fbpx
11 C
Skopje
Friday, October 30, 2020

Dy orë rrugë në këmbë për të shkuar në shkollë

- Advertisement -

Si në ftohtë ashtu edhe në vapë, Kleo, Alisia, Mikaela dhe Trifoni çdo ditë për të shkuar në shkollë duhet të bëjnë rreth 1 orë e gjysmë rrugë në këmbë nga fshati Shtyllë drejt Vithkuqit.

“Lodhemi është shumë larg, na dhemb kurrizi nuk mund të ecim dot. Ai është i vogël, edhe ne të vogla jemi ne dy çupat, por ja që duhet të shkojmë të mësojmë diçka”, thotë Mikalea Ibraj.

Prindërit e tyre ashtu si dhjetëra të tjerë të kësaj zone shprehen të frikësuar për vështirësitë që fëmijët duhet të hasin çdo ditë. Kërkesa e tyre është sigurimi i një mjeti transporti.

https://www.youtube.com/watch?v=uv6StfMunvs

“Problemi është që ne të na vihet një makinë, asgjë me tepër, të venë fëmijët se djali është në klasë të dytë, mendoje vetë tani që është i vogël”, shprehet Klodi Ibraj.

“Ne kemi 4-5 vjet që fëmijët shkojnë në këmbë në Vithkuq, në dimër, në dëborë, frikë kemi se ka dhe ujqër edhe kemi shumë frikë. Jemi ankuar, ka vajtur ky kryeplaku i fshatit, ka vajtur e në bashki, e në arsim edhe nuk kanë dhënë zgjidhje fare”, deklaron Fatmir Ibraj.

Përpos terrenit të vështirë me të cilin fëmijët do duhet të përballen, çanta e rëndë të cilën mbajnë gjatë ecjes është një tjetër shqetësim për ta. Gjatë gjithë rrugës Kleo do duhet të mbajë në kurriz thuajse 5 kilogramë.

Drejtoresha e shkollës së Vithkuqit shprehet se shteti i “lan duart” me këta fëmijë pasi u jep 80 lekë të vjetra për vështirësinë e rrugës.

“Ligjërisht funksionon në formën që, në momenti që këta fëmijë dhe prindërit e tyre marrin vështirësinë që u akordon shteti, 880 lekë të vjetra në ditë për fëmijë, atëherë kjo detyrë i mbetet prindërit për të zgjidhur”, shprehet Majlinda Duni.

“Unë jam prind vetë dhe në qoftë se fëmija im do të udhëtonte në këto vështirësi edhe unë do isha në dilemë ta çoja apo mos e çoja në shkollë”. Shton ajo.

E deri sa sytë e pushtetit vendor të kthehen tek këta fëmijë, ata do vazhdojnë të sakrifikojnë mes kushteve të vështira atmosferike me qëllim daljen nesër nga kjo situatë.

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
45,707,238
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on October 30, 2020 7:22 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
1,190,831
VDEKJE
Updated on October 30, 2020 7:22 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
32,660,499
TE SHERUAR
Updated on October 30, 2020 7:22 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
11,855,908
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on October 30, 2020 7:22 pm

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

E fundit: Kërcënohet me jetë Dritan Abazoviq, kërkohet ndihma e INTERPOL-it

Politikani shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq, është kërcënuar me jetë. Lidhur me këtë, policia tashmë ka nisur hetimet derisa i dyshuar është shtetasi...

“Si infektohemi? Kini kujdes nga ashensorët, bankomatet dhe dorezat e dyerve”

  Virusi i cili po qarkullon ndjeshëm në Itali, tanimë është e vështirë të takosh dikë pa maskë. Çfarë ndodhi me pasionin e italianëve për...

Mickoski: Për shkak të ndotjes dhe pandemisë, të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna, për shkak të siç thotë, ndotjes së...

Zekiri bashkë me dy deputetë tjerë dorëzojnë mandatin e deputetit

Deputetët e LSDM-së, Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska janë dorëhequr nga postet e deputetëve. Dorëheqjet vijnë pasi të tre do të marrin posta në drejtori....

482 fëmijë dhe 77 punonjës në izolim, Shahpaska: Situata në kopshte është nën kontroll, nuk jemi duke menduar për mbylljen e tyre

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska thekson se situata në kopshte është e mirë dhe nën kontroll. Ajo shton se nuk po mendojnë...

Nafakliu, dy herë brenda vitit e fitoi lotarinë

      Shanset për të fituar të paktën një herë në jetë lotarinë janë të pakta, por ky njeri e ka sfiduar fatin dy herë brenda...

Ka simptoma të ngjashme: Si të dallojmë helmimin nga COVID-19 prej monoksidit të karbonit

  Ndërsa hemisfera veriore hyn në dimër, qytetarët kanë frikë sepse nuk janë më të sigurt nëse ethet ose kolla do të thotë grip ose...

Pas katër atentateve, vritet serbi i shumëkërkuar, u bë i njohur me vjedhjen spektakolare në Itali

  Aleksander Sarac, serbi që u plagos pak ditë më parë në parkingun e një qendre tregtare në Beograd, ka ndërruar jetë. Ky ishte atentati...

Bota Sot: Ramush Haradinaj president i ri i Kosovës, arrihet marrëveshja?

PDK-ja është pajtuar që t’i jap votat për Ramush Haradinajn si president i ri i vendit. Kështu kanë thënë burime të gazetës “Bota sot”, ku...

Taravari propozon Qeveri të zgjeruar, Zaev i përgjigjet

Sekretari gjeneral i ASH-së Arben Taravari mbrëmë në Click Plus e hodhi idenë për formimin e Qeverisë së zgjeruar, me qëllim që të përballjes...

Kush janë drejtorët shqiptar që do të emërohen në Klinikën e Shkupit

Kjo është java kur do të emërohen drejtorët e rinj nëpër institucione të ndryshme të vendit që i përkasin eshalonit të tretë. Me këtë rast...

Filipçe: Administrata të punojë me ndërrime ose nga shtëpia

- Advertisement - Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe tha se një ndër masat të cilat i ka propozuar Qeverisë për miratim gjatë ditës së nesërme...

SHQIPËRI

“Deklarata e Manastirliut u nxor nga konteksti”- Bardhi i përgjigjet Ramës

Pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama, i cili thotë se deklaratat e ministres Manastirliu u nxorën nga konteksti, sa i përket përgjedhjes së pacientëve...

“Kodi i ri nuk i favorizon partitë e reja”- Monika Kryemadhi pyetet për partinë e Jozefina Topallit

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi duke  ndalur tek krijimi i një partie të re nga ana e Jozefina Topallit.Sipas saj, Kodi...

“Do përzgjedhim kush do trajtohet”- Rama i del në krah Manastirliut

Një deklaratë e ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu dje në Parlament ku shprehej se do të përzgjidhen pacientët që do kurohen, bëri xhiron në...

“Polic ishe, polic ngele”, Kryemadhi replikon Lleshajn: Në ministri ka trafikantë të dënuar jashtë Shqipërisë! Duhet të jesh kriminel që të kesh përkëdheljen e...

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi gjatë një takimi me strukturat e LSI në Pogradec, ka reaguar në lidhje me debatin Lleshaj-Murrizi...

Gjykata e lë në burg, ankohet Klodian Gradeci: Jam i sëmurë!

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” ndaj ish-drejtorit të Hidrokarbureve në AKBN, Klodian Gradeci. Gradeci mësohet se ishte i pranishëm...

Infektohet me COVID punonjësi i Tatimeve në Berat dhe 2 mësues në Skrapar

Infektime të reja janë shfaqur ditën e sotme në qytetet: Berat e Skrapar. Një punonjës i Drejtorisë Rajonale të Tatim-Taksave ka rezultuar sot “pozitiv”...

ME TE LEXUARA

E fundit: Kërcënohet me jetë Dritan Abazoviq, kërkohet ndihma e INTERPOL-it

Politikani shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq, është kërcënuar me jetë. Lidhur me këtë, policia tashmë ka nisur hetimet derisa i dyshuar është shtetasi...

“Si infektohemi? Kini kujdes nga ashensorët, bankomatet dhe dorezat e dyerve”

  Virusi i cili po qarkullon ndjeshëm në Itali, tanimë është e vështirë të takosh dikë pa maskë. Çfarë ndodhi me pasionin e italianëve për...

Mickoski: Për shkak të ndotjes dhe pandemisë, të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna, për shkak të siç thotë, ndotjes së...

Zekiri bashkë me dy deputetë tjerë dorëzojnë mandatin e deputetit

Deputetët e LSDM-së, Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska janë dorëhequr nga postet e deputetëve. Dorëheqjet vijnë pasi të tre do të marrin posta në drejtori....
- Advertisement -