fbpx
-8 C
Skopje
Tuesday, December 1, 2020

Ka simptoma të ngjashme: Si të dallojmë helmimin nga COVID-19 prej monoksidit të karbonit

- Advertisement -

 

Ndërsa hemisfera veriore hyn në dimër, qytetarët kanë frikë sepse nuk janë më të sigurt nëse ethet ose kolla do të thotë grip ose COVID-19Sidoqoftë, ekziston një vrasës i heshtur që shkakton simptoma të ngjashme dhe që mund të sulmojë shtëpinë tuaj

Monoksidi i karbonit është një gaz pa ngjyrë dhe pa erë që formohet kur lëndët djegëse fosile (qymyr, naftë e papërpunuar ose gaz natyror) digjen në furra, ngrohje portative, automjete, soba, grila, vatra zjarri.

Thithja e tepërt mund t’ju helmojë, duke çuar në simptoma që përfshijnë dhimbje koke, të përziera, marrje mendsh, dobësi, të vjella, dhimbje gjoksi dhe konfuzion, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, e cila është e ngjashme me simptomat e gripit ose COVID-19.

Thithja e përqendrimeve të larta mund të bëjë që ju të jeni pa ndjenja ose t’ju vrasë, veçanërisht nëse jeni duke fjetur, i dehur ose nëse i përkisni një grupi që rrezikon nga sëmundje serioze dhe vdekje nga sëmundje dhe ekspozime të ndryshme. Monoksidi i karbonit gjithashtu mund të helmojë kafshët shtëpiake.

“Gripi dhe COVID-19 “rrëmbejnë” qelizat, kryesisht në mushkëri, ku ato shumohen dhe ku shpesh shkaktohet dëmi kryesor, dhe nga vijnë simptomat,” tha Jeremy Brown, një mjek urgjence dhe autor i librit “Influenca: Një gjueti qindravjeçare për të kuruar sëmundjen më vdekjeprurëse në histori”, shkruan CNN.

Nga ana tjetër, monoksidi i karbonit, helmon njerëzit duke “fiksuar” hemoglobinën, një proteinë në qelizat e kuqe të gjakut që mbart oksigjenin nga mushkëritë në trup.

Sistemet e bllokuara të ventilimit dhe drejtimi i gjeneratorëve të lëvizshëm në ambiente të mbyllura pa ajrosje të duhur mund të çojnë në grumbullimin e monoksidit të karbonit.

Nëse ju ose një nga anëtarët e familjes suaj keni edhe simptoma të lehta dhe nëse është e mundur helmimi me monoksid karboni, është më mirë të çoni gjithçka në një vend të sigurt jashtë shtëpisë dhe të shkoni te mjeku.

“Një nga mënyrat se si ndryshon monoksidi i karbonit nga COVID-19 dhe gripi është se nëse dilni jashtë dhe thithni ajër të pastër, simptomat tuaja do të ‘shpërndahen’ ngadalë gjatë orëve të ardhshme nëse ekspozimi juaj ishte minimal,” tha Brown.

Nëse dikush ndihet më mirë jashtë, por simptomat shfaqen në shtëpi, kjo mund të jetë një shenjë e helmimit.

Nëse është e mundur që të keni qenë i ekspozuar në shtëpinë tuaj, mjeku juaj mund të aplikojë një test gjaku për të matur nivelet e monoksidit të karbonit.

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
63,589,809
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on December 1, 2020 6:06 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
1,473,927
VDEKJE
Updated on December 1, 2020 6:06 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
43,498,463
TE SHERUAR
Updated on December 1, 2020 6:06 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
18,617,419
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on December 1, 2020 6:06 am

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...

Shqipëri, 711 të infektuar me COVID, humbin jetën 9 persona – Alsat

Rekord shifrash të infektuarish me Covid janë konfirmuar këtë të mërkurë në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë konfirmuar 711...

Kosova regjistron 720 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të mërkurën se gjatë 24 orëve të fundit 11 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë...

