fbpx
13.2 C
Skopje
Sunday, November 1, 2020

Covid-19: Qytetet gjermane kërkojnë ndihmën e ushtrisë

- Advertisement -

Covid-19: Qytetet gjermane kërkojnë ndihmën e ushtrisë
Numri i infektimeve të reja me Coronavirusin në të gjithë vendin u rrit në mes të javës, në veçanti qytetet e mëdha po shkaktojnë shqetësim. Pas Berlinit dhe Frankfurtit mbi Main, edhe Shtutgarti raportoi të shtunën në mbrëmje kalimin e vlerës kritike të 50 infektimeve të reja për 100.000 banorë në shtatë ditë. Kryeqyteti i landit federal të Baden-Württemberg, tani synon të marrë pa humbur kohë kundërmasa.

“Shifrat po rriten në mënyrë shqetësuese, aq sa Zyra e Shëndetit Publik nuk mund të garantojë më ndjekjen e personave të kontaktit, gjë që është aq e rëndësishme për kontrollin e pandemisë”, shpjegoi Stefan Ehehalt, kreu i Zyrës së Shëndetit Publik të Shtutgartit. Prandaj tani duhet të mobilizohet për gjurmimin e të të infektuarve e gjithë administrata e qytetit dhe po kërkohet mbështetja e ushtrisë, Bundeswehrit.

Kryetari i Bashkisë së Shtutgartit, Fritz Kuhn, tha pas një telefonate konferencë se duhen ndërmarrë veprime të vendosura për të ulur përsëri shifrat. “Kjo është mënyra e vetme, që ne mund t’i mbajmë të hapura shkollat, kopshtet ditore, bizneset dhe shitësit me pakicë. Kjo është mënyra e vetme për të siguruar që të gjitha rastet të gjurmohen në Zyrën e Shëndetit Publik”.

Edhe Esseni kalon kufirin për paralajmërimin

Në të gjithë Gjermaninë, gjithnjë e më shumë qytete po prekin numrin kritik të 50 rasteve të reja të infektimeve për 100.000 banorë. Këtë kufi e kaluan Berlini, Frankfurti mbi Main, Bremeni dhe Këlni. Të dielën Qendra e landit për Shëndetësinë në landin e Renanisë-Veriore-Vestfalisë informoi se Esseni ka pasur brenda shtatë ditësh 57.3 raste të reja infektimesh për 100.000 banorë.

Në të gjithë Gjermaninë, numri i personave të infektuar rishtas me virusin Corona arriti 3483 të dielën, siç njoftoi instituti “Robert Koch”. Nga e mërkura në të enjten, vlera qe rritur ndjeshëm nga 2828 në 4058 vetë, nga e enjtja në të premten shifra arriti 4516 raste të reja. Të shtunën në mëngjes ishin 4721 raste të reja. Përvoja ka treguar se numri i rasteve të regjistruara është zakonisht më i ulët të dielën dhe të hënën, edhe sepse jo të gjitha Zyrat e Shëndetit Publik raportojnë të dhëna gjatë fundjavës tek instituti “Robert Koch”.

Përballë rritjes së konsiderueshme të numrit të infektimeve, disa kryeministra landash u kan bërë thirrje qytetarëve që të sillen në mënyrë të disiplinuar. “Gradualisht situata po bëhet e rrezikshme,” i tha kryeministri i Bavarisë Markus Söder gazetës “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. Në gazetën “Bild am Sonntag”, ai mbështeti një gjobë uniforme në të gjithë vendin prej 250 eurosh për ata që nuk pranojnë të mbajnë maskë.

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
46,360,280
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on November 1, 2020 12:03 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
1,199,656
VDEKJE
Updated on November 1, 2020 12:03 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
32,985,881
TE SHERUAR
Updated on November 1, 2020 12:03 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
12,174,743
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on November 1, 2020 12:03 am

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

E fundit: Kërcënohet me jetë Dritan Abazoviq, kërkohet ndihma e INTERPOL-it

Politikani shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq, është kërcënuar me jetë. Lidhur me këtë, policia tashmë ka nisur hetimet derisa i dyshuar është shtetasi...

“Si infektohemi? Kini kujdes nga ashensorët, bankomatet dhe dorezat e dyerve”

  Virusi i cili po qarkullon ndjeshëm në Itali, tanimë është e vështirë të takosh dikë pa maskë. Çfarë ndodhi me pasionin e italianëve për...

Mickoski: Për shkak të ndotjes dhe pandemisë, të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna, për shkak të siç thotë, ndotjes së...

Zekiri bashkë me dy deputetë tjerë dorëzojnë mandatin e deputetit

Deputetët e LSDM-së, Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska janë dorëhequr nga postet e deputetëve. Dorëheqjet vijnë pasi të tre do të marrin posta në drejtori....

