fbpx
3 C
Skopje
Friday, October 23, 2020

Kryemadhi nga Fieri për grevën e urisë: Për 5 milionë dollarë, naftëtarët janë lënë pa paga prej 27 muajsh

- Advertisement -

Ndërsa vijon greva e urisë së naftëtarëve, kësaj here me gratë, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi deklaroi nga Fieri se për 5 milionë dollarë naftëtarët janë lënë pa paga prej 27 muajsh.

Duke folur në një takim me të rinjtë, Kryemadhi thja se Shqiperia vendi i 78 në botë për prodhimin e naftës dhe për nga rezervat të  48, por nga ana tjetër kemi çmimin më të lartë të karburantit.

Nga ana tjetër, vijoi ajo, Maqedonia e Veriu nuk prodhon fare naftë dhe çmimin e ka më të ulët se ne.

Kryemadhi: Fieri ka një nga burimet më të forta ekonomike që është nafta. Sot Shqipëria në bursë etiketohet si vendi i 78 në botë, përsa i përket prodhimit ditor të naftës bruto. Besoj se pjesa më e madhe e juaj e dini se keni mbaruar shkollën për inxhinieri naftë, disa janë për Inxhinieri Teknologjie, siç është Renato, Klajdi ekonomist, e kështu me radhë, e dini që Shqipëria prodhon 22 mijë fuçi naftë, mjaftoni të kërkoni në internet dhe do të shikoni që është në bursën ndërkombëtare.

Konsumojnë 27 mijë fuçi, pra kemi deficitin 4 mijë. 4 mijë fuçi po të llogarisim importin e famshëm që ndodh ndërmjet kompanive. Rezervat që ka Shqipëria e llogarisin vendin të 48 në botë. Çmimi i naftës sot është një nga çmimet më të larta për të cilën ne të gjithë e paguajmë me 1 mijë e 600 lekë ose 1.6 dollarë. Këtë nuk e ka shpikur Monika, por e ke në bursën ndërkombëtare. Ndërkohë Maqedonia që nuk prodhon fare naftë, 240 fuçi në ditë është vendi i 132 në botë, çmimin e naftës e ka 0.9 dollarë.

Mirë kjo anë, por nga ana tjetër, gjithë kjo pasuri e madhe që na vjen nëpërmjet gjithë këtij angazhimi të gjithë këtij prodhimi kaq të madh po themi të një pasurie shumë të madhe, çfarë ka ndodhur? Ka ndodhur që sot ne kemi në grevë urie prej disa ditësh naftëtarët dhe shumë gra naftëtare të rafinerisë sepse nuk u janë paguar pagat prej një kohe shumë të gjatë. Për 5 milionë dollarë ne lëmë qytete të tëra, me qindra dhe mijëra familje të cilat nuk kanë mundësinë jo vetëm për paguar dritat dhe ujin që ky zotëria i merr dhe i fut në burg, se sot po të mos paguash një muaj dritat apo një muaj ujin, apo nëse nuk mban maskën, si thotë ai, do të të gjobisë dhe pasi të të gjobisë do të të fusë në burg. Por ndërkohë ne pse nuk e fusim në burg këtë Edi Ramën dhe gjithë drejtorët e Edi Ramës që nuk paguajnë pagat e naftëtarëve?

Më gjeni sot një qytetar i cili nuk paguan taksat, automatikisht bashkitë ju ngrijnë pronat dhe numrat e llogarive bankare. Më gjeni sot një qytetar që nëse nuk paguan dritat, i presin dritat dhe më pas ka pasur nga ata që i kanë futur në burg dhe kanë vrarë veten në burg për shkak të 10 mijë lekëve të vjetra të mos pagesës së energjisë elektrike. Ndërsa ky zotëria me muaj të tërë, ata pompistët e depos së ujit të pompave që mbanin në Poçem 27 muaj pa paguar, ndërkohë që mbanin fëmijët në shkollë, ndërkohë që paguanin ujin e qytetit të Ballshit që furnizohej me pompat e tyre, ata e paguanin ujin por ndërkohë pagat që duhet të merrnin për të gjithë këtë mirëmbajtje të sistemit, ata nuk i paguanin.

Pra padrejtësia dhe këndvështrimi asimetrik që Edi Rama i bën qytetarit dhe përfituesit, mikut, klientit të vet nëpërmjet taksave të shqiptarëve, është asimetrike. Mund ta quaj strabizëm politik, që Edi Rama shikon nga xhepi i vet, i familjarëve të tij dhe miqve të tij dhe shqiptarët e shkretë shikojnë për fëmijët e tyre që e kanë të pamundur ose në të kundërt do të ngrenë plaçkat dhe të ikin nga Shqipëria. Pra shpopullimi i Shqipërisë është kthyer në një mekanizëm për ta varfëruar, dëshpëruar familjen shqiptare dhe për ta tjetërsuar më pas.

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
41,942,432
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on October 22, 2020 11:35 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
1,141,612
VDEKJE
Updated on October 22, 2020 11:35 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
30,671,115
TE SHERUAR
Updated on October 22, 2020 11:35 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
10,129,705
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on October 22, 2020 11:35 pm

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

Bota Sot: Ramush Haradinaj president i ri i Kosovës, arrihet marrëveshja?

PDK-ja është pajtuar që t’i jap votat për Ramush Haradinajn si president i ri i vendit. Kështu kanë thënë burime të gazetës “Bota sot”, ku...

