fbpx
20.8 C
Skopje
Tuesday, July 27, 2021

Bota

Ora policore të fillojë në ora 21, kafenetë të punojnë në taverna, propozojnë KSN-ja dhe Shtabi i krizës

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse sot i ka propozuar Shtabit të krizës, që deri te Qeveria të propozojë ndryshime të masave restriktive të cilat do...

Missi humbet kurorën pasi bëri “twerk” në TikTok

25-vjeçarja që u shpall Miss në Papua Guinea e Re, humbi titullin e saj pasi shpërndau një video të saj duke bërë twerk në...

Hap pas hapi, si mund ta bëni vetë në shtëpi testin e shpejtë për COVID-19

Greqia ka futur vetë-testimet për COVID-19 me detyrim për disa kategori, mes të cilëve për nxënësit e shkollës së mesme dhe mësuesit, që duhet...
- Advertisement -

Mbi 115 milion raste me virus në mbarë botën

Numri i rasteve me Covid-19 në mbarë botën ka shkuar në mbi 115 milion. Gjithsej 115.034.561 raste me COVID-19 janë regjistruar deri më tani në...

Vaksinimin kundër virusit, kusht për haxh

Arabia Saudite njoftoi se këtë vit, vaksina kundër koronavirusit të ri (COVID-19) është kushti kryesor për haxh, transmeton Anadolu. Gazeta “Ukaz”, njoftoi se ministri i...

Gjenden gjurmë virusi në paketimet me krahë të ngrira pule të importuara nga Argjentina dhe Rusia

Dy kampionë të paketimeve ushqimore të ngrira të importuara dolën pozitivë me Covid19. Kjo u zbulua nga autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në një...

Rrëfehet gruaja e Lavdrim Muhaxherit: Nuk kam vrarë askënd

  Floresha Rasha është marrë në pyetje këtë të martë nga agjentet e Antiterrorit. E rikthyer më 26 tetor nga Siria, Rasha është pyetur për...

Vaksina kundër Kovid 19 do të kushtojë katër dollarë

Vaksina e koronavirusit, e cila është duke u zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit në bashkëpunim me Astra Zeneka, do të jetë e pranishme në...

52% e serbëve mendojnë se duhet të sulmohet Kosova, 47% thonë se do të merrnin pjesë vetë në luftë

52 për qind e serbëve të anketuar thonë se Serbia duhet të ndërhyjë ushtarakisht në Kosovë në rast të një konflikti të armatosur derisa...

Itali, sërish rritje e rasteve dhe vdekjeve ditore nga COVID-19 – Alsat

Numri i pacientëve dhe viktimave të reja COVID-19 në 24 orët e fundit në Itali është rritur sërish, në 34 282 raste dhe 753...

BSH: Ulje e numrit të rasteve me COVID-19 në Europë – Alsat

Numri i rasteve të reja me COVID-19 në Europë ka pësuar rënie javën e kaluar, për herë të parë që prej tre muajsh, por...

Zvicër, mbarohen shtretërit në terapi intensive – Alsat

Zvicra njoftoi se 876 shtretër të terapisë intensive, të çertifikuar dhe të njohur nga Shoqëria zvicerane e Mjekësisë Intensive janë praktikisht të gjithë të...

