fbpx
4 C
Skopje
Saturday, March 6, 2021

Kushtetuesja: Tërheqja e faljes së Ivanovit, e ligjshme dhe kushtetuese – Alsat

- Advertisement -

Gjykata Kushtetuese vendosi, abolimi i tërhequr për 56 personat e ish-Presidentit Gjorge Ivanov është i ligjshëm. Gjykatësit kushtetues, me pesë vota “pro” dhe tre “kundër”, vendosën të ndërpresin procedurën për vlerësimin e kushtetutshmërisë së nenit 11 – a, të Ligjit për Faljen, i cili përcakton që falja e dhënë të mund të tërhiqet brenda 30 ditëve pas vendimit të miratuar për amnistinë. Sipas disa gjykatësve, qytetarëve nuk mund t’u mohohet e drejta për të kërkuar revokimin e abolimit, nëse besojnë se mund ta dëshmojnë pafajësinë e tyre në gjykatë. Avokati Elenko Milanov nuk pajtohet me qëndrimin e gjykatësve. Ai është avokati mbrojtës i disa të pandehurve në rastet e ish PSP-së, të cilët ishin pjesë e abolimit, që u miratua dhe u tërhoq më pas.

Nuk do të dakordohem, që anulimi është ligjor dhe kushtetues, sepse ajo që ka miratuar Gjykata Kushtetuese është që dispozita, që Presidenti mund të anulojë ndonjë abolim, është në fuqi ligjore, dhe kjo mund të jetë e vlefshme, por ajo mund të jetë e vlefshme nga momenti i miratimit të atij ndryshimi, ose është futur neni 11 – a  – deklaroi Elenko Milanov, Avokat.

Nisma për vlerësimin e kushtetutshmërisë së Nenit 11 – a, ishte që Gjykata Kushtetuese të përcaktojë nëse ish-kreu i shtetit Ivanov, mund të tërheqë faljet për 56 persona që i dha në vitin 2016. Në listën atyre që lirohen nga përgjegjësia penale ishin kryetari i atëhershëm i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruveski, Sasho Mijallkov, Mile Janakieski, Gordana Jankuloska. Pas presionit të opinionit, Ivanov e tërhoqi faljen, ndërsa kërkesa për tërheqjen e faljeve atëherë publikisht kërkuan edhe disa nga të falurit. Deri më tani, të pandehurit në rastet PSP kanë përdorur faljen në sallën e gjyqit dhe pretenduan se një herë falja e dhënë, nuk mund të tërhiqet. Ata gjithashtu e përdorin faljen edhe para Gjykatës së të Drejtave të Njeriut në Strasburg, ku theksojnë se të drejtat e tyre janë mohuar me faljen e tërhequr. Por, me vendimin e fundit të Gjykatës Kushtetuese hapet rruga për rastet e PSP-së, dhe pretendimet e të pandehurve bëhen të pabazuara në Strasburg.

Bojan Stojanovski

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
116,873,133
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on March 6, 2021 5:30 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
2,595,248
VDEKJE
Updated on March 6, 2021 5:30 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
92,455,913
TE SHERUAR
Updated on March 6, 2021 5:30 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
21,821,972
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on March 6, 2021 5:30 pm

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

Problem i ri për diasporën, nuk mund të regjistrojnë më shumë se tre fëmijë

Deri sa Enti Shtetëror i Statistikave (ESHS) ka evituar disa probleme që janë paraqitur ditën e parë në Sistemin elektronik për regjistrim të diasporës,...

Seancë e re gjyqësore për “Organizatorët e 27-Prillit”

Në Gjykatën Penale-Shkup sot duhet të vazhdoj gjykimi për “Organizatorët e 27 Prillit’. Gjykimi për këtë lëndë është akoma në fazën e dëshmive. Në...

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...

Shqipëri, 711 të infektuar me COVID, humbin jetën 9 persona – Alsat

Rekord shifrash të infektuarish me Covid janë konfirmuar këtë të mërkurë në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë konfirmuar 711...

