fbpx
7.4 C
Skopje
Friday, October 23, 2020

Maqedoni

Shkrirja mund të tronditë nga brenda ASH-në dhe AAA-në

Koalicioni mes Aleancës për Shqiptarët (ASH) dhe Alternativës (AAA) i ndërtuar në zgjedhjet e fundit parlamentare do të vazhdojë edhe në zgjedhjet lokale të...

Tetovë, një numër i madh i qytetarëve nuk respektojnë masat antiCovid

Alsat 22.10.2020 14:23 Kështu dukej tregu në Tetovë ditën e sotme. Përkundër shtimit të masave anti covid dhe rritjes së numrit të të infektuarve,...

Shënohet viktima më e re nga Koronavirusi, humb jetën 21-vjeçari nga Elbasani

Mbrëmjen e sotme është shënuar viktima më e re nga Koronavirusi në Shqipëri.Bëhet fjalë për një 21-vjeçar nga Elbasani, me sëmundje bashkëshoqëruese.Gazetari Aldo Kozarja...
- Advertisement -

Izmit Nura, nga Agjencia për Rini dhe Sport kalon në Agjencinë për Emigracion

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, njëherësh dhe veprimtari i çështjes kombëtare nga radhët e  Bashkimit Demokratik për Integrim Izmit...

Kërçova pa qendër për pacientët me Covid-19, të sëmurët trajtohen nëpër tenda

Alsat 22.10.2020 15:14 Kërçova është qyteti i vetëm nga vendbanimet më të mëdha në Maqedoni ku nuk ka Qendër për trajtimin e pacientëve të...

Selmani: Balancuesi etnik, dobësi institucionale

Profesori Bashkim Selmani e sheh si një dobësi institucionale keqpërdorimin e etnisë për punësim. I ftuar në emisionin “Rruga drejt”, ai tha se  pakujdesia...

Pritjet para bankave shkaktojnë tollovi në kohë pandemie

Alsat 22.10.2020 15:31 Pritja me orë të tëra para bankave është bërë përditshmëri e re e qytetarëve. Roja për mbajtjen e rendit para bankës...

Ja si është gjendja me koronavirusin në komunat e Shkupit

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut u regjistruan 640 raste. Prej tyre, 272 janë evidentuar në qytetin e Shkupit.Për momentin numri...

Zaev, optimist për çeljen e negociatave këtë vit

Alsat 22.10.2020 19:32 Nuk do të ketë marrëveshje të re për çështjet e hapura me Bullgarinë, sepse edhe nëse dëshirojmë nuk mund të bëjmë...

NATO, 1.4 mln euro ndihmë kundër COVID-19

NATO në mbledhjen e sotme të ministrave të mbrojtjes së Aleancës ofroi një ndihmë në vlerë prej 1,4 milion eurosh për Maqedoninë në luftën...

S’ka vendim për mjeken që mbylli dermatologjinë

Alsat 22.10.2020 16:37 Pas gati tetë muajsh, nuk ka asnjë vendim gjykate, nëse ish drejtoresha e dermatologjisë, Nina Caca Biljanovska nuk veproi qëllimisht sipas...

640 raste të reja dhe 12 viktima në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2634 teste të dyshuar për COVID-19 dhe prej tyre 640 kanë rezultuar pozitivë. Numri i rasteve më...

Rishikimi i buxhetit, të martën në seancë

Alsat 22.10.2020 17:41 Qytetarët dhe kompanitë akoma janë duke pritur ndihmë nga fondet e shtetit të siguruara nga paketa e katërt e masave. Masat...

Zaev: Shpresojmë në një zgjidhje me Bullgarinë deri në konferencën e parë mbarë-qeveritare

Kryeministri Zoran Zaev gjatë konferencës për shtyp sot në Qeveri gjatë pyetjes së Televizionit Alsat nëse kemi marrë garanci se nuk do të kemi...

Shkupi dhe 10 komunat formojnë inspektorate

Alsat 22.10.2020 16:42 Qyteti i Shkupit dhe komunat që e përbëjnë do të krijojnë një shërbim të përbashkët inspektimi. Përmes tij, ata shpresojnë të...

Bastisje në Çegran, drogë e gjetur dhe dy persona të privuar nga liria

Sot pjestarë të policisë nga SPB-Tetovë, kanë kryer bastisje në shtëpinë dhe hapsirat ndihmëse në të 32-vjeçarit A.B. nga Çegrani informon Tetovasot.Gjatë bastisjes është...

Spitali modular sot me 23 pacientë

Alsat 22.10.2020 15:36 Në ditën e dytë të vënies në funksion të spitalit modular janë shtruar 23 pacientë të sjellë nga i gjithë vendi....

VMRO-ja nuk mbështet Ligjin për Mbrojtje nga Sëmundjet Infektive

Koordinatori i Grupit Parlamentar të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Micevski sot deklaroi se deputetët e VMRO-së do të marrin pjesë në seancën në të cilën në...

