fbpx
26.8 C
Skopje
Tuesday, July 27, 2021

Kosova

Ora policore të fillojë në ora 21, kafenetë të punojnë në taverna, propozojnë KSN-ja dhe Shtabi i krizës

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse sot i ka propozuar Shtabit të krizës, që deri te Qeveria të propozojë ndryshime të masave restriktive të cilat do...

Missi humbet kurorën pasi bëri “twerk” në TikTok

25-vjeçarja që u shpall Miss në Papua Guinea e Re, humbi titullin e saj pasi shpërndau një video të saj duke bërë twerk në...

Hap pas hapi, si mund ta bëni vetë në shtëpi testin e shpejtë për COVID-19

Greqia ka futur vetë-testimet për COVID-19 me detyrim për disa kategori, mes të cilëve për nxënësit e shkollës së mesme dhe mësuesit, që duhet...
- Advertisement -

Gjendet e vdekur një femër në Liqenin e Badovcit, u raportua si e zhdukur …

  Një trup i pajetë është gjetur në Liqenin e Badovcit, gjatë ditës së djeshme. Burime të IndeksOnline bëjnë me dije se viktima është një femër,...

Afro 30 mijë vota me kusht, VV merr 50.7%

  Edhe zyrtarisht ka përfunduar numrimi i votave me kusht, që ishin gjithësej 29.490. Kështu, Lëvizja Vetëvendosje është radhitur e para me 14.939 vota apo 50.7% Ndërsa,...

Osmani ia bën të qartë Lajçakut: Territori i Kosovës nuk diskutohet në dialog!

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka pasur disa porosi për skenën politike në vend pas takimit me u.d e presidentit Vjosa...

Vdes grimerja kosovare

  Ka ndërruar jetë, Marigona Obertinca, make up arstiste kosovare. Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e së ndjerës. Ajo vuante nga një sëmundje. ...

Serbia po fsheh trupat e shqiptarëve të vrarë – aktuale.mk

Serbia është duke fshehur trupat e shqiptarëve të vrarë në varreza masive në Serbi, ka thënë ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës,...

Specialja mban seancën e radhës ndaj Thaçit, Veselit, Selimit e Krasniqit

Dhomat e Specializuara kanë njoftuar se sot do të mbahet një konferencë për të njoftuar lidhur me ecurinë e çështjes në rastin e...

Konjufca: Në Kosovë kanë ndodhur vrasje politike… Behajdin Allaqi, Xhemajl Mustafa, Smajl Hajdaraj e 30 a 40 tjerë

Dardan Molliqaj, një ish-bashkëpunëtor i Kurtit, shpërndau fjalimin ku, sipas Molliqajt, lideri i VV’së, e bënte përgjejgës ish-presidentin Thaci për zhdukjen e tij....

‘Pi duhan me ta’/ Dëshmitari i mas akrës së Krushës “shtang” të gjithë: Çdo natë komunikoj me të vd ekurit

Milaim Bellanica, dëshmitar në kr imet e ndodhura në Krushën e Madhe, ka pohuar se “pi duhan me të vd ekurit”, duke iu...

Fotografi e rrallë: Hashim Thaçi në helikopterin e NATO’s duke u kthyer në Kosovë

Ish-Drejtori Politik Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, njëherësh ish-presidenti Hashim Thaçi që nga data 5 nëntor ka udhëtuar drejt Hagës, për t’u përballur me...

Në ditëlindjen e Luanit, Ramush Haradinaj: Për ne mbetesh përherë 23 vjeçar

Ish-kryeministri Ramush Haradinaj sot ka kujtuar vëllanë e tij të rënë dëshmor, heroin Luan Haradinaj. Përmes një postimi në Facebook, ai shkroi se edhe...

Zeka: Gjykata Speciale do të akuzojë rreth 100 figura të larta të politikës dhe ushtrisë

Ish-deputeti Milaim Zeka thotë se janë rreth 100 aktakuza që do të publikohen nga Gjykata Speciale. Thotë se shumica prej tyre janë figura...

“O kuku nanë”, video e tmerrshme: Si e detyronin serbët plakun shqiptar të fliste keq për UÇK-në (VIDEO)

Një video e një plaku kosovar teksa detyrohet të flasë kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës është publikuar së fundmi nëpër media. Në këto pamje...

Ngjarje e rëndë në familjen Rrahimi, koronavirusi ia merr jetën babait dhe djalit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në familjen Rrahimi, nga Podujeva.Brenda dy ditës, babai dhe djali, kanë vdekur si pasojë e infektimit me...

