fbpx
26.8 C
Skopje
Tuesday, July 27, 2021

Kujdes këtyre 4 gabimeve gjatë karrierës tuaj!

- Advertisement -

Gabimet gjatë karrierës

Siç thoshte dikur Albert Einsteini: “Një person që nuk ka gabuar kurrë, asnjëherë nuk ka provuar diçka të re”.

E vërteta është kjo: Nëse nuk po bëni gabime në karrierë, nuk po përpiqeni. Dhe nëse nuk po përpiqeni, nuk do të keni sukses.

Për shkak se ne jemi të gjithë njerëzorë, gabimet profesionale janë të zakonshme. Ajo që është më pak e zakonshme është të mësosh në të vërtetë nga ato gabime.

Këtu janë katër nga gabimet më të zakonshme në karrierë dhe çfarë mund të bëni për t’i shmangur ato

Marrja e vendimeve bazuar vetëm në pagë

Një nga gabimet më të zakonshme në karrierë është përqendrimi vetëm në kompensim. Kur zgjidhni një vend pune ose karrierë, duhet të konsideroni më shumë përveç pagës. Shumë njerëz i anashkalojnë aspektet e tjera të një pune si ambienti i zyrës, mundësitë e rritjes, cilësia e jetës dhe përputhshmëria me menaxherin tuaj. Përqendrimi vetëm në pagë mund t’ju pengojë të shikoni oferta për punë në mënyrë objektive. Mos harroni këtë – ndërsa të gjithë duan një të ardhur më të lartë, më shumë para nuk do t’ju vendosin në pozitën më të mirë për t’u rritur profesionalisht ose për t’ju bërë më të lumtur në punë.

Nënvlerësimi i vlerës tuaj

Një nga gabimet më të zakonshme në karrierë është nënvlerësimi i vlerës tuaj. Shumë punonjës dhe sipërmarrës nuk e kuptojnë vlerën e tyre profesionale. Të dish saktësisht se çfarë aftësish dhe talentesh sjell në tryezë, si dhe sa e vlefshme është kjo në krahasim me bashkëmoshatarët tuaj që kryejnë një punë të ngjashme, do t’ju japë përparësi konkurruese. Në fund të fundit, nëse nuk e kuptoni vlerën tuaj, pse duhet dikush tjetër?

Supozimi se karriera juaj është lineare

Ndërsa vazhdojmë të përballemi me një treg pune gjithnjë në ndryshim, karrierat jo-lineare janë normale. Kanë kaluar ditët kur mund të gjesh dikë në të njëjtën kompani për 30 vjet, duke u ngjitur në shkallët e korporatave dhe duke dalë në pension me një pension të shëndetshëm. Që atëherë, shkalla është shpërbërë. Është zëvendësuar me atë që Cathy Benko e quan një “grilë korporative” ose atë që Sheryl Sandberg e quan një “palestër xhungle”. Përparimi i karrierës nuk është më i përcaktuar mirë në kompani. Si rezultat, punëtorët sot kanë një përgjegjësi më të madhe të marrin përgjegjësinë për rritjen e tyre profesionale.

Injorimi i intuitës suaj

Ju intervistoheni për një punë të re, dhe pastaj dëgjoni atë zë të vogël brenda jush që thotë: “Kjo thjesht nuk duket të jetë e duhura”. Kjo është ajo që ne e quajmë intuitë: ndjenja e zorrëve ose zëri i brendshëm që na paralajmëron se mund të bëjmë një gabim në karrierë. Shumë njerëz zgjedhin të injorojnë intuitën e tyre, duke supozuar se ne duhet të dëgjojmë vetëm zërin tonë racional. E vërteta është se ne duhet të përdorim instinktin dhe arsyen. /Gazeta Mejdani/

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
195,400,542
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on July 27, 2021 7:57 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
4,183,452
VDEKJE
Updated on July 27, 2021 7:57 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
175,508,767
TE SHERUAR
Updated on July 27, 2021 7:57 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
15,708,323
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on July 27, 2021 7:57 am

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

Hap pas hapi, si mund ta bëni vetë në shtëpi testin e shpejtë për COVID-19

Greqia ka futur vetë-testimet për COVID-19 me detyrim për disa kategori, mes të cilëve për nxënësit e shkollës së mesme dhe mësuesit, që duhet...

Prej sot ora policore fillon në ora 20:00

Me vendim të Qeverisë prej sot fillon orë policore dyjavore prej orës 20:00 deri në ora 05:00 të mëngjesit, përderisa prej nesër mbyllen të...