Autobusët duhet të punojnë me kapacitet të përgjysmuar, inspektorët paralajmërojnë kontrolle

Alsat 22.10.2020 15:22 Kontrolli për respektimin e masave të reja në transportin publik në të gjithë territorin e kryeqytetit do të jetë në duart...

Zaev, Dimitrov dhe Osmani në takim onlajn me Borrellin: Fillimi i bisedimeve do të jetë sinjal pozitiv edhe për rajonin

Konferenca e parë ndërqeveritare e Maqedonisë së Veriut me BE-në do të jetë një sinjal pozitiv për të gjithë rajonin, theksuan kryeministri Zoran Zaev,...

Xhaferi: Furnizimi i Kuvendit me laptopët, donacion nga Ambasada e Zvicrës

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi në takimin joformal me gazetarët sqaroi se furnizimi i Kuvendit me 100 laptopë është në kuadër të Programit për...

VMRO-DPMNE: Për numrin rekord të të infektuarve fajtor është Komisioni

VMRO-DPMNE dhe LSDM me reagime të shumta pas numrit të lartë të të infektuarve me koronavirus në 24 orët e kaluara.Për opozitaren VMRO-DPMNE fajtor...

Gjoba për 899 persona për mosmbajtjen e maskës

Lidhur me masën për mbajtjen e mbrojtjes personale në fytyrë, gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 899 shkelje në territorin e Republikës së...

Dy burra që ndryshuan pamjen e Tetovës

Shkruan: Faruk TASHOLLI(Pak fjalë për veprat madhore të miqve të mi, dy veprimtarëve dhe atdhetarëve të shquar prof.Fadil Sulejmanit dhe të Lazim Destanit) Kur...

GRUBI: BDI asnjëherë nuk ka ndërhyrë në proceset zgjedhore në Kosovë

Bashkimi Demokratik për Integrim asnjëherë nuk ka ndërhyrë në proceset zgjedhore të Republikës së Kosovës. Lideri Ali Ahmeti asnjëherë nuk do t’ia kishte lejuar...

GRUBI: Marrëveshja mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë të jetë udhërrëfyes për Prishtinën dhe Beogradin

Ka ardhur koha që njerëzit të mos jetojnë në ankth. Që nga vitet e 80-ta por edhe më herët gjenerata e gjenerata kanë luftuar...

“Parcelat në Vodno”, Ruskoska paralajëmron aktakuzë edhe ndaj Gruevskit

Alsat 21.10.2020 14:57 Para se të arratisej në Hungari, Nikolla Gruevski ka dëshmuar në Prokurorinë e Shkupit për rastin “parcela në Vodno” ku edhe...

GRUBI: Përkrahim transferimin e të burgosurve të rastit të Kumanovës në vendlindjen e tyre

Më vjen shumë keq për atë çfarë ka ndodhur në Kumanovë. Ditën kur ka ndodhur rasti i Kumanovës, grupi kishte kontaktuar me komunitetin ndërkombëtar,...

VMRO-DPMNE-ja kërkon komision të ri për virusin

Alsat 21.10.2020 14:58 Opozita maqedonase kërkon formimin e një Komisioni të veçantë dhe të pavarur për menaxhimin e situatës me pandeminë, në vend të...

Jordanov: Niveli më i ulët historik i shpenzimeve kapitale

Shpenzimet kapitale janë rreth 5-6 % të buxhetit të planifikuar dhe nuk janë realizuar plotësisht, tha në paraqitjen e tij në emisionin “Gazeta Ekonomike”...

Masat e reja nuk respektohen në transport, autobusët të stërmbushur me udhëtarë

Alsat 21.10.2020 15:16 Kështu dukej sot një autobus i linjës 19 që qarkullon nga Karposhi për në Shutkë. Pavarësisht masave të reja të sjella...

Keqpërdorimi i balancuesit gjatë punësimeve

Manipulimet e softuerit të balancuesit nga të vetë deklaruarit shqiptarë, nuk ishin paraparë prej themeluesve të kësaj metodologjie që funksionon prej 4 vitesh.  Ideatori...

Administrata shtetërore riorganizon oraret e punës

Alsat 21.10.2020 15:48 Shumica e administratës shtetërore do të punojë nga shtëpia, dhe një pjesë e vogël do të shkojë në punë me ndërrime....

Këshilli i Ambasadorëve e përshëndet aktin e tërhjekjes së Propozim-ligjit për punë të jashtme

Këshilli i Ambasadorëve vërejtjet e tia për këtë propozim ligj i publikoi që në dhjetor të vitit 2019 me theks të posaçëm se bëhet...

Financimi i fushatës politike, me paratë nga buxheti?

Alsat 21.10.2020 15:51 Pesë parti politike më të mëdha dhe më të vogla dyshohen se kanë shkelur Kodin zgjedhor duke financuar një pjesë të...

Pandemia, 45 mijë persona mbetën pa punë

Numri i të papunëve shënon rritje. Tani në Maqedoni ka 151.359 persona të papunë. Të dhënat e Agjencisë së Punësimit tregojnë se që nga...

