fbpx
26.8 C
Skopje
Tuesday, July 27, 2021

F V

0 COMMENTS
6130 POSTS

featured

Filipçe: Qytetarët do të mund të lëvizin lirshëm për Pashkë dhe Bajram

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar, se gjatë festës së Pashkës dhe Bajramit nuk do të ketë ndalesë të lëvizjes. Ka bërë të ditur,...

Ora policore të fillojë në ora 21, kafenetë të punojnë në taverna, propozojnë KSN-ja dhe Shtabi i krizës

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse sot i ka propozuar Shtabit të krizës, që deri te Qeveria të propozojë ndryshime të masave restriktive të cilat do...

Missi humbet kurorën pasi bëri “twerk” në TikTok

25-vjeçarja që u shpall Miss në Papua Guinea e Re, humbi titullin e saj pasi shpërndau një video të saj duke bërë twerk në...
- Advertisement -

Latest news

Si ju pëlqen pamja e re e Çarshisë së Vjetër të Shkupit?

Komuna e Çairit përfundoi projektin për Promovimin e Turizmit në Çarshinë e Vjetër të Shkupit,në,  kuadër të Projektit për Konkurrencën Lokale dhe Rajonale (PLRK)...

Propozimi i Bares: Të kufizohet trafiku në Tiranë për të penguar përhapjen e covid-19

Profesori Besnik Bare u shpreh se duhet të kufizojmë trafikun se është provuar si faktori për përhapjen e infeksionit Covid.Bare: Si masë paraprake para se...

Valteri: Vetëm një gomar e beson që Basha zhduku kasetën

Deputeti Halit Valteri, një kritik i kreut të PD, Lulzim Basha, tha se për çështjen e kasetës ai nuk e beson se Basha të...

Aeroplani special nga Zvicra vjen në Shkup, për të marr pacientin nga Gostivari me Kovid

Zvicra shquhet me një nga sistemet më serioze të Sigurimit shëndetësor. Një aeroplan special sot ka arritur nga Zvicra në Shkup për të transferuar...

A duhet t’i përgjigjet Basha akuzave? Përplasen Spahiu dhe Gjekmarkaj

Hezitimi i Bashës, përballë dëshmive të Milaim Bellanicës dhe ish-komandantit të UÇK-së Latif Gashit, po diskutohet në studion e emisionit “Open”.Analisti Kreshnik Spahiu tha...

Si ka mundësi që në çift njëri infektohet me Covid-19 e tjetri jo?! Genc Sulçebe zbulon se ç’ndodh me virusin!

711 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë, duke e çuar në 29,837 numrin total të të infektuarve...

Aktuale

Aktuale

Policia: Tritoli iu vendos lokalit të një gruaje

Policia ka dhënë detaje zyrtare në lidhje me shpërthimin e fuqishëm të eksplozivit, i vendosur në derën e lokalit që rezulton se është në...

Shpërthim i fuqishëm në Shkodër

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur qytetin e Shkodrës, mbrëmjen e sotme.Shpërthimi ka ndodhur pranë kryqëzimit të shkollës pyjore, ndërsa mendohet se ka qenë...

Maqedoni: Tenton ta vrasë bashkëfshatarin me 21 plumba, e pëson kali i tij (VIDEO)

Banorët e fshatit Pregllovë të Komunës së Pllasnicës mëngjesin e djeshëm u zgjuan nga një breshëri plumbash.Ngjarja e frikshme ka ndodhur në vendin e...

Kërcënohet prokurori i shkarkuar/ Pas rrëzimit nga vettingu, sms kërcënuese për jetën e djalit dhe familjes

Me kërkese te prokurorisë, policia është vene ne kërkim te një 51 vjecari nga Elbasani, i cili dyshohet se i ka dërguar një sërë...

Gjirokastër/ Transportonin 12 emigrantë të paligjshëm, bien në pranga 3 autorët

 Tre persona janë arrestuar për shkaka se akuzohen për transportim të emigrantëve të paligjshëm.Seksioni i Hetimit të Trafiqeve në DVP Gjirokastër, në bashkëpunim me...

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Orë policore në Maqedoni nga ora 17 ose 18?

E ndjekim me vëmendje situatën me COVID-19, të gjitha resurset janë përqendruar në këtë çështje dhe qytetarët duhet ta dinë se nga 1 nëntori...

Itali, sërish rritje e rasteve dhe vdekjeve ditore nga COVID-19 – Alsat

Numri i pacientëve dhe viktimave të reja COVID-19 në 24 orët e fundit në Itali është rritur sërish, në 34 282 raste dhe 753...

Shteti rimburson ilaçet për pacientët me Covid, Manastirliu: Vendimi hyn në fuqi që nesër

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu nga Radar me gazetaren Jonida Shehu në ABC ka folur në lidhje me vendimin e qeverisë për të rimbursuar...

