mirë dhe nën kontroll. Ajo shton se nuk po mendojnë...

Nafakliu, dy herë brenda vitit e fitoi lotarinë

      Shanset për të fituar të paktën një herë në jetë lotarinë janë të pakta, por ky njeri e ka sfiduar fatin dy herë brenda...

Ka simptoma të ngjashme: Si të dallojmë helmimin nga COVID-19 prej monoksidit të karbonit

  Ndërsa hemisfera veriore hyn në dimër, qytetarët kanë frikë sepse nuk janë më të sigurt nëse ethet ose kolla do të thotë grip ose...

Pas katër atentateve, vritet serbi i shumëkërkuar, u bë i njohur me vjedhjen spektakolare në Itali

  Aleksander Sarac, serbi që u plagos pak ditë më parë në parkingun e një qendre tregtare në Beograd, ka ndërruar jetë. Ky ishte atentati...

Bota Sot: Ramush Haradinaj president i ri i Kosovës, arrihet marrëveshja?

PDK-ja është pajtuar që t’i jap votat për Ramush Haradinajn si president i ri i vendit. Kështu kanë thënë burime të gazetës “Bota sot”, ku...

Taravari propozon Qeveri të zgjeruar, Zaev i përgjigjet

Sekretari gjeneral i ASH-së Arben Taravari mbrëmë në Click Plus e hodhi idenë për formimin e Qeverisë së zgjeruar, me qëllim që të përballjes...

Kush janë drejtorët shqiptar që do të emërohen në Klinikën e Shkupit

Kjo është java kur do të emërohen drejtorët e rinj nëpër institucione të ndryshme të vendit që i përkasin eshalonit të tretë. Me këtë rast...

Filipçe: Administrata të punojë me ndërrime ose nga shtëpia

- Advertisement - Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe tha se një ndër masat të cilat i ka propozuar Qeverisë për miratim gjatë ditës së nesërme...

SHQIPËRI

Riinfektim me Covid te personat që nuk krijojnë antitrupa

Në valën e dytë të pandemisë një numër i  vogël personash po riinfektohen me Covid-19. Mjekja kirurge Marsela Ceno thotë se kjo ndodh tek...

Dy shqiptarë kapen me kokainë/ Njëri prej tyre tentoi t’i ikte policisë

Dy persona, njëri shqiptar u arrestuan nga autoritet italiane pasi u kapën me 2 kilogramë kokainë, që nëse do të hidhej në treg do...

Ekonomia shqiptare pritet të rimëkëmbet vitin e ardhshëm me një rritje 5%

Ekonomia shqiptare do të tkurret me 7.1% këtë vit si pasojë e efekteve të pandemisë Covid-19.Është ky parashikimi pesimist që bën Agjencia e Vlerësimit...

Tragjike! Një 34 vjeçar nga Tirana mes 7 viktimave të sotme nga COVID-19

Një 34-vjeçar nga Tirana ishte viktima më e re në moshë në 24 orët e fundit si pasojë e Covid -19. Të shtunën u shënuan 7 viktima dhe 241 të infektuar.Nisur nga rastet...

Rama krahason LSI-në me një insekt në Tropojë: Shumë shpejt zgjidhim çështjen e pronave

Kryeministri Edi Rama ishte sot në Tropojë ku u takua me përfaqësues të pushtetit vendor dhe bletarët tropojanë. Rama thumboi edhe Lëvizjen Socialiste për...

Gjobat për parkingjet, “taksë e fshehtë” mbi banorët e Tiranës

Mëngjesin e 26 tetorit, Ligert Vaso – banor prej 20 vitesh në një rrugicë në zonën e ish-Ekspozitës në Tiranë, gjeti një fletushkë gjobe...

ME TE LEXUARA

E fundit: Kërcënohet me jetë Dritan Abazoviq, kërkohet ndihma e INTERPOL-it

Politikani shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq, është kërcënuar me jetë. Lidhur me këtë, policia tashmë ka nisur hetimet derisa i dyshuar është shtetasi...

“Si infektohemi? Kini kujdes nga ashensorët, bankomatet dhe dorezat e dyerve”

  Virusi i cili po qarkullon ndjeshëm në Itali, tanimë është e vështirë të takosh dikë pa maskë. Çfarë ndodhi me pasionin e italianëve për...

Mickoski: Për shkak të ndotjes dhe pandemisë, të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna, për shkak të siç thotë, ndotjes së...

Zekiri bashkë me dy deputetë tjerë dorëzojnë mandatin e deputetit

Deputetët e LSDM-së, Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska janë dorëhequr nga postet e deputetëve. Dorëheqjet vijnë pasi të tre do të marrin posta në drejtori....
- Advertisement -