482 fëmijë dhe 77 punonjës në izolim, Shahpaska: Situata në kopshte është nën kontroll, nuk jemi duke menduar për mbylljen e tyre

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska thekson se situata në kopshte është e mirë dhe nën kontroll. Ajo shton se nuk po mendojnë...

Nafakliu, dy herë brenda vitit e fitoi lotarinë

      Shanset për të fituar të paktën një herë në jetë lotarinë janë të pakta, por ky njeri e ka sfiduar fatin dy herë brenda...

Ka simptoma të ngjashme: Si të dallojmë helmimin nga COVID-19 prej monoksidit të karbonit

  Ndërsa hemisfera veriore hyn në dimër, qytetarët kanë frikë sepse nuk janë më të sigurt nëse ethet ose kolla do të thotë grip ose...

Pas katër atentateve, vritet serbi i shumëkërkuar, u bë i njohur me vjedhjen spektakolare në Itali

  Aleksander Sarac, serbi që u plagos pak ditë më parë në parkingun e një qendre tregtare në Beograd, ka ndërruar jetë. Ky ishte atentati...

Bota Sot: Ramush Haradinaj president i ri i Kosovës, arrihet marrëveshja?

PDK-ja është pajtuar që t’i jap votat për Ramush Haradinajn si president i ri i vendit. Kështu kanë thënë burime të gazetës “Bota sot”, ku...

Taravari propozon Qeveri të zgjeruar, Zaev i përgjigjet

Sekretari gjeneral i ASH-së Arben Taravari mbrëmë në Click Plus e hodhi idenë për formimin e Qeverisë së zgjeruar, me qëllim që të përballjes...

Kush janë drejtorët shqiptar që do të emërohen në Klinikën e Shkupit

Kjo është java kur do të emërohen drejtorët e rinj nëpër institucione të ndryshme të vendit që i përkasin eshalonit të tretë. Me këtë rast...

Filipçe: Administrata të punojë me ndërrime ose nga shtëpia

- Advertisement - Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe tha se një ndër masat të cilat i ka propozuar Qeverisë për miratim gjatë ditës së nesërme...

SHQIPËRI

Riinfektim me Covid te personat që nuk krijojnë antitrupa

Në valën e dytë të pandemisë një numër i  vogël personash po riinfektohen me Covid-19. Mjekja kirurge Marsela Ceno thotë se kjo ndodh tek...

Dy shqiptarë kapen me kokainë/ Njëri prej tyre tentoi t’i ikte policisë

Dy persona, njëri shqiptar u arrestuan nga autoritet italiane pasi u kapën me 2 kilogramë kokainë, që nëse do të hidhej në treg do...

Ekonomia shqiptare pritet të rimëkëmbet vitin e ardhshëm me një rritje 5%

Ekonomia shqiptare do të tkurret me 7.1% këtë vit si pasojë e efekteve të pandemisë Covid-19.Është ky parashikimi pesimist që bën Agjencia e Vlerësimit...

Tragjike! Një 34 vjeçar nga Tirana mes 7 viktimave të sotme nga COVID-19

Një 34-vjeçar nga Tirana ishte viktima më e re në moshë në 24 orët e fundit si pasojë e Covid -19. Të shtunën u shënuan 7 viktima dhe 241 të infektuar.Nisur nga rastet...

Rama krahason LSI-në me një insekt në Tropojë: Shumë shpejt zgjidhim çështjen e pronave

Kryeministri Edi Rama ishte sot në Tropojë ku u takua me përfaqësues të pushtetit vendor dhe bletarët tropojanë. Rama thumboi edhe Lëvizjen Socialiste për...

Gjobat për parkingjet, “taksë e fshehtë” mbi banorët e Tiranës

Mëngjesin e 26 tetorit, Ligert Vaso – banor prej 20 vitesh në një rrugicë në zonën e ish-Ekspozitës në Tiranë, gjeti një fletushkë gjobe...

ME TE LEXUARA

E fundit: Kërcënohet me jetë Dritan Abazoviq, kërkohet ndihma e INTERPOL-it

Politikani shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq, është kërcënuar me jetë. Lidhur me këtë, policia tashmë ka nisur hetimet derisa i dyshuar është shtetasi...

“Si infektohemi? Kini kujdes nga ashensorët, bankomatet dhe dorezat e dyerve”

  Virusi i cili po qarkullon ndjeshëm në Itali, tanimë është e vështirë të takosh dikë pa maskë. Çfarë ndodhi me pasionin e italianëve për...

Mickoski: Për shkak të ndotjes dhe pandemisë, të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna, për shkak të siç thotë, ndotjes së...

Zekiri bashkë me dy deputetë tjerë dorëzojnë mandatin e deputetit

Deputetët e LSDM-së, Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska janë dorëhequr nga postet e deputetëve. Dorëheqjet vijnë pasi të tre do të marrin posta në drejtori....
- Advertisement -