fbpx
14 C
Skopje
Friday, October 30, 2020

Nëse fatura për energji elektrike është më e lartë se konsumi real, qytetarët të dërgojnë ankesë në KRE

- Advertisement -

Komisioni rregullator për shërbime të energjetikës dhe ujit të Republikës së Maqedonisë së Veriut i informon konsumatorët se ata mund të paraqesin ankesë në KRE, nëse faturat e energjisë elektrike të marra nuk përkojnë me konsumin real të energjisë elektrike.

“Nëse konsumatorët marrin fatura në të cilat faturohet konsum joreal i energjisë elektrike, ata mund të paraqesin ankesë në KRE. Komisioni i ankesave që vepron brenda KRE-së, do t’i japë përparësi zgjidhjes së tyre. Në periudhën e kaluar kemi një tregues nga konsumatorët që ata marrin fatura të larta të energjisë elektrike për një muaj, ndërsa muajin tjetër marrin vetëm për ndriçimin e rrugës. Ne veprojmë menjëherë pas këtyre ankesave”, thotë Marko Bislimoski, kryetar i Komisionit rregullator për shërbime të energjetikës dhe ujit.

Ai i përkujton konsumatorët që kanë mundësinë t’i kontrollojnë në mënyrë të pavarur njehsorët, pas së cilës ata mund të raportojnë onlajn statusin e njehsorit në EVN, i cili bazuar në këto të dhëna për konsumin e energjisë elektrike në tarifë të lartë dhe të ulët do të marrë një faturë reale për energjinë elektrike të shpenzuar.

Ata gjithashtu shtojnë se në përputhje me nenin 197 paragrafi (3) të Ligjit për energji (“Gazeta Zyrtare e Republikës së Maqedonisë” Nr. 96/18 dhe “Gazeta Zyrtare e Republikës së Maqedonisë së Veriut” Nr. 96/19) të gjithë konsumatorët kanë të drejtë të kompensimit t të dëmit për shkak të furnizimit të reduktuar (shpërndarje e energjisë elektrike me cilësi më të ulët sesa që është parashikuar) ose ndërprerjeve në shpërndarjen e energjisë nën kushtet dhe mënyrën e përcaktuar në Rregullat e miratuara nga KRE-ja.

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
45,693,660
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on October 30, 2020 6:22 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
1,190,649
VDEKJE
Updated on October 30, 2020 6:22 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
32,651,130
TE SHERUAR
Updated on October 30, 2020 6:22 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
11,851,881
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on October 30, 2020 6:22 pm

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

E fundit: Kërcënohet me jetë Dritan Abazoviq, kërkohet ndihma e INTERPOL-it

Politikani shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq, është kërcënuar me jetë. Lidhur me këtë, policia tashmë ka nisur hetimet derisa i dyshuar është shtetasi...

“Si infektohemi? Kini kujdes nga ashensorët, bankomatet dhe dorezat e dyerve”

  Virusi i cili po qarkullon ndjeshëm në Itali, tanimë është e vështirë të takosh dikë pa maskë. Çfarë ndodhi me pasionin e italianëve për...

Mickoski: Për shkak të ndotjes dhe pandemisë, të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna, për shkak të siç thotë, ndotjes së...

Zekiri bashkë me dy deputetë tjerë dorëzojnë mandatin e deputetit

Deputetët e LSDM-së, Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska janë dorëhequr nga postet e deputetëve. Dorëheqjet vijnë pasi të tre do të marrin posta në drejtori....

482 fëmijë dhe 77 punonjës në izolim, Shahpaska: Situata në kopshte është nën kontroll, nuk jemi duke menduar për mbylljen e tyre

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska thekson se situata në kopshte është e mirë dhe nën kontroll. Ajo shton se nuk po mendojnë...

Nafakliu, dy herë brenda vitit e fitoi lotarinë

      Shanset për të fituar të paktën një herë në jetë lotarinë janë të pakta, por ky njeri e ka sfiduar fatin dy herë brenda...

Ka simptoma të ngjashme: Si të dallojmë helmimin nga COVID-19 prej monoksidit të karbonit

  Ndërsa hemisfera veriore hyn në dimër, qytetarët kanë frikë sepse nuk janë më të sigurt nëse ethet ose kolla do të thotë grip ose...