Kovid-19 në Kosovë/ 688 raste të reja infektimi dhe 11 viktima

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka bërë me dije se në 24 orët e fundit janë kryer 1,865 testime, nga të...

Kosovë/Paralajmërohen masa të reja për secilën komunë

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj ka thënë se gjatë ditës do të bëhen publike vendimet e reja për secilën komunë. Kjo sipas...

Tragjedi në Zvicër: Humb jetën nga goditja e trenit 15 vjeçari me prejardhje nga Kosova

Pak pas orës 8:00 të mëngjesit, teksa t të rinj po prisnin që treni të kthehej në Neuchâtel në Zvicër, një 15-vjeçar u...

Kryetari i Preshevës në gjendje të rëndë shëndësore

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi është në gjendje të rëndë shëndetësore. Arifi ka njoftuar se aktualisht gjendet nën përkujdesjen e ekipit mjekësor në Spital...

Kërcënimi i Vuçiç, ish-komandanti i UÇK: Jemi gati të vdesim për vendin

Lushtaku ka komentuar deklaratat e bëra së fundmi nga presidenti serb, Aleksander Vuçiç, që konfliktet e ftohta mund të kthehen në përplasje zjarri...

Kurti: UÇK-ja nuk ka qenë e asnjërit por e të gjithëve, dhe të gjithë duhet ta mbrojmë atë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në konferencë për media ka folur për gjykimin e Hashim Thaçit, Jakup Krasniqit, Kadri Veselit dhe Rexhep...

​Cakaj: Nuk ka pasur luftë fetare në Kosovë

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Gent Cakaj duke folur për aktakuzat e Gjykatës Speciale për drejtuesit e UÇK-së, ka deklaruar se absolutisht nuk...

Këta janë prokurorët e Speciales që po ndjekin penalisht ish-krerët e UÇK-së

Zyra e Prokurorit të Specializuar nuk ka publikuar emrat e prokurorëve, në faqen e tyre figuron vetëm emri i kryeprokurorit. Jack Smith, është kryeprokuror...

A është e gatshme Kosova t’i përgjigjet sulmeve eventuale ushtarake nga Serbia?

Të enjten, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq nëpërmjet një konference për media lëshoi një deklaratë provokuese në formë kërcënimi me luftë për Kosovën....

Sot hyjnë në fuqi masat e reja anti-covid në Kosovë

Qeveria e Kosovës dje ka miratuar masat e reja për mbrojtjen dhe parandalimin e përhapjes së mëtejme të pandemisë COVID-19. Vendimi për masat e...

Klinaku pas kërcënimeve të Vuçiqit për luftë: Do ta presim përsëri me pushkë

Sekretari i OVL-UÇK-së, Faton Klinaku ka reaguar pas kërcënimeve të presidentit të Serbisë ndaj Kosovës. Klinaku përmes një postimi në Facebook tha se nëse...

Deklarata e NATO-s pas kërcënimeve të Vuçiqit për luftë

Zyrtarë të NATO-s nuk pranuan të komentojnë deklaratat e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se në Kosovë mund të ketë...

Leonora Jakupi në përkrahje të krerëve të UÇK-së, me këto foto

Leonora Jakupi doli sërish në mbrojte të ish-krerëve të UÇK-së. Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Rexhep Selimi, ndodhen në Hagë pas konfirmimit...

MPJD: Kosova të fillojë anëtarësimin në NATO, pastaj dialogun me Serbinë

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë tha se Kosova duhet të fillojë anëtarësimin në NATO dhe pastaj të vazhdojë dialogun...

Kosova do të përfitojë falas 360,000 vaksina kundër koronavirusit

Kosova do të përfitojë 360,000 vaksina falas nga Aleanca Botërore e Vaksinimit, e njohur si COVAX. Ministria e Shëndetësisë e Kosovës tha për Radion...

Osmani: Pres që BE dhe NATO t’i përgjigjen kërcënimit të Vuçiqit

Ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani, tha se pret që komuniteti ndërkombëtar të reagojë ndaj “kërcënimit” të presidentit të Serbisë,...

Kosova shënon 767 raste të reja me Kovid 19 dhe 8 viktima

Kosova ka shënuar 767 raste pozitive dhe 8 viktima në 24 orët e fundit si pasojë e COVID-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike bën...

Hoti: Po e menaxhojmë pandeminë, më mirë se vendet e rajonit

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti i shoqëruar nga ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka vizituar Klinikën Infektive në QKUK. Aty ka thënë se...

