fbpx
7.4 C
Skopje
Friday, October 23, 2020

Ballina

Shkrirja mund të tronditë nga brenda ASH-në dhe AAA-në

Koalicioni mes Aleancës për Shqiptarët (ASH) dhe Alternativës (AAA) i ndërtuar në zgjedhjet e fundit parlamentare do të vazhdojë edhe në zgjedhjet lokale të...

Tetovë, një numër i madh i qytetarëve nuk respektojnë masat antiCovid

Alsat 22.10.2020 14:23 Kështu dukej tregu në Tetovë ditën e sotme. Përkundër shtimit të masave anti covid dhe rritjes së numrit të të infektuarve,...

Shënohet viktima më e re nga Koronavirusi, humb jetën 21-vjeçari nga Elbasani

Mbrëmjen e sotme është shënuar viktima më e re nga Koronavirusi në Shqipëri.Bëhet fjalë për një 21-vjeçar nga Elbasani, me sëmundje bashkëshoqëruese.Gazetari Aldo Kozarja...
- Advertisement -

Ndarja e drejtorive, këtë javë mbyllet marrëveshja

Partitë e koalicionit qeveritar, LSDM, BDl, BESA, PDSH dhe partitë e tjera këtë javë pritet të përmbyllin marrëveshjen rreth ndarjes së drejtorive, agjencive dhe...

Pas shtatë muajsh besimtarët u lejuan të falen në Qabe (VIDEO)

Pas ndalimit prej shtatë muajsh për shkak të pandemisë në Qabe të Mekës, myslimanët kryejnë lutjen e parë të përbashkët. Në muajin mars autoritetet saudite...

Humbin jetën dy vëllezër nga Deçani në Gjermani, goditen për vdekje nga treni

Alsat 13.10.2020 14:39 Një 13 dhe një 17 vjeçar nga Ratishi i Epërm i Deçanit kanë humbur jetë në Brukberg të Gjermanisë. Të dy...

Vëllai i deputetit përfitoi 83 mijë euro për trajnimin e gomerëve dhe kuajve

Drejtori i shkollës së mesme bujqësore në Kavadarc ka fituar projekt në vlerë prej 83 mijë euro për trajnim të gomerëve dhe kuajve, para...

Zemaj: Rritja e rasteve me COVID-19, si pasojë e mosrespektimit të masave

Alsat 10.10.2020 17:48 Ministri i Shëndetësisë në Qeverinë e Kosovës, Armend Zemaj gjatë një konference për media, ka bërë të ditur se Kosova ka...

Dy edukatore nga Çairi infektohen me koronavirus, katër fëmijë në izolim

Gjatë 24 orëve të fundit sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 386 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona, 6 persona e kanë humbur jetën ndërsa...

Policia do të kontrolloj sa mysafirë në shtëpi i kemi, masa e re në Maqedoni!

Në Maqedoninë e Veriut me shtimin e rasteve të reja dhe në numër rekord të infektimeve me Kovid-19, do të aplikohen masa të reja...

Lajm i Fundit: Policia mbyll të gjitha urat në Shkup që lidhin pjesën shqiptare dhe maqedonase

Policia e Maqedonisë së Veriut para pak çastesh ka mbyllur Urën e Gurit që lidh pjesën shqiptare me atë maqedonase. Përveç Urës së Gurit...

Varhely: Negociatat Kosovë-Serbi, s’janë të lehta

Alsat 08.10.2020 15:26 Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ka thënë se nëse nuk arrihet marrëveshje përfundimtare në mes të Kosovës dhe Serbisë, atëherë vendet...

Me Covid-19 janë 80 mësues/ Të gjithë janë izoluar dhe zëvendësuar nëpër shkolla

Hapja e shkollave ka shtuar vatrat e infeksionit covid-19, ku në javën e katërt të mësimit Drejtoria e Përgjithshme e Arsimit parauniversitar raporton një...

Numri i pacientëve me Covid-19 vazhdon të rritet, të respektohen masat për mbrojtje

Në 24 orët e fundit janë bërë 1.990 testime, ndërsa janë regjistruar 317 raste të reja me Kovid-19. Në kushte spitalore kanë vdekur katër...

Mësuesja me simptoma të koronavirusit ka dërguar fëmijën në shkollë, izolohen 22 nxënës

Kryetari i Komunës Qendër, Sasha Bogdanoviq ka informuar se edhe 22 fëmijë të shkollës fillore “Goce Dellçev” janë në izolim shtëpiak për shkak se...

Ja kush janë propozimet e integristëve për drejtorë

Bashkimi Demokratik për Integrim po bën kalkulimet e fundit për të përcaktuar kuadrot që do të udhëheqin me drejtoritë që i takojn në Qeveri. Përveç...

Qeveria solli vendim, prej 12 tetorit hiqet testi PCR për shtetet e rajonit

Qeveria e Maqedonisë së Veriut, siç mëson TV21 ka sjellë vendim që prej 12 tetorit të hiqet testi PCR me shtetet e rajoni.