Pas katër atentateve, vritet serbi i shumëkërkuar, u bë i njohur me vjedhjen spektakolare në Itali

  Aleksander Sarac, serbi që u plagos pak ditë më parë në parkingun e një qendre tregtare në Beograd, ka ndërruar jetë. Ky ishte atentati...

Bota Sot: Ramush Haradinaj president i ri i Kosovës, arrihet marrëveshja?

PDK-ja është pajtuar që t’i jap votat për Ramush Haradinajn si president i ri i vendit. Kështu kanë thënë burime të gazetës “Bota sot”, ku...

Taravari propozon Qeveri të zgjeruar, Zaev i përgjigjet

Sekretari gjeneral i ASH-së Arben Taravari mbrëmë në Click Plus e hodhi idenë për formimin e Qeverisë së zgjeruar, me qëllim që të përballjes...

Kush janë drejtorët shqiptar që do të emërohen në Klinikën e Shkupit

Kjo është java kur do të emërohen drejtorët e rinj nëpër institucione të ndryshme të vendit që i përkasin eshalonit të tretë. Me këtë rast...

Filipçe: Administrata të punojë me ndërrime ose nga shtëpia

- Advertisement - Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe tha se një ndër masat të cilat i ka propozuar Qeverisë për miratim gjatë ditës së nesërme...

SHQIPËRI

“Polic ishe, polic ngele”, Kryemadhi replikon Lleshajn: Në ministri ka trafikantë të dënuar jashtë Shqipërisë! Duhet të jesh kriminel që të kesh përkëdheljen e...

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi gjatë një takimi me strukturat e LSI në Pogradec, ka reaguar në lidhje me debatin Lleshaj-Murrizi...

Gjykata e lë në burg, ankohet Klodian Gradeci: Jam i sëmurë!

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” ndaj ish-drejtorit të Hidrokarbureve në AKBN, Klodian Gradeci. Gradeci mësohet se ishte i pranishëm...

Infektohet me COVID punonjësi i Tatimeve në Berat dhe 2 mësues në Skrapar

Infektime të reja janë shfaqur ditën e sotme në qytetet: Berat e Skrapar. Një punonjës i Drejtorisë Rajonale të Tatim-Taksave ka rezultuar sot “pozitiv”...

Dhurata e veçantë që mori Meta nga biznesmeni britanik

Kreu i shtetit,  Ilir Meta ka ndarë sot me ndjekësit në rrjetet sociale foto, ku tregon dhuratën e veçantë që ka marrë nga biznesmeni...

Universiteti Bujqësor i Tiranës “nuk bindet”/ Mësimi jo vetëm online, seminaret do zhvillohen në fakultet

Pavarësisht vendimit të Komitetit të Ekspertëve për zhvillimin online të mësimit në universitete, Universiteti Bujqësor i Tiranës ka vendosur për një mënyrë të kombinuar...

I vunë eksploziv pranë shtëpisë, flet pronari në Vlorë: S’kam pasur dhe as nuk kam konflikte me askënd

Tahsim Banushi është 69-vjeçari të cilit i kanë vënë tritol pranë shtëpisë në orët e para të mëngjesit.Pronari i banesës ku u vendos lënda...

ME TE LEXUARA

E fundit: Kërcënohet me jetë Dritan Abazoviq, kërkohet ndihma e INTERPOL-it

Politikani shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq, është kërcënuar me jetë. Lidhur me këtë, policia tashmë ka nisur hetimet derisa i dyshuar është shtetasi...

“Si infektohemi? Kini kujdes nga ashensorët, bankomatet dhe dorezat e dyerve”

  Virusi i cili po qarkullon ndjeshëm në Itali, tanimë është e vështirë të takosh dikë pa maskë. Çfarë ndodhi me pasionin e italianëve për...

Mickoski: Për shkak të ndotjes dhe pandemisë, të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna, për shkak të siç thotë, ndotjes së...

Zekiri bashkë me dy deputetë tjerë dorëzojnë mandatin e deputetit

Deputetët e LSDM-së, Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska janë dorëhequr nga postet e deputetëve. Dorëheqjet vijnë pasi të tre do të marrin posta në drejtori....
- Advertisement -