Problem i ri për diasporën, nuk mund të regjistrojnë më shumë se tre fëmijë

Deri sa Enti Shtetëror i Statistikave (ESHS) ka evituar disa probleme që janë paraqitur ditën e parë në Sistemin elektronik për regjistrim të diasporës,...

Seancë e re gjyqësore për “Organizatorët e 27-Prillit”

Në Gjykatën Penale-Shkup sot duhet të vazhdoj gjykimi për “Organizatorët e 27 Prillit’. Gjykimi për këtë lëndë është akoma në fazën e dëshmive. Në...

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...

Shqipëri, 711 të infektuar me COVID, humbin jetën 9 persona – Alsat

Rekord shifrash të infektuarish me Covid janë konfirmuar këtë të mërkurë në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë konfirmuar 711...

Kosova regjistron 720 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të mërkurën se gjatë 24 orëve të fundit 11 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë...

Hagë, mbrojtja e ish krerëve të UÇK-së kërkon që gjykimi të nis në 2022 – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të UÇK-së, zyra e prokurorit të specializuar propozoi që gjykimi të nisë...

Kroaci, 3251 raste të reja me Covid-19 dhe 38 të vdekur – Alsat

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 3251 raste të reja me infeksion të virusit SARS-CoV-2, dhe numri i rasteve aktive në Kroaci sot...

​Prokuroria kërkon që gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së të nisë verën e ardhshme, mbrojtja e quan absurde – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e Specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Zyra e Prokurorit të Specializuar propozoi që...

Ish-ministri Nenad Rikallo merr post në Zyrën për Kosovën në qeverinë serbe – Alsat

Ish-ministri në Qeverinë e Kosovës dhe anëtari aktual i Komisionit Qendror Zgjedhor të Kosovës, Nenad Rikallo, u emërua ndihmës i drejtorit të ashtuquajturës Zyre...

SHQIPËRI

Propozimi i Bares: Të kufizohet trafiku në Tiranë për të penguar përhapjen e covid-19

Profesori Besnik Bare u shpreh se duhet të kufizojmë trafikun se është provuar si faktori për përhapjen e infeksionit Covid.Bare: Si masë paraprake para se...

Valteri: Vetëm një gomar e beson që Basha zhduku kasetën

Deputeti Halit Valteri, një kritik i kreut të PD, Lulzim Basha, tha se për çështjen e kasetës ai nuk e beson se Basha të...

A duhet t’i përgjigjet Basha akuzave? Përplasen Spahiu dhe Gjekmarkaj

Hezitimi i Bashës, përballë dëshmive të Milaim Bellanicës dhe ish-komandantit të UÇK-së Latif Gashit, po diskutohet në studion e emisionit “Open”.Analisti Kreshnik Spahiu tha...

Si ka mundësi që në çift njëri infektohet me Covid-19 e tjetri jo?! Genc Sulçebe zbulon se ç’ndodh me virusin!

711 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë, duke e çuar në 29,837 numrin total të të infektuarve...

Policia: Tritoli iu vendos lokalit të një gruaje

Policia ka dhënë detaje zyrtare në lidhje me shpërthimin e fuqishëm të eksplozivit, i vendosur në derën e lokalit që rezulton se është në...

Shpërthim i fuqishëm në Shkodër

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur qytetin e Shkodrës, mbrëmjen e sotme.Shpërthimi ka ndodhur pranë kryqëzimit të shkollës pyjore, ndërsa mendohet se ka qenë...

ME TE LEXUARA

Hap pas hapi, si mund ta bëni vetë në shtëpi testin e shpejtë për COVID-19

Greqia ka futur vetë-testimet për COVID-19 me detyrim për disa kategori, mes të cilëve për nxënësit e shkollës së mesme dhe mësuesit, që duhet...

Prej sot ora policore fillon në ora 20:00

Me vendim të Qeverisë prej sot fillon orë policore dyjavore prej orës 20:00 deri në ora 05:00 të mëngjesit, përderisa prej nesër mbyllen të...

Problem i ri për diasporën, nuk mund të regjistrojnë më shumë se tre fëmijë

Deri sa Enti Shtetëror i Statistikave (ESHS) ka evituar disa probleme që janë paraqitur ditën e parë në Sistemin elektronik për regjistrim të diasporës,...

Seancë e re gjyqësore për “Organizatorët e 27-Prillit”

Në Gjykatën Penale-Shkup sot duhet të vazhdoj gjykimi për “Organizatorët e 27 Prillit’. Gjykimi për këtë lëndë është akoma në fazën e dëshmive. Në...
- Advertisement -