Hagë, mbrojtja e ish krerëve të UÇK-së kërkon që gjykimi të nis në 2022 – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të UÇK-së, zyra e prokurorit të specializuar propozoi që gjykimi të nisë...

Kroaci, 3251 raste të reja me Covid-19 dhe 38 të vdekur – Alsat

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 3251 raste të reja me infeksion të virusit SARS-CoV-2, dhe numri i rasteve aktive në Kroaci sot...

​Prokuroria kërkon që gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së të nisë verën e ardhshme, mbrojtja e quan absurde – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e Specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Zyra e Prokurorit të Specializuar propozoi që...

Ish-ministri Nenad Rikallo merr post në Zyrën për Kosovën në qeverinë serbe – Alsat

Ish-ministri në Qeverinë e Kosovës dhe anëtari aktual i Komisionit Qendror Zgjedhor të Kosovës, Nenad Rikallo, u emërua ndihmës i drejtorit të ashtuquajturës Zyre...

Mbi 40 mijë faqe material kundër ish-krerëve të UÇK-së – Alsat

Me qëllim të konfirmimit të aktakuzës kundër ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Prokuroria e Specializuar në Hagë është mbeshtetur tek 153 dëshmitarë, dhe...

Specialja mban seancën e radhës ndaj Thaçit – Alsat

Seanca e radhës e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, në Gjykatën Speciale në Hagë do të jetë më 18 nëntor, respektivisht sot, ndërsa pritet...

Shqipëri, 694 raste të reja me COVID dhe 6 viktima – Alsat

Shqipëria shënon një tjetër rekord negativ për sa u përket infektimeve me covid-19. Gjatë 24 orëve të fundit në në Shqipëri kanë rezultuar pozitivë...

Kosovë, 16 të vdekur dhe 690 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) njoftoi të martën se gjatë 24 orëve të fundit 16 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë regjistruar...

SHQIPËRI

Valteri: Vetëm një gomar e beson që Basha zhduku kasetën

Deputeti Halit Valteri, një kritik i kreut të PD, Lulzim Basha, tha se për çështjen e kasetës ai nuk e beson se Basha të...

A duhet t’i përgjigjet Basha akuzave? Përplasen Spahiu dhe Gjekmarkaj

Hezitimi i Bashës, përballë dëshmive të Milaim Bellanicës dhe ish-komandantit të UÇK-së Latif Gashit, po diskutohet në studion e emisionit “Open”.Analisti Kreshnik Spahiu tha...

Si ka mundësi që në çift njëri infektohet me Covid-19 e tjetri jo?! Genc Sulçebe zbulon se ç’ndodh me virusin!

711 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë, duke e çuar në 29,837 numrin total të të infektuarve...

Policia: Tritoli iu vendos lokalit të një gruaje

Policia ka dhënë detaje zyrtare në lidhje me shpërthimin e fuqishëm të eksplozivit, i vendosur në derën e lokalit që rezulton se është në...

Shpërthim i fuqishëm në Shkodër

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur qytetin e Shkodrës, mbrëmjen e sotme.Shpërthimi ka ndodhur pranë kryqëzimit të shkollës pyjore, ndërsa mendohet se ka qenë...

Kërcënohet prokurori i shkarkuar/ Pas rrëzimit nga vettingu, sms kërcënuese për jetën e djalit dhe familjes

Me kërkese te prokurorisë, policia është vene ne kërkim te një 51 vjecari nga Elbasani, i cili dyshohet se i ka dërguar një sërë...

ME TE LEXUARA

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...

Shqipëri, 711 të infektuar me COVID, humbin jetën 9 persona – Alsat

Rekord shifrash të infektuarish me Covid janë konfirmuar këtë të mërkurë në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë konfirmuar 711...

Kosova regjistron 720 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të mërkurën se gjatë 24 orëve të fundit 11 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë...
- Advertisement -