Për dy javë vijnë testet e shpejta në Maqedoninë e Veriut, rezultatet për 15 minuta

Komisioni për sëmundje infektive ka paralajmëruar se së shpejti do të mbërrijnë testet e shpejta për Covid-19, që do të jenë shumë të lira,...

Komisioni për Sëmundje Infektive propozon hapjen e kufijve me Serbinë, Malin e Zi, Kosovën dhe Shqipërinë pa PCR test

Ministria e Shëndetësisë informon se këtë mëngjes, Komisioni për Sëmundjet Infektive ka sjell propozim-vendim për hapjen e kufijve me Serbinë, Malin e Zi, Kosovën...

Qeveria vendos për masa të reja! Ndalohen ahengjet me këngëtarë dhe DJ në objektet hotelierike

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe deklaroi se Qeveria unanimisht ka pranuar rekomandimet e reja të propozuara nga Komisioni për Sëmundje Infektive. Filipçe shtoi se...

A i rrit Filipçja numrin e rasteve me Covid-19, vetëm mos e hapë kufirin me Kosovën?!

Në momentin kur pritet me padurim që të hapet Kufiri me Republikën e Kosovës , Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Maqedonisë së Veriut...

Ali Ahmeti, i vërteti: Këmbë mbi këmbë në Qeveri!

Zëvendëskryeminsitri i parë sot ka mirëpritur liderin e BDI- së, Ali Ahmetin në zyrën e tij në Qeveri. Grubi pas takimit ka shpwrndarë një fotografi...

Rama: Shengeni rajonal, projekti i fëmijëve tanë

Alsat 02.10.2020 15:19 Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është shprehur i lumtur që “tabuja” e shengenit rajonal ka rënë nga ana e Kosovës, dhe...

Xheladin Murati: Po vijnë ditë të zeza për arsimin në Maqedoninë e Veriut

Profesori veteran Xheladin Murati në emisionin “Rruga drejt” në Alsat është shprehur i irrituar me atë që po ndodh sot me mos hapjen e...

Filipçe: Maskat mbrojtëse nuk janë të rrezikshme për fëmijët

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe thotë se mbajtja e maskave nga tetë orë në shkollë nuk paraqet kurrfarë rreziku për fëmijët, dhe se kjo...

Grubi flet për hapjen e kufijve pa test, i përgjigjet Filipçes

Zëvëndëskryeministri i parë Artan Grui në vazhdën e bisedimeve për hapjen e kufijve me Kosovën dhe vendet e rajonit tha se askush në Qeveri...

Biznesmeni shqiptar nga Shkupi kërkon 10 milion euro dëmshpërblim nga shteti

Në Seancën e fundit gjyqësore për rastin “Fortesa – Target” dëshmuan disa dëshmitarë, telefonat e të cilëve ishin përgjuar nga DSK në mënyrë të...

A do të realizohet premtimi i BDI-së që të premten të punohet vetëm 4 orë?

Qeveria e Maqedonisë së Veriut në seancën e shtatë kishte vendosur që pas tre viteve të zbatimit të kohës së punës fleksibile, administrata publike...

Sistemi shëndetësor në Maqedoninë e Veriut a po shkon drejt kolapsit?!

Infermierët në Klinikën Infektive në Maqedoninë e Veriut kanë paralajmëruar dorëheqje masive. Sistemi shëndetësor në vendin fqinj rrezikon të kalojë në krizë jo për shkak...

Dy të vdekur dhe 46 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Alsat 26.09.2020 15:33 Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej...

OVL-UÇK: Bastisja po bëhet nga policë rusë

Alsat 25.09.2020 15:26 Kreu i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, është arrestuar në zyrat e kësaj organizate...

Gucati me pranga në duar largohet nga zyrat e OVL UÇK-së

Alsat 25.09.2020 13:38 Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati, është arrestuar nga oficerët e EULEX-it. Ai është nxjerrë nga zyrat...

Prishtinë, arrestohet kryetari i OVL-UÇK-së Hysni Gucati

Alsat 25.09.2020 13:03 Nënkryetari i OVL-UÇK, Nasim Haradinaj ka treguar se është arrestuar kryetari i kësaj organizate, Hysni Gucati. Arrestimi ndodhi gjatë bastisjes së...

(FOTO) Prishtinë, EULEX bastisë zyrat e OVL-UÇK-së

Alsat 25.09.2020 11:26 Të armatosur deri në dhëmbë, pjesëtarët e Misionit Evropian për Sundim të Ligjit në Kosovë (EULEX), në këto qaste janë duke...

Stano: BE nuk është përgjegjëse për agjendën dhe datën e dialogut Kosovë-Serbi

Alsat 25.09.2020 11:06 Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, ka thënë se nuk është BE-ja ajo që e cakton datën dhe agjendën e dialogut Kosovë-Serbi,...

