fbpx
7.4 C
Skopje
Thursday, October 22, 2020

Tech

Tetovë, një numër i madh i qytetarëve nuk respektojnë masat antiCovid

Alsat 22.10.2020 14:23 Kështu dukej tregu në Tetovë ditën e sotme. Përkundër shtimit të masave anti covid dhe rritjes së numrit të të infektuarve,...

Shënohet viktima më e re nga Koronavirusi, humb jetën 21-vjeçari nga Elbasani

Mbrëmjen e sotme është shënuar viktima më e re nga Koronavirusi në Shqipëri.Bëhet fjalë për një 21-vjeçar nga Elbasani, me sëmundje bashkëshoqëruese.Gazetari Aldo Kozarja...

Policia ka ndërprerë një dasmë me 200 mysafirë në Haraçinë

Sonte rreth orës 21:30 zyrtar policore dhe të Inspektoratit të tregut kanë ndërprerë një dasmë në një objekt hotilerik në Haraçinë, mëson TV SHENJA.Në...
- Advertisement -

Apple tani ka ndërprerë zyrtarisht shitjen e katër iPhone-ve të vjetër

Me lansimin e iPhone 12, Apple ndërpreu dy iPhone të tjerë, duke e çuar totalin e tij në katër për këtë vit. Disa modele të...

Ky pritet të jetë çmimi i iPhone 12

Apple është duke prezantuar serinë më të re të telefonave të saj iPhone 12 në një ceremoni të veçantë. Para publikut pritet të shfaqen seri...

Apple prezanton iPhone 12, ndryshimet që sjellin “smartphone”-ët e rinj

“Apple” ka prezantuar linjën e re të “smartphone”-ve iPhone 12 me disa lloje madhësish me dizajnesh të rinj. iPhone-ët e rinj shënojnë disa nga ndryshimet...

Pakistani bllokon aplikacionin TikTok | aktuale.mk

Pakistani njoftoi se ka bllokuar aplikacionin TikTok, i cili është në pronësi të Kinës, për shkak të dështimit në filtrimin e përmbajtjes “jo të...

Windows 7 rritet në popullaritet

Fakti që Windows 7 është popullore ende tregon edhe dështimin e Microsoft për të bindur përdoruesit të largohen në drejtim të Windows 10-ës.Windows 7...

Windows 10 do të ketë një pamje të re konfigurimi për instalimet e reja

Një postim në blogun e Windows Insider, detajon eksperiencën e re të përditësuar për instalimet e reja të Windows 10 që pyet përdoruesit çfarë...

TE PREMTET ME TEKNOLOGJINË DELL

Në këtë moment, tashmë është e qartë për të gjithë se digjitalizimi i përshpejtuar është përhapur në të gjithë sektorët e biznesit. Për këtë...

Kush është më i rëndësishëm, shpejtësia apo kapaciteti i RAM?

Kur bëhet fjalë për pjesë si memorie RAM apo SSD, ne ju inkurajojmë të instaloni komponentë të rinj në vend që të ndërroni kompjuterin...

Si shuhet një yll, pamjet unike të supernovës (VIDEO)

Si shuhet një yll që vdes? Teleskopi hapësinor Hubble sjell pamjet e jashtëzakonshme të një supernove, filmuar me opsionin “time-lapse”. Në video shihet se si...

BMW prezanton një makinë tërheqëse që do lë “pa mënd” entuziastët e makinave

Saktësisht 35 vjet pas prezantimit të Serie 3 të para të edicionit kabriolet, një pasardhës arrin nga BMW, Seria 4 Convertible. Nëse dizajni i   ka...

Vjen droni për përdorim në shtëpi dhe apartament

Amazon ka prodhuar një dron shumë të vogël që ka një aparat fotografik dhe i cili mund të përdoret në një shtëpi apo apartament,...

Ja si të gjurmoni vendndodhjen e një telefoni

Nëse po kërkoni telefonin tuaj të humbur apo të vjedhur, apo nëse dëshironi të monitoroni vendndodhjen e një familjari tuaj, ka disa metoda gjurmimi...

Ferrari, prezanton perlën e radhës

Ferrari ka prodhuar makina fantastike gjatë historisë së tij, por makina më e re është një perlë e vërtetë. Për krijimin e Ferrari Omologata, janë...

Çfarë po përgatit Facebook për vitin e ardhshëm?

Është bërë e ditur se Facebook synon të lëshojë për publikun syze inteligjente. Syzet, të cilat do të jenë nën emërtimin Ray-Ban, planifikohet të...

Turqia nuk ndalet, teston makinën fluturuese

Turqia vijon të shënojë progres të jashtëzakonshëm në teknologji. Pas krijimit të markës vendase të automobilave dhe trenit të shpejtësisë së lartë, së fundmi...