SHBA, kufizime të reja për frenimin e COVID-19 – Alsat

Rastet e koronavirusit në SHBA tani e tejkalojnë shifrën 11.3 milion, sipas Universitetit Johns Hopkins. Një milion infeksione janë regjistruar vetëm javën e fundit. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Mariama Diallo, shtetet dhe qytetet po zbatojnë më shumë kufizime për të ndihmuar në luftën kundër një vale në rritje rastesh të reja.Shtetet dhe qytetet në të gjithë Amerikën po i urdhërojnë dhe u bëjnë thirrje banorëve të qëndrojnë në shtëpi, pak përpara festës kombëtare të Ditës së Falënderimeve javën e ardhshme.Kryebashkiakja e Çikagos u ka kërkuar banorëve që të kufizojnë grumbullimet në jo më shumë se dhjetë vetë. Masa e re hyri në fuqi të hënën dhe do të zgjasë të paktën një muaj.Forrest Jones, banor i Çikagos dhe mjek në pension i mbështet masat.“Nuk mendoj se kemi ndonjë alternativë për fat të keq, për sa kohë që numri i infeksioneve dhe vdekjeve të reja po rritet, ashtu si edhe stresi ndaj aftësisë për t’u kujdesur për njerëzit që sëmuren nga COVID. Kjo është një urgjencë, dhe ne duhet të marrim masa emergjente. “Kufizimet e reja në qytetin e Filadelfias do të fillojnë të premten dhe do të zgjasin deri në fund të vitit.“Do të ndalojmë grumbullimet në ambjentet e brendshme ose aktivitetet e çdo përmase në çdo vend, publik ose privat. Do të thotë jo festa në shtëpi, darka në grupe, grupe që mblidhen për të parë futboll, jo vizita midis familjeve, jo dasma dhe funerale në ambjente të mbyllura”, thotë Dr. Thomas Farley, Komisioneri i Shëndetësisë në Filadelfia.Guvernatori i Uashingtonit, Jay Inslee paralajmëroi se shteti i tij po përballet me rrezikun më të madh nga virusi deri tani.“Po përballemi me një valë të tretë që duket se do të jetë më e rrezikshme se ato që kemi parë deri tani. Rastet mesatare ditore në shtetin tonë janë dyfishuar vetëm në dy javët e fundit. Nuk mund të vazhdojë kështu.”Duke filluar nga e marta, palestrave dhe disa qendrave argëtuese në shtetin Uashington do t’u kërkohet të ndalojnë shërbimet e brendshme. Dhe që nga e mërkura, restorantet dhe baret do të shërbejnë vetëm në ambjentet e jashtme ose për ushqime të porositura.Po të mërkurën, Miçigani do të fillojë kufizime të reja për të paktën tre javë, përfshirë kalimin e klasave online për shkollat e mesme dhe universitetet, ndërprerjen e sporteve të organizuara dhe ndalimin e ngrënies në ambiente të mbyllura.“Jemi në momentin më të keq të kësaj pandemie deri më sot. Situata nuk ka qenë kurrë më e tmerrshme. Duhet të marrim masa.”Të hënën doli një lajm i mirë për një vaksinë të dytë premtuese për COVID. Kompania farmaceutike Moderna tha se rezultatet paraprake zbuluan se vaksina e saj ishte 94.5 përqind e efektshme. Por zyrtarët e saj thonë se ka akoma shumë punë përpara.“Është një moment historik vërtet i rëndësishëm në luftën kundër pandemisë. Është një lajm i mrekullueshëm të dish se vaksina do të jetë efektive, por na duhet të përfundojmë procesin rregullator, i cili përfshin përfundimin e studimit, nxjerrjen e më shumë të dhënave dhe disa të dhëna sigurie shtesë. Dhe pastaj, natyrisht, duhet të merremi me prodhimin e tyre“, thotë dr. Stephen Hoge, President i kompanisë Moderna.Ndërkohë kompania farmaceutike Pfizer tha të mërkurën se studimi i saj ka arritur në përfundimin se vaksina e saj është 95 për qind efektive kundër COVID-19.

Argjentina taksë ndaj të pasurve, për të ndihmuar familjet e goditura nga Covid-19 – Alsat

Dhoma e ulët në Kongresin e Argjentinës nisi diskutimet rreth një projekt-ligji që synon të mbledhë 3.75 miliardë dollarë përmes një takse mbi pasuritë...

OBSH: Ulje e numrit të rasteve me COVID-19 në Europë – Alsat

Numri i rasteve të reja me COVID-19 në Europë ka pësuar rënie javën e kaluar, për herë të parë që prej tre muajsh, por...

Slloveni, 43 të vdekur nga COVID-19 – Alsat

Në Slloveni, 2013 raste të reja të koronavirusit u konfirmuan në 24 orët e fundit pasi ishin kryer 6.813 teste dhe 43 persona me...

Covid-19, vaksina e Pfizer-BioNTech arrin 95% efektivitet – Alsat

FILE PHOTO: Vials with a sticker reading, "COVID-19 / Coronavirus vaccine / Injection only" and a medical syringe are seen in front of...

Orban: Evropa po shantazhon vendet që kundërshtojnë imigracionin – Alsat

EP Press conference. Briefing before the EU Summit. Press conference by Jozsef SZAJER, EPP Vice-Chair, Viktor ORBAN, Prime Minister of Hungary, Gergely GULYAS,...

​Forca të mëdha policore vendosen afër Bundestagut gjerman – Alsat

Policia e Berlinit, e përforcuar nga njësitë policore nga e gjithë Gjermania, u vendosën sot në një pjesë më të madhe të Berlinit qendror...