Kosova regjistron 720 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të mërkurën se gjatë 24 orëve të fundit 11 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë...

Hagë, mbrojtja e ish krerëve të UÇK-së kërkon që gjykimi të nis në 2022 – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të UÇK-së, zyra e prokurorit të specializuar propozoi që gjykimi të nisë...

Kroaci, 3251 raste të reja me Covid-19 dhe 38 të vdekur – Alsat

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 3251 raste të reja me infeksion të virusit SARS-CoV-2, dhe numri i rasteve aktive në Kroaci sot...

​Prokuroria kërkon që gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së të nisë verën e ardhshme, mbrojtja e quan absurde – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e Specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Zyra e Prokurorit të Specializuar propozoi që...

Ish-ministri Nenad Rikallo merr post në Zyrën për Kosovën në qeverinë serbe – Alsat

Ish-ministri në Qeverinë e Kosovës dhe anëtari aktual i Komisionit Qendror Zgjedhor të Kosovës, Nenad Rikallo, u emërua ndihmës i drejtorit të ashtuquajturës Zyre...

Mbi 40 mijë faqe material kundër ish-krerëve të UÇK-së – Alsat

Me qëllim të konfirmimit të aktakuzës kundër ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Prokuroria e Specializuar në Hagë është mbeshtetur tek 153 dëshmitarë, dhe...

Specialja mban seancën e radhës ndaj Thaçit – Alsat

Seanca e radhës e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, në Gjykatën Speciale në Hagë do të jetë më 18 nëntor, respektivisht sot, ndërsa pritet...

SHQIPËRI

Valteri: Vetëm një gomar e beson që Basha zhduku kasetën

Deputeti Halit Valteri, një kritik i kreut të PD, Lulzim Basha, tha se për çështjen e kasetës ai nuk e beson se Basha të...

A duhet t’i përgjigjet Basha akuzave? Përplasen Spahiu dhe Gjekmarkaj

Hezitimi i Bashës, përballë dëshmive të Milaim Bellanicës dhe ish-komandantit të UÇK-së Latif Gashit, po diskutohet në studion e emisionit “Open”.Analisti Kreshnik Spahiu tha...

Si ka mundësi që në çift njëri infektohet me Covid-19 e tjetri jo?! Genc Sulçebe zbulon se ç’ndodh me virusin!

711 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë, duke e çuar në 29,837 numrin total të të infektuarve...

Policia: Tritoli iu vendos lokalit të një gruaje

Policia ka dhënë detaje zyrtare në lidhje me shpërthimin e fuqishëm të eksplozivit, i vendosur në derën e lokalit që rezulton se është në...

Shpërthim i fuqishëm në Shkodër

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur qytetin e Shkodrës, mbrëmjen e sotme.Shpërthimi ka ndodhur pranë kryqëzimit të shkollës pyjore, ndërsa mendohet se ka qenë...

Kërcënohet prokurori i shkarkuar/ Pas rrëzimit nga vettingu, sms kërcënuese për jetën e djalit dhe familjes

Me kërkese te prokurorisë, policia është vene ne kërkim te një 51 vjecari nga Elbasani, i cili dyshohet se i ka dërguar një sërë...

ME TE LEXUARA

Problem i ri për diasporën, nuk mund të regjistrojnë më shumë se tre fëmijë

Deri sa Enti Shtetëror i Statistikave (ESHS) ka evituar disa probleme që janë paraqitur ditën e parë në Sistemin elektronik për regjistrim të diasporës,...

Seancë e re gjyqësore për “Organizatorët e 27-Prillit”

Në Gjykatën Penale-Shkup sot duhet të vazhdoj gjykimi për “Organizatorët e 27 Prillit’. Gjykimi për këtë lëndë është akoma në fazën e dëshmive. Në...

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...
- Advertisement -