SHBA-ja do të ndalojë shkarkimin e aplikacioneve TikTok dhe WeChat

Platformat sociale, TikTok dhe WeChat do të ndalohen në tregjet amerikane të aplikacioneve nga dita e diel, përveç nëse presidenti i Shteteve të Bashkuara,...

Aplikacioni që po i merr popullaritetin TikTok

Ndërsa e ardhmja e TikTok në SHBA po bëhet e qartë dita ditës, paqartësia që rrethoi aplikacionin padyshim ndihmoi konkurrentët. Nuk është as Instagram as...

Ja si duket Mercedesi luksoz S-Class 2021(Video)

Asnjë risi tjetër në vitet e fundit nuk ka ndryshuar kaq rrënjësisht nga një model në tjetrin. Brendësia e automjetit është edhe më digjitale dhe...

iPhone 12: Çmimi, data e lëshimit, specifikimet dhe lajmet në lidhje me produktin e ardhshëm të Apple

iPhone 12 i Apple është një nga produktet më të pritura të vitit 2020. iPhone 12 thuhet se do të bëjë një ndryshim, duke sjellë...

Lajm i bukur për fansat e TikTok, YouTube prezanton versionin e vet

YouTube po përgatitet të lançojë formatin e videove me metrazh të shkurtër, i cili ngjan plotësisht me TikTok. Të quajtur YouTube Shorts, videot 15...

Telefoni celular i ri Galaxy: Samsung tregon se kur do të prezantohet zyrtarisht

Më 23 shtator, Samsung do të njoftojë një telefon inteligjent të ri Galaxy. Duhet të jetë Galaxy S20 Fan Edition. Pak më shumë se një...

Krijohet maska UV që të mbron 99.99% nga infektimi

Modeli Mask Pro Concept, skicimet e së cilit tani mund të gjenden edhe në internet, është maska që Apple ka dizajnuar kundër koronavirusit. Me emrat...

YouTube prezanton versionin e vet të TikTok

YouTube po përgatitet të lançojë formatin e videove me metrazh të shkurtër i cili ngjan plotësisht sikur të ishte TikTok. Të quajtur YouTube Shorts, videot...

“Muaji i Modës” këtë vit do të mbahet në TikTok

Ndërsa pandemia e Covid-19 ka kufizuar industrinë e modës, dhe shumë marka të njohura kanë parashikuar të shfaqin prezantime virtuale, TikTok pritet të fillojë...

Elon Musk testoi Volkswagen-in elektrik (VIDEO)

Gjatë një vizite në Gjermani, Elon Musk u takua me udhëheqësin e Volkswagen dhe testoi makinën e tyre elektrike. Elon Musk kohët e fundit vizitoi...

Nëse keni një iPhone, këtë veprim duhet ta bëni çdo javë

Mbajmë mend një kohë kur të gjithë kishin nevojë për këshilla sesi ti bënim kompjuerët më të shpejtë apo ti mbajmë më të sigurt....

Përhapja e rrjetit 5G në Shtetet e Bashkuara

Në Shtetet e Bashkuara, kompanitë e telefonisë celulare po shpalosin me shpejtësi gjeneratën e ardhshme të rrjetit 5G. Por ekspertët paralajmërojnë se mund të...

Samsung së shpejti nxjerr në treg dy tableta të rinj

Samsung ka lajmëruar se tabletat e rinj Galaxy Tab S7 dhe Tab S7 Plus do të dalin në treg më 18 shtator. Galaxy Tab S7,...

Lajm i mirë për adhuruesit e Netflix: Mund të shihni filma pa paguar një tarifë mujore

Një lajm i mirë vjen për të gjithë adhuruesit e Netflix. Të gjithë mund të shohin filma dhe seriale në Netflix Originals, edhe pa...

Facebook vendos kufizime për dërgimin e mesazheve në Messenger

Rrjeti më i madh social, Facebook ka ndërmarrë një tjetër veprim në përpjekje për të parandaluar keqinformimin dhe informacionet e rreme me përmbajtje të...

​Austria do të penalizojë platformat online nëse nuk reagojnë ndaj gjuhës së urrejtjes

Austria ka në plan të detyrojë platformat kryesore të internetit si Facebook dhe Google të fshijnë përmbajtjen e paligjshme brenda disa ditësh nën kërcënimin...

Facebook ndalon reklamat e reja politike para zgjedhjeve në SHBA

Kompania ‘Facebook Inc’, tha të enjten se do të ndalë pranimin e reklamave të reja politike një javë para zgjedhjeve presidenciale të nëntorit, duke...

iPhone 12 Pro Max mund të jetë i vetmi iPhone i ri që mbështet rrjetin 5G

Nëse dëshironi të merrni shpejtësitë më të mira të mundshme nga 5G me një iPhone atëherë mund t’ju duhet të blini iPhone 12 Pro...