Gjermani, mijëra persona protestojnë kundër masave për parandalimin e pandemisë – Alsat

Disa mijëra njerëz u mblodhën të mërkurën në Berlin për të protestuar kundër planeve të kancelares, Angela Merkel, që të fitojë më shumë kompetenca...

Virologia që zbuloi koronavirusin thotë se pandemi të tilla do të ketë edhe në të ardhmen – Alsat

Shi Zhengli virologe e njohur botërore, shkencëtare e cila izoloi kodin gjenetik të coronavirusit, është e njohur si “gruaja lakuriqe” për shkak se prej...

SHBA-ja aprovon përdorimin e testit për Covid-19 që realizohet në kushte shtëpiake – Alsat

Drejtoria për Ushqim dhe Ilaçe e SHBA-së (FDA) aprovoi një komplet për testim për virus korona në kushte shtëpie për persona mbi moshën 14...

Turqia vendos të ashtuquajturën “orë policore” dhe mbyll shkollat – Alsat

Turqia mbyll shkollat ​​dhe sonte vendos “orë policore” gjatë fundjavave nga ora 20:00 deri në ora 10:00, kumtoi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, duke...

Izraeli sulmon forcat siriane dhe iraniane në Siri – Alsat

Izraeli tha se ka nisur sulme ajrore kundër një numri të objektivave në Siri, kundër ushtrisë siriane dhe Forcës Kuds të Iranit.Agjencia shtetërore e...

Vaksina kineze kundër Covid-19 krijon antitrupa dhe nuk ka efekte anësore – Alsat

Tashmë pas Pfizer dhe Moderna, një tjetër vaksinë anticovid është gati për të kërkuar autorizimin për të dalë në prodhim masiv.Vaksina kineze “CoronaVac” ka...

Trump shkarkon drejtorin e agjencisë për sigurinë e zgjedhjeve – Alsat

Presidenti Donald Trump shkarkoi të martën drejtorin e agjencisë federale që garantoi besueshmërinë e zgjedhjeve të vitit 2020.Trump shkarkoi drejtorin e Agjencisë për Sigurinë...

Merkel zbulon vendimin më të vështirë që ka marrë gjatë detyrës – Alsat

German Chancellor Angela Merkel wears a face mask with the logo of Germany's EU presidency as she leaves the German Federal Council (Bundesrat)...

Obama lavdëron Merkelin në kujtimet e tij – Alsat

Në një libër me kujtime që do të dalë në treg të martën (17.11.), ish-Presidenti i SHBA Barack Obama bën një sërë lëvdatash për...

Pompeo viziton Turqinë, inkurajon liritë fetare – Alsat

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo vizitoi Turqinë si pjesë e një përpjekjeje që synon avacimin e lirive fetare si dhe luftën ndaj persekutimit...

Maas: Do të gjejmë zgjidhje për buxhetin e BE-së – Alsat

German Foreign Minister Heiko Maas addresses the media during a statement at the foreign ministry in Berlin, Germany, Wednesday, June 3, 2020. Germany’s...

Biden paralajmëron për pasoja të rënda nga pandemia – Alsat

Presidenti i zgjedhur Joe Biden parashtroi vizionin e tij për ekonominë amerikane, në një kohë kur vendi është goditur rëndë nga pasojat e pandemisë....

Popmeo takohet me patriarkun ortodoks të Stambollit – Alsat

Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Mike Pompeo, sot ka vizituar Patriarkun Ortodoks Grek të Stambollit, Bartholomeu I, raporton Anadolu.Takimi i tij me patriarkun u...

SHBA shpreson për vaksinimin e 20 milionë personave deri në fund të vitit 2020 – Alsat

Perspektiva e vaksinave të para kundër COVID-19 në SHBA deri në fund të vitit po konkretizohet, pas Pfizer/BioNTech javën e kaluar, kompania bioteknologjike amerikane...

Sulm vetëvrasës në një restorant në Somali – Alsat

Pesë njerëz, dy nga të cilët policë, u vranë dhe më shumë se 19 të tjerë u plagosën të martën kur një sulmues vetëvrasës...

Një vit nga paraqitja e rastit të parë me Covid-19! Mbi 55 milion të prekur në mbarë botën – Alsat

Një vit nga rasti i parë i diagnostikuar me Kovid-19 në Vuhan të Kinës. Virusi me të cilin ishin infektuar 44 persona në një...

Belgjikë, vaksina kundër Covid-19 do të jetë falas dhe e padetyrueshme – Alsat

Vaksina kundër Covid-19 në Belgjikë do të jetë falas për popullin dhe nuk do të jetë e detyrueshme, transmeton Anadolu.Ministri i Shëndetësisë i Belgjikës,...

Shefi i NATO-s paralajmëron kundër tërheqjes së shpejtë nga Afganistani – Alsat

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, paralajmëroi më 17 nëntor se blloku ushtarak mund të paguante një çmim të lartë nëse largon shumë...

Bota, përballë një kërcënimi më të madh se koronavirusi – Alsat

Kryqi i Kuq ka theksuar se ndryshimi i klimës duhet të shihet si një katastrofë “në shkallë më të gjerë” sesa koronavirusi, duke treguar...

Evropa ende ka nevojë për SHBA-në dhe NATO-n, thotë ministrja gjermane – Alsat

Evropa nuk do të jetë në gjendje të garantojë sigurinë e saj në dekadat e ardhshme, pa ndihmën e Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s,...

Kina, sfida më e madhe për Biden – Alsat

Udhëheqësit e huaj nga e gjithë bota tashmë kanë filluar të kërkojnë vëmendjen e Joe Biden, me shpresën për përmirësim të marrëdhënieve që nuk...

Tërmet prej 6,3 ballëve godet Indonezinë – Alsat

Një tërmet me fuqi prej 6,3 ballësh sot ka goditur provincën Sumatra Perëndimore të Indonezisë, bëri të ditur Agjencia Meteorologjike, Klimatologjike dhe Gjeofizike e...

Presidenti i Armenisë kërkon zgjedhje të parakohshme – Alsat

Presidenti i Armenisë, Armen Sarkissian, ka bërë thirrje për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Armeni, duke thënë se ato janë të nevojshme...

Trump pyeti ndihmësit për mundësinë e sulmit ndaj Iranit – Alsat

Me vetëm dy muaj sa i kanë mbetur në detyrë, presidenti i SHBA-së, Donald Trump, pyeti ndihmësit e lartë në lidhje me mundësitë për...

Britania e Madhe arrin marrëveshje për 5 milion doza të vaksinës Moderna – Alsat

Pas njoftimit se vaksina e Moderna ishte 94.5% efektive në parandalimin e COVID-19 shumë shtete kanë marrë masat për të qenë të parat në...

Karikaturat e profetit, Pakistani masa drastike ndaj Francës – Alsat

Pakistani dhe komuniteti i tij mysliman duket se nuk i kanë harruar deklaratat e presidentit francez, Emmanuel Macron, në lidhje me publikimin e karikaturave...

Suedia ashpërson masat anti-Covid – Alsat

Suedia ashpërson masat kundër Covid-19.  “Situata do të përkeqësohet”, tha kryeministri suedez, Stefan Lofven, duke njoftuar reduktimin e pjesëmarrjes në tubimet publike nga 50 persona...

Kryeministri izraelit do ta vizitojë Emiratet e Bashkuara Arabe – Alsat

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu planifikon të udhëtojë në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) në dhjetor për vizitën e tij të parë zyrtare, njoftuan mediat...

Ekipi i zotit Biden i kërkon administratës Trump të nisë tranzicionin e pushtetit – Alsat

Në një kohë kur në Shtetet e Bashkuara numri i rasteve me koronavirus vazhdon të rritet, ekipi i tranzicionit i ish-Nënpresidentit Joe Biden, fituesi...
- Advertisement -

Must Read

Filipçe: Qytetarët do të mund të lëvizin lirshëm për Pashkë dhe Bajram

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar, se gjatë festës së Pashkës dhe Bajramit nuk do të ketë ndalesë të lëvizjes. Ka bërë të ditur,...
- Advertisement -

Shqipëri/ Këto janë rezultatet e deritanishme, sa vota kanë deri më tani PS, PD, LSI dhe PSD

Deri në orën 08:20 të mëngjesit të sotëm në Shqipëri janë numëruar 1390 kuti me vota nga 5199 QV në total. Deri tani PS udhëheq...

Ora policore të fillojë në ora 21, kafenetë të punojnë në taverna, propozojnë KSN-ja dhe Shtabi i krizës

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse sot i ka propozuar Shtabit të krizës, që deri te Qeveria të propozojë ndryshime të masave restriktive të cilat do...

Missi humbet kurorën pasi bëri “twerk” në TikTok

25-vjeçarja që u shpall Miss në Papua Guinea e Re, humbi titullin e saj pasi shpërndau një video të saj duke bërë twerk në...