fbpx
17.8 C
Skopje
Saturday, June 19, 2021

Hagë, mbrojtja e ish krerëve të UÇK-së kërkon që gjykimi të nis në 2022 – Alsat

- Advertisement -

Në seancën e sotme në Dhomat e specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të UÇK-së, zyra e prokurorit të specializuar propozoi që gjykimi të nisë në verën e vitit 2021, por kjo u kundërshtua nga mbrojtja, sipas së cilëve duhen së paku 18 muaj për hetime dhe gjykimi mund të nisë në verë 2022.

Mbrojtja ka informacion të bollshëm për të ftilluar hetimet menjëherë, ne ua kemi bërë të ditur afatin e nxjerrjes së materialeve”-tha Kleir Lauson, prokurore.

Avokati i Hashim Thaçit, David Hooper e quajti absurd propozimin për fillim të procesit gjyqësor në vitin e ardhshëm. Ai tha se mbrojtjes i nevojiten 18 muaj së paku deri në fillimin e gjykimit. Avokati i Kadri Veselit, Ben Emmerson tha se përvoja me Tribunalin e Hagës ka treguar se mund të ketë prova false.

Sa i përket aktakuzës kur ke përpara një aktakuzës që është e redaktuar, për shembull një fjali kur thotë ‘në një ditë’ dhe nuk jepet dita apo data, kjo nuk është një format adekuat me fjalë të tjera, redaktimi duhet të jetë një shkallë më të vogël dhe materiali duhet të jetë i hapur për mbrojtjen”-pohoi David Hooper, avokat i ish presidentit Hashim Thaçi.

Mund të kenë prova false që janë paraqitur në shumë raste nga prokuroria. Ndoshta prokuroria nuk e di që kanë qenë false, por ne na duhet të bëjmë ekzaminim forenzik të fakteve të paraqitura”-theksoi Ben Emerson, avokat i Kadri Veselit.

Çuditem se si prokuroria mendon që të akuzuarit mund të prisnin që akuzat kundër tyre do të konfirmoheshin. Afatet kohore janë absolutisht të papranueshme”- deklaroi David Young, avokat i Rexhep Selimit.

Prokuroria pretendon se lënda e saj disponon me gati 100.000 prova dhe se materiali mbështetëse për aktakuzën e paraqitur për konfirmim, ka pasur mbi 40 mijë faqe. Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Rexhep Selimi u paraqitën para Speciales javën që shkoi. Ata po mbahen në paraburgim dhe në paraqitjen e tyre të parë të gjithë u deklaruan të pafajshëm.

Shkëlzen Aqifi

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
178,596,839
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on June 19, 2021 3:33 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
3,866,862
VDEKJE
Updated on June 19, 2021 3:33 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
161,392,596
TE SHERUAR
Updated on June 19, 2021 3:33 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
13,337,381
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on June 19, 2021 3:33 am

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

Hap pas hapi, si mund ta bëni vetë në shtëpi testin e shpejtë për COVID-19

Greqia ka futur vetë-testimet për COVID-19 me detyrim për disa kategori, mes të cilëve për nxënësit e shkollës së mesme dhe mësuesit, që duhet...

Prej sot ora policore fillon në ora 20:00

Me vendim të Qeverisë prej sot fillon orë policore dyjavore prej orës 20:00 deri në ora 05:00 të mëngjesit, përderisa prej nesër mbyllen të...

Problem i ri për diasporën, nuk mund të regjistrojnë më shumë se tre fëmijë

Deri sa Enti Shtetëror i Statistikave (ESHS) ka evituar disa probleme që janë paraqitur ditën e parë në Sistemin elektronik për regjistrim të diasporës,...

Seancë e re gjyqësore për “Organizatorët e 27-Prillit”

Në Gjykatën Penale-Shkup sot duhet të vazhdoj gjykimi për “Organizatorët e 27 Prillit’. Gjykimi për këtë lëndë është akoma në fazën e dëshmive. Në...

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...