Apple dhe Google përmirësojnë sistemin e paralajmërimit për COVID-19

Gjigantët e teknologjisë “Apple” dhe “Google” njoftuan sot se sistemi i tyre i paralajmërimit për ekspozimin ndaj koronavirusit do të jetë i disponueshëm në...

OnePlus 8T shfaqet online, ofron mbështetje për 8K video?

Android 11 developer preview për OnePlus 8 shfaq serinë e re të telefonit të shumë-përfolur, OnePlus 8T. Renderi shfaq dizajnin e pjesës së përparme...

iPhone 12 pritet të arrijë në gjysmën e dytë të tetorit

Gjatë muajit korrik, Apple pati konfirmuar se lansimi iPhone 12 do të shtyhet për disa javë. Megjithatë, kompania nuk ka cekur më se kur...

“Zoom” thyen rekorde në fitime, ia kalon “Fordit”

Aplikacioni “Zoom” ka thyer rekorde në fitime. Buxheti i kompanisë është rritur me 122 miliardë Dollarë. Aplikacioni i video konferencave tashmë qëndron në majat e...

Amazon siguron leje për dërgesa përmes dronëve në SHBA

Gjiganti amerikan i shitjeve online, Amazon, ka siguruar miratimin nga rregullatori kombëtar i aviacionit për nisje të dërgesave përmes dronëve në Shtetet e Bashkuara,...

Samsung zbulon çmimin dhe detajet e telefonit të tretë me ekran me palosje

Kur Samsung prezantoi pajisjen e tretë me palosje në aktivitetin Unpacked, nuk zbuloi shumë informacione rreth saj si specifikat e ekranit apo baterisë. Por sot...

Google do të tregojë se cilat imazhe mund të përdorni pa shkelur të drejtat e autorit

Google do ta bëjë më të lehtë gjetjen e imazheve të cilat mund ti përdorni pa shkelur të drejtat e tyre autoriale. Gjiganti i kërkimi...

Musk demonstron çipin brenda trurit të derrit, synon kurimin e sëmundjeve tek njerëzit

Kompania e Elon Musk, ‘Neuralink”, ka bërë një prezantim, ku ka demostruar një çip i cili është vendosur në trurin e një derri. Pajisja...

Kompania teknologjike LG shpik maskën që vendoset në fytyrë dhe pastron ajrin

Kompania teknologjike LG ka shpikur një maskë të avancuar të pastrimit të ajrit që mund të nxjerrë jashtë përdorimit maskat e fytyrës. LG do të...

Fakte interesante rreth aplikacionit shqiptar dua.com

dua.com është platformë sociale e cila ka për qëllim bashkimin e shqiptarëve kudo në botë përmes dashurisë, ndihmës dhe biznesit. Ky aplikacion i cili po...

‘Twitter’ bie nga sistemi | aktuale.mk

Rrjeti social ‘Twitter’ ka rënë nga sistemi që nga ora 3 e pasdites, sipas platformës ‘Down Detector’. Përveç në Evropë, për probleme në qasjen në...

Xiaomi demonstron teknologjinë e kamerës nën ekran

Sipas kompanisë për herë të parë ekranet e telefonëve do të jenë të plotë pa prerje apo ndarje të kamerës selfie dhe pa pasur...
- Advertisement -

Must Read

Dika: Balancuesi etnik, dukuri e një shoqërie të ndarë

Mjeku dhe juristi Artan Dika i ftuar në emisionin “Rruga drejt” në Alsat gjatë debatit mbi  keqpërdorimin e etnisë për punësim, tha se kjo...
- Advertisement -

Shkrirja mund të tronditë nga brenda ASH-në dhe AAA-në

Koalicioni mes Aleancës për Shqiptarët (ASH) dhe Alternativës (AAA) i ndërtuar në zgjedhjet e fundit parlamentare do të vazhdojë edhe në zgjedhjet lokale të...

Tetovë, një numër i madh i qytetarëve nuk respektojnë masat antiCovid

Alsat 22.10.2020 14:23 Kështu dukej tregu në Tetovë ditën e sotme. Përkundër shtimit të masave anti covid dhe rritjes së numrit të të infektuarve,...

Shënohet viktima më e re nga Koronavirusi, humb jetën 21-vjeçari nga Elbasani

Mbrëmjen e sotme është shënuar viktima më e re nga Koronavirusi në Shqipëri.Bëhet fjalë për një 21-vjeçar nga Elbasani, me sëmundje bashkëshoqëruese.Gazetari Aldo Kozarja...