Rrëzohet një aeroplan ushtarak në Serbi

Alsat 25.09.2020 10:29 Njëri nga pilotët ka humbur jetën ndërsa tjetri po kërkohet. Gjithashtu është lënduar edhe një qytetar, në oborrin e të cilit...

Nuk respektuan masat mbrojtëse ndaj COVID-19, shqiptohen 848 gjoba në Kosovë

Alsat 25.09.2020 08:58 Gjatë 24 orëve të fundit, policia e Kosovës ka shqiptuar 848 gjoba për mos respektim të masave mbrojtëse ndaj COVID-19, derisa...

Ujmani të quhet Liqeni Trump, Hoti mirëpret propozimin e Grenell

Alsat 25.09.2020 09:13 Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mirëpritur propozimin e ambasadorit Richard Grenell, që liqeni i Ujmanit të quhet “Liqeni Trump”. Hoti...

3 lëkundje tërmeti gjatë ditës së djeshme në Shqipëri, më i forti në qytetin e Belshit

Alsat 25.09.2020 08:04 Gjatë ditës së djeshme u shënuar 3 lëkundje tërmeti në Shqipëri. Lëkundja e fundit e regjistruar ishte ajo e orës 21:21...

Gjykata Speciale publikon aktakuzën kundër Salih Mustafës

Alsat 24.09.2020 20:56 Zyra e Prokurorit të Specializuar me seli në Hagë, ka bërë të ditura të enjten detajet e aktakuzës kundër Salih Mustafës,...

Lajçak: Të hënën vazhdon dialogu Kosovë-Serbi

Alsat 24.09.2020 19:33 I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak ka konfirmuar se të hënën do të zhvillohet...

Elbasan, policia ekzekuton 70-vjeçarin që terrorizoi qytetin për 5 orë

Alsat 24.09.2020 18:26 71-vjeçari Lefter Zhidri nga Elbasani është vrarë nga policia shqiptare para pak minutash. Pas 5 orësh rezistencë duke mos iu bindur...

Pas shumë muajsh asnjë i vdekur nga COVID-19 në Shqipëri, 134 raste të reja e 100 të shëruar

Alsat 24.09.2020 17:11 Gjatë ditës së sotme nuk ka pasur asnjë humbje jete në Shqipëri nga pandemia e COVID-19, pas shumë muajsh, ndërsa janë...

Kosovë, 7 të shëruar dhe 63 raste të reja me COVID-19

Alsat 24.09.2020 15:13 Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej...

Elbasan, qëllon ndaj policisë dhe plagos dy kalimtarë

Alsat 24.09.2020 14:54 Sot rreth orës 13:20, në lagjen “11 Nëntori”, Elbasan shtetasja F. Zh., ka patur një konflikt me bashkëshortin e saj, shtetasin...

Plas arma në Elbasan, qëllohet mbi policinë

Alsat 24.09.2020 13:52 Persona ende të pa identifkuar kanë qëlluar me armë zjarri ndaj policisë së Shtetit shqiptar. Mësohet se ngjarja e rëndë është...

Prokuroria Speciale realizon arrestimin e parë në Kosovë

Alsat 24.09.2020 12:54 Zyra e Prokurorit të Specializuar, me seli në Hagë, njoftoi të enjten se ka arrestuar Salih Mustafën. Në njoftim thuhet se arrestimi...

​A do t’ia sigurojë LDK votat e saj për Ramush Haradinajn president?

Alsat 24.09.2020 12:39 Shefi i ekzekutivit kosovar, Avdullah Hoti ka folur sot edhe rreth çështjes së zgjedhjes së presidentit. Hoti tha se presidentin nuk...
- Advertisement -

Must Read

Lionel Messi i dërgon mesazh Cristiano Ronaldos para ndeshjes Juventus – Barcelona

Lionel Messi ende shpreson që Cristiano Ronaldo të mund të marrë pjesë në ndeshjen e Ligës së Kampionëve javën e ardhshme midis Barcelonës...
- Advertisement -

Dika: Balancuesi etnik, dukuri e një shoqërie të ndarë

Mjeku dhe juristi Artan Dika i ftuar në emisionin “Rruga drejt” në Alsat gjatë debatit mbi  keqpërdorimin e etnisë për punësim, tha se kjo...

Shkrirja mund të tronditë nga brenda ASH-në dhe AAA-në

Koalicioni mes Aleancës për Shqiptarët (ASH) dhe Alternativës (AAA) i ndërtuar në zgjedhjet e fundit parlamentare do të vazhdojë edhe në zgjedhjet lokale të...

Tetovë, një numër i madh i qytetarëve nuk respektojnë masat antiCovid

Alsat 22.10.2020 14:23 Kështu dukej tregu në Tetovë ditën e sotme. Përkundër shtimit të masave anti covid dhe rritjes së numrit të të infektuarve,...