‘1 mijë e 650 lekë, i mesmi deri në 10 mijë e 900 lekë’/ Qeveria miraton paketën e rimbursimit të barnave për të prekurit...

Këshilli i Ministrave ka miratuar paketën e rimbursimit të barnave për trajtimin ambulator në banesë të personave të diagnostikuar me COVID-19.Sipas kësaj VKM është...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...

Pas vetos bullgare, opozita kërkon përgjegjësi nga Qeveria

Opozita kërkon dorëheqjen e kryeministrin Zoran Zaev, bashkë më ministrin e Jashtëm, Bujar Osmani dhe zëvendëskryeministrin për Eurointegrime, Nikolla Dimitrov. Sipas tyre, vetoja e...

Balliu: Si u dënua dhe u gjobit qeni te Astiri

Ish deputeti i Partisë Demokratike Klevis Balliu, për të ilustruar “drejtësinë” që po bën kryeministri Edi Rama, solli shembullin e dënimit të qenit të...

BSH: Ulje e numrit të rasteve me COVID-19 në Europë – Alsat

Numri i rasteve të reja me COVID-19 në Europë ka pësuar rënie javën e kaluar, për herë të parë që prej tre muajsh, por...

Korçë, 8 mësues rezultojnë me Covid19 në 24 orët e fundit

Nga 61 raste të konfirmuara pozitive gjatë 24 orëve në qytetin e Korçës 8 prej tyre janë mësues.Burime zyrtare konfirmojnë infektimin e 8 mësuesve,...

Koalicioni në vepër: Aleanca për Shqiptarët dhe VMRO-DPMNE në një vijë (FOTO)

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela njëjtë sikur edhe partneri i tij i koalicionit, lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski ka kërkuar dorëheqjen e...

Zvicër, mbarohen shtretërit në terapi intensive – Alsat

Zvicra njoftoi se 876 shtretër të terapisë intensive, të çertifikuar dhe të njohur nga Shoqëria zvicerane e Mjekësisë Intensive janë praktikisht të gjithë të...

KLP publikon emrat, kush janë kandidatët për KED-në e 2021

Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP) ka publikuar këtë të mërkurë listën e kandidatëve për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi (KED).Kandidatët janë si më...

SHBA, kufizime të reja për frenimin e COVID-19 – Alsat

Rastet e koronavirusit në SHBA tani e tejkalojnë shifrën 11.3 milion, sipas Universitetit Johns Hopkins. Një milion infeksione janë regjistruar vetëm javën e fundit. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Mariama Diallo, shtetet dhe qytetet po zbatojnë më shumë kufizime për të ndihmuar në luftën kundër një vale në rritje rastesh të reja.Shtetet dhe qytetet në të gjithë Amerikën po i urdhërojnë dhe u bëjnë thirrje banorëve të qëndrojnë në shtëpi, pak përpara festës kombëtare të Ditës së Falënderimeve javën e ardhshme.Kryebashkiakja e Çikagos u ka kërkuar banorëve që të kufizojnë grumbullimet në jo më shumë se dhjetë vetë. Masa e re hyri në fuqi të hënën dhe do të zgjasë të paktën një muaj.Forrest Jones, banor i Çikagos dhe mjek në pension i mbështet masat.“Nuk mendoj se kemi ndonjë alternativë për fat të keq, për sa kohë që numri i infeksioneve dhe vdekjeve të reja po rritet, ashtu si edhe stresi ndaj aftësisë për t’u kujdesur për njerëzit që sëmuren nga COVID. Kjo është një urgjencë, dhe ne duhet të marrim masa emergjente. “Kufizimet e reja në qytetin e Filadelfias do të fillojnë të premten dhe do të zgjasin deri në fund të vitit.“Do të ndalojmë grumbullimet në ambjentet e brendshme ose aktivitetet e çdo përmase në çdo vend, publik ose privat. Do të thotë jo festa në shtëpi, darka në grupe, grupe që mblidhen për të parë futboll, jo vizita midis familjeve, jo dasma dhe funerale në ambjente të mbyllura”, thotë Dr. Thomas Farley, Komisioneri i Shëndetësisë në Filadelfia.Guvernatori i Uashingtonit, Jay Inslee paralajmëroi se shteti i tij po përballet me rrezikun më të madh nga virusi deri tani.“Po përballemi me një valë të tretë që duket se do të jetë më e rrezikshme se ato që kemi parë deri tani. Rastet mesatare ditore në shtetin tonë janë dyfishuar vetëm në dy javët e fundit. Nuk mund të vazhdojë kështu.”Duke filluar nga e marta, palestrave dhe disa qendrave argëtuese në shtetin Uashington do t’u kërkohet të ndalojnë shërbimet e brendshme. Dhe që nga e mërkura, restorantet dhe baret do të shërbejnë vetëm në ambjentet e jashtme ose për ushqime të porositura.Po të mërkurën, Miçigani do të fillojë kufizime të reja për të paktën tre javë, përfshirë kalimin e klasave online për shkollat e mesme dhe universitetet, ndërprerjen e sporteve të organizuara dhe ndalimin e ngrënies në ambiente të mbyllura.“Jemi në momentin më të keq të kësaj pandemie deri më sot. Situata nuk ka qenë kurrë më e tmerrshme. Duhet të marrim masa.”Të hënën doli një lajm i mirë për një vaksinë të dytë premtuese për COVID. Kompania farmaceutike Moderna tha se rezultatet paraprake zbuluan se vaksina e saj ishte 94.5 përqind e efektshme. Por zyrtarët e saj thonë se ka akoma shumë punë përpara.“Është një moment historik vërtet i rëndësishëm në luftën kundër pandemisë. Është një lajm i mrekullueshëm të dish se vaksina do të jetë efektive, por na duhet të përfundojmë procesin rregullator, i cili përfshin përfundimin e studimit, nxjerrjen e më shumë të dhënave dhe disa të dhëna sigurie shtesë. Dhe pastaj, natyrisht, duhet të merremi me prodhimin e tyre“, thotë dr. Stephen Hoge, President i kompanisë Moderna.Ndërkohë kompania farmaceutike Pfizer tha të mërkurën se studimi i saj ka arritur në përfundimin se vaksina e saj është 95 për qind efektive kundër COVID-19.