Shqipëri, 711 të infektuar me COVID, humbin jetën 9 persona – Alsat

Rekord shifrash të infektuarish me Covid janë konfirmuar këtë të mërkurë në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë konfirmuar 711...

Kosova regjistron 720 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të mërkurën se gjatë 24 orëve të fundit 11 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë...

Hagë, mbrojtja e ish krerëve të UÇK-së kërkon që gjykimi të nis në 2022 – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të UÇK-së, zyra e prokurorit të specializuar propozoi që gjykimi të nisë...

Kroaci, 3251 raste të reja me Covid-19 dhe 38 të vdekur – Alsat

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 3251 raste të reja me infeksion të virusit SARS-CoV-2, dhe numri i rasteve aktive në Kroaci sot...

​Prokuroria kërkon që gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së të nisë verën e ardhshme, mbrojtja e quan absurde – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e Specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Zyra e Prokurorit të Specializuar propozoi që...

Ish-ministri Nenad Rikallo merr post në Zyrën për Kosovën në qeverinë serbe – Alsat

Ish-ministri në Qeverinë e Kosovës dhe anëtari aktual i Komisionit Qendror Zgjedhor të Kosovës, Nenad Rikallo, u emërua ndihmës i drejtorit të ashtuquajturës Zyre...

SHQIPËRI

Propozimi i Bares: Të kufizohet trafiku në Tiranë për të penguar përhapjen e covid-19

Profesori Besnik Bare u shpreh se duhet të kufizojmë trafikun se është provuar si faktori për përhapjen e infeksionit Covid.Bare: Si masë paraprake para se...

Valteri: Vetëm një gomar e beson që Basha zhduku kasetën

Deputeti Halit Valteri, një kritik i kreut të PD, Lulzim Basha, tha se për çështjen e kasetës ai nuk e beson se Basha të...

A duhet t’i përgjigjet Basha akuzave? Përplasen Spahiu dhe Gjekmarkaj

Hezitimi i Bashës, përballë dëshmive të Milaim Bellanicës dhe ish-komandantit të UÇK-së Latif Gashit, po diskutohet në studion e emisionit “Open”.Analisti Kreshnik Spahiu tha...

Si ka mundësi që në çift njëri infektohet me Covid-19 e tjetri jo?! Genc Sulçebe zbulon se ç’ndodh me virusin!

711 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë, duke e çuar në 29,837 numrin total të të infektuarve...

Policia: Tritoli iu vendos lokalit të një gruaje

Policia ka dhënë detaje zyrtare në lidhje me shpërthimin e fuqishëm të eksplozivit, i vendosur në derën e lokalit që rezulton se është në...

Shpërthim i fuqishëm në Shkodër

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur qytetin e Shkodrës, mbrëmjen e sotme.Shpërthimi ka ndodhur pranë kryqëzimit të shkollës pyjore, ndërsa mendohet se ka qenë...

ME TE LEXUARA

Hap pas hapi, si mund ta bëni vetë në shtëpi testin e shpejtë për COVID-19

Greqia ka futur vetë-testimet për COVID-19 me detyrim për disa kategori, mes të cilëve për nxënësit e shkollës së mesme dhe mësuesit, që duhet...

Prej sot ora policore fillon në ora 20:00

Me vendim të Qeverisë prej sot fillon orë policore dyjavore prej orës 20:00 deri në ora 05:00 të mëngjesit, përderisa prej nesër mbyllen të...

Problem i ri për diasporën, nuk mund të regjistrojnë më shumë se tre fëmijë

Deri sa Enti Shtetëror i Statistikave (ESHS) ka evituar disa probleme që janë paraqitur ditën e parë në Sistemin elektronik për regjistrim të diasporës,...

Seancë e re gjyqësore për “Organizatorët e 27-Prillit”

Në Gjykatën Penale-Shkup sot duhet të vazhdoj gjykimi për “Organizatorët e 27 Prillit’. Gjykimi për këtë lëndë është akoma në fazën e dëshmive. Në...
- Advertisement -