Ja kur do të mbahet seanca ndaj Thaçit në gjykatën Speciale në Hagë

Seanca e radhës e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, në Gjykatën Speciale në Hagë do të jetë më 18 nëntor. Lajmi është bërë i...

Kosovë, 4 viktima dhe 733 raste të reja me Covid-19

Katër persona kanë vdekur, ndërsa janë shënuar edhe 733 raste të reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë. Gjatë 24 orëve...

Disa komuna në Kosovë në karantinë, orë policore prej së premtes

Disa komuna të Kosovës pritet të futen në karantinë nga dita e premte, ka njoftuar kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, teksa ka thënë...

Selimi: Luftën e fillova me Adem Jasharin, e përfundova me gjeneralin e NATO-s Veslli Clark

Rexhep Selimi sot para gjykatës në Hagë tha se ai që në fillim ka kundërshtuar themelimin e kësaj gjykate në Kuvendin e Republikës...

Rrahje e rëndë mes kosovarëve në autostradën Kukës-Morinë, një person përfundon i therur me thikë

???????????????????????????????????? Arrestohet një 40 vjeçar, banues në Podujevë, Kosovë, pasi tentoi të vrasë me thikë një person. Sipas njoftimit të policisë, në autostradën Milot-Morinë,...

Sot paraqitja e parë e Selimit para Gjykatës Speciale

Sot në orën 11:00, do të mbahet paraqitja e parë e Rexhep Selimit në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës...

Rrëfimi i veteranes së UÇK-së që veshi uniformën në moshën 17-vjeçare (VIDEO)

Ishte vetëm 17 vjeçare kur i ishte bashkuar luftës së fundit në Kosovë. Atëherë kur nuk dinte se si do të mbaronte e...

Arrestohet i dyshuari që qëlloi me armë zjarri një qytetar afër zyrave të EULEX-it në Prishtinë

Policia e Kosovës ka arrestuar të dyshuarin i cili ka shtënë me armë zjarri ndaj një personi në rrugën “Arbnor dhe Astrit Dehari”...

Veseli në Gjykatën e Hagës: Jam tërësisht i pafajshëm

Ish-kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka bërë paraqitjen e parë para Dhomave të Specializuara në Hagë. Ndaj tij rëndojnë akuzat...

Kadri Veseli para Dhomave të Specializuara

Ish-kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli po bën paraqitjen e parë para Dhomave të Specializuara në Hagë. Ndaj tij rëndojnë akuzat...

Kadri Veseli sot del për herë të parë para Speciales

Sot në orën 15:00 do të mbahet paraqitja e parë e ish-kreut të PDK-së, Kadri Veselit në sallën e gjyqit të Dhomave të...

“Lufta e UÇK-së ishte e drejtë, akuzat janë bërë mbi bazën e shpifjeve të kriminelëve serbë”

Paraqitja e ish-presidentit të Kosovës dhe ish-kryetarit të Kuvendit në Gjykatën Speciale ngjalli reagime në Kosovë. Përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare...

Lladrovci: Të presim faqebardhë, miku im Hashim Thaçi!

Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka reaguar pas seancës së parë, ku ish presidenti Hashim Thaçi hodhi poshtë pretendimet e akuzës...

Mustafa: Për zgjedhjen e presidentit të ri duhet të ketë marrëveshje

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit duhet të ketë një...
- Advertisement -

Must Read

Filipçe: Qytetarët do të mund të lëvizin lirshëm për Pashkë dhe Bajram

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar, se gjatë festës së Pashkës dhe Bajramit nuk do të ketë ndalesë të lëvizjes. Ka bërë të ditur,...
- Advertisement -

Shqipëri/ Këto janë rezultatet e deritanishme, sa vota kanë deri më tani PS, PD, LSI dhe PSD

Deri në orën 08:20 të mëngjesit të sotëm në Shqipëri janë numëruar 1390 kuti me vota nga 5199 QV në total. Deri tani PS udhëheq...

Ora policore të fillojë në ora 21, kafenetë të punojnë në taverna, propozojnë KSN-ja dhe Shtabi i krizës

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse sot i ka propozuar Shtabit të krizës, që deri te Qeveria të propozojë ndryshime të masave restriktive të cilat do...

Missi humbet kurorën pasi bëri “twerk” në TikTok

25-vjeçarja që u shpall Miss në Papua Guinea e Re, humbi titullin e saj pasi shpërndau një video të saj duke bërë twerk në...