Jahiu: Balancuesi të rishikohet urgjentisht

Alsat 21.10.2020 15:52 Manipulimet e softuerit të balancuesit nga të vetë deklaruarit shqiptarë, nuk ishin paraparë prej themeluesve të kësaj metodologjie që funksionon prej...

Ministri bullgar me provokim të ri! “Nëse ka nevojë do të dërgojmë edhe ushtri për t’i rrënuar monumentet”

Do të ishte zhgënjyese nëse Bullgaria e mbyll perspektivën dhe derën e Republikës së Maqedonisë në rrugën e saj drejt BE-së, tha në “Klik...

Mësimdhënësit do të punojnë nga shtëpia?!

Alsat 21.10.2020 15:55 Fillimi i sezonit të ngrohjes mund të ndryshoj në orarin e shkollave dhe mësimdhënësit ti rikthej në shtëpi. Ministrja e Arsimit,...

40 kadetë fillojnë arsimimin ushtarak, Shekerinska: Jepni maksimumin, rrisim standardet

Në Akademinë Ushtarake “Gjenerali Mihailo Apostolski” në Shkup, 40 kadetë do të fillojnë arsimin e tyre ushtarak. Prej tyre, 25 kadetë janë nga vendi,...

Ende asnjë hap për shkarkimin e Dimovës

Alsat 21.10.2020 15:56 Asnjë lëvizje nga bordi i Agjencisë Nacionale të Programeve Arsimore Evropiane për të vendosur mbi kërkesën e Qeverisë për shkarkimin e...

Grashkoska paralajmëron kontrolle të shtuara të inspektorëve

“Gjatë disa javëve të fundit për fat të keq jemi dëshmitarë se epidemia me koronavirusin jo vetëm që nuk po zbehet por përkundrazi edhe...

Pandemia, më shumë se 40 mijë njerëz kanë humbur vendet e punës

Alsat 21.10.2020 15:56 Numri i të papunëve shënon rritje. Tani në Maqedoni ka 151.359 persona të papunë. Të dhënat e Agjencisë së Punësimit tregojnë...

VMRO kërkon komision të ri për virusin, Filipçe e akuzon për rrezikimin e shëndetit të qytetarëve

Opozita maqedonase kërkon formimin e një Komisioni të veçantë dhe të pavarur për menaxhimin e situatës me pandeminë, në vend të Komisionit ekzistues për...

Karakaçanov kërcënoi Shkupin, Shekerinska: Kështu nuk negociojnë aleatët

Alsat 21.10.2020 14:37 Kështu nuk negociojnë aleatët. Kjo ishte përgjigjja e ministres së Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska ndaj homologut të saj bullgar Krasimir Karakaçanov i...

Zv/ministri i MPB-së Nazim Bushi takim pune me Zv/shefin e Misionit të OSBE-së në Shkup, Golldstajn

Zëvendës Ministri i Punëve të Brendshme Nazim Bushi sot realizoi një takim pune me Zëvendës Shefin e Misionit të OSBE-së në Shkup z.Xhefri Golldstajn...

Kirurgu nga Kumanova ndërron jetë nga koronavirusi

D-r Dragan Tasevski, mjek specialist i punësuar në Repartin Kirurgjik në Spitalin e Përgjithshëm në Kumanovë ka ndërruar jetë pas komplikimeve nga koronavirusi.Tasevski kishte...

Arrestohen dy banorë të Gostivarit, posedonin marijuhanë

Mbrëmë (20 tetor) rreth orës 22:15, në Kamnjan të Tetovës, pjesëtarët e policisë nga SPB Tetovë kanë arrestuar personat M.A. (28) dhe A.A. (25)...
- Advertisement -

Must Read

Lionel Messi i dërgon mesazh Cristiano Ronaldos para ndeshjes Juventus – Barcelona

Lionel Messi ende shpreson që Cristiano Ronaldo të mund të marrë pjesë në ndeshjen e Ligës së Kampionëve javën e ardhshme midis Barcelonës...
- Advertisement -

Dika: Balancuesi etnik, dukuri e një shoqërie të ndarë

Mjeku dhe juristi Artan Dika i ftuar në emisionin “Rruga drejt” në Alsat gjatë debatit mbi  keqpërdorimin e etnisë për punësim, tha se kjo...

Shkrirja mund të tronditë nga brenda ASH-në dhe AAA-në

Koalicioni mes Aleancës për Shqiptarët (ASH) dhe Alternativës (AAA) i ndërtuar në zgjedhjet e fundit parlamentare do të vazhdojë edhe në zgjedhjet lokale të...

Tetovë, një numër i madh i qytetarëve nuk respektojnë masat antiCovid

Alsat 22.10.2020 14:23 Kështu dukej tregu në Tetovë ditën e sotme. Përkundër shtimit të masave anti covid dhe rritjes së numrit të të infektuarve,...