Taravari propozon Qeveri të zgjeruar, Zaev i përgjigjet

Sekretari gjeneral i ASH-së Arben Taravari mbrëmë në Click Plus e hodhi idenë për formimin e Qeverisë së zgjeruar, me qëllim që të përballjes...

Kush janë drejtorët shqiptar që do të emërohen në Klinikën e Shkupit

Kjo është java kur do të emërohen drejtorët e rinj nëpër institucione të ndryshme të vendit që i përkasin eshalonit të tretë. Me këtë rast...

Filipçe: Administrata të punojë me ndërrime ose nga shtëpia

- Advertisement - Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe tha se një ndër masat të cilat i ka propozuar Qeverisë për miratim gjatë ditës së nesërme...

18 fëmijë dhe 55 të punësuar nëpër çerdhe pozitivë me Covid-19

Që nga hapja e çerdheve 18 fëmijë dhe 55 të punësuar kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Këtë e bëri të ditur Ministria e Punës...

Ndarja e drejtorive, këtë javë mbyllet marrëveshja

Partitë e koalicionit qeveritar, LSDM, BDl, BESA, PDSH dhe partitë e tjera këtë javë pritet të përmbyllin marrëveshjen rreth ndarjes së drejtorive, agjencive dhe...

Pas shtatë muajsh besimtarët u lejuan të falen në Qabe (VIDEO)

Pas ndalimit prej shtatë muajsh për shkak të pandemisë në Qabe të Mekës, myslimanët kryejnë lutjen e parë të përbashkët. Në muajin mars autoritetet saudite...

Humbin jetën dy vëllezër nga Deçani në Gjermani, goditen për vdekje nga treni

Alsat 13.10.2020 14:39 Një 13 dhe një 17 vjeçar nga Ratishi i Epërm i Deçanit kanë humbur jetë në Brukberg të Gjermanisë. Të dy...

Vëllai i deputetit përfitoi 83 mijë euro për trajnimin e gomerëve dhe kuajve

Drejtori i shkollës së mesme bujqësore në Kavadarc ka fituar projekt në vlerë prej 83 mijë euro për trajnim të gomerëve dhe kuajve, para...

Zemaj: Rritja e rasteve me COVID-19, si pasojë e mosrespektimit të masave

Alsat 10.10.2020 17:48 Ministri i Shëndetësisë në Qeverinë e Kosovës, Armend Zemaj gjatë një konference për media, ka bërë të ditur se Kosova ka...

Dy edukatore nga Çairi infektohen me koronavirus, katër fëmijë në izolim

Gjatë 24 orëve të fundit sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 386 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona, 6 persona e kanë humbur jetën ndërsa...

Policia do të kontrolloj sa mysafirë në shtëpi i kemi, masa e re në Maqedoni!

Në Maqedoninë e Veriut me shtimin e rasteve të reja dhe në numër rekord të infektimeve me Kovid-19, do të aplikohen masa të reja...

SHQIPËRI

Yuri Kim këshillon publikisht Ilir Metën: Dua ta shoh…

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim e ka cilësuar unik rolin e presidentit në atë që ajo e cilësoi bashkimi i vendit. Duke kujtuar në rastin e...

Përplasja kryeministër-president/ Malaj: Meta ‘politikan race”, Ramës i ka humbur edhe batuta

E ftuar në “Politik On” në RTV Ora ku po diskutohet mbi përplasjet kryeministër-president, ish deputetja e LSI Nora Malaj ka bërë dallimin mes...

Basha zbulon ligjin e parë që do të miratojë kur të vijë në pushtet

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha për Ilva Now në Euronews Albania se PD ka gati ligjin antimafia me anë të të cilit...

Rezoluta për antisemitizmin/ SHBA dhe BE përshëndesin miratimin nga parlamenti

Parlamenti miratoi rezolutën “Për miratimin e përkufizimit të përdorshëm për antisemitizmin, përcaktuar nga Aleanca Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit”.Rezoluta mbështetet në përcaktimin e kësaj Aleance,...

“Varëse 10 mijë euro”, Belinda Balluku: Nuk jam ministrja më e pasur

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku thotë se buxheti i vitit 2021 anon nga ana e infrastrukturës, asaj rrugore, portuale dhe aviacion. Gjatë...

Mbi 13 % e popullsisë në Tiranë e ka kaluar Covid-19, një vaksinë tjetër ka efekt kundër virusit

Pak javë më parë shkencëtarët dolën në rezultatin se vaksina e tuberkulozit ose ndryshe BCG, ka prova se mund të mbrojë edhe nga infeksione...

ME TE LEXUARA

Bota Sot: Ramush Haradinaj president i ri i Kosovës, arrihet marrëveshja?

PDK-ja është pajtuar që t’i jap votat për Ramush Haradinajn si president i ri i vendit. Kështu kanë thënë burime të gazetës “Bota sot”, ku...

Taravari propozon Qeveri të zgjeruar, Zaev i përgjigjet

Sekretari gjeneral i ASH-së Arben Taravari mbrëmë në Click Plus e hodhi idenë për formimin e Qeverisë së zgjeruar, me qëllim që të përballjes...

Kush janë drejtorët shqiptar që do të emërohen në Klinikën e Shkupit

Kjo është java kur do të emërohen drejtorët e rinj nëpër institucione të ndryshme të vendit që i përkasin eshalonit të tretë. Me këtë rast...

Filipçe: Administrata të punojë me ndërrime ose nga shtëpia

- Advertisement - Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe tha se një ndër masat të cilat i ka propozuar Qeverisë për miratim gjatë ditës së nesërme...
- Advertisement -