Inagurohet pediatria e re në Durrës, Manastirliu: Është një ndër spitalet më të mira

Kryeministri Edi Rama me Ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu kanë inaguruar pediatrinë e re të spitalit rajonal Durrës, një investim i...

Sela: Qeveri e zgjeruar dhe zgjedhje parlamentare bashkë me ato lokale

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela përmes një konference për media sot i është drejtuar opinionit pas vetos Bullgare dhe bllokimit të proçesit...

Nëntë të vdekur dhe 711 raste të reja me coronavirus në Shqipëri

Në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 711 raste të reja me coronavirus dhe kanë humbur jetën 9 persona.Ministria e Shëndetësisë dhe...

600 policë janë me Covid/ Zëvendësohen nga kolegët me orë shtesë

Që pas shpalljes së pandemisë në muajin mars, policia shqiptare kaloi në shërbim të përforcuar, më së shumti duke kontrolluar zbatimin e rregullave antiCovid,...

Shqipëri, 711 të infektuar me COVID, humbin jetën 9 persona – Alsat

Rekord shifrash të infektuarish me Covid janë konfirmuar këtë të mërkurë në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë konfirmuar 711...

Shilegov: Paga e zjarrfikësve do të rritet me 20%

Është gjetur zgjidhje e përkohshme për zjarrfikësit e Shkupit. Kreu I Shkupit, Petre Shilegov tha se është arritur një marrëveshje me sindikatat e zjarrfikësve...

Jonida Vokshi i bashkohet nismës për mbjelljen e pemëve: Investim për shëndetin!

Jonida Vokshi, aktorja dhe moderatorja e dashur për publikun mbolli në Parkun e Liqenit të Tiranës një pemë për 5 mujorin e vajzës së...

“A do e bosh një foto me mretin”, batutat e Ramës: Ta heq maskën se dukem si…

Kryeministri Edi Rama ka qenë në Durrës këtë të mërkurë për të vizituar disa pallate që janë rikonstruktuar pas dëmtimeve që pësuan nga tërmeti...

Kosova regjistron 720 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të mërkurën se gjatë 24 orëve të fundit 11 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë...

Zv/kryeministri i parë Grubi takoi sekretarin Aziri

Zëvendës Kryeministri i parë dhe Ministër për Sistem Politikë dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi priti në takim sekretarin shtetëror në Ministrinë e Kulturës...

Komisioni i Ligjeve rrëzon dekretin e Metës, zëdhënësi i presidentit: Nën presionin politik, humbi dhe grimcat e fundit të profesionalizmit

Zëdhënësi i presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar pasi Komisioni i Ligjeve rrëzoi dekretin e Metës.Ai thotë se Komisioni i Ligjeve ka kohë,...

Hagë, mbrojtja e ish krerëve të UÇK-së kërkon që gjykimi të nis në 2022 – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të UÇK-së, zyra e prokurorit të specializuar propozoi që gjykimi të nisë...

Argjentina taksë ndaj të pasurve, për të ndihmuar familjet e goditura nga Covid-19 – Alsat

Dhoma e ulët në Kongresin e Argjentinës nisi diskutimet rreth një projekt-ligji që synon të mbledhë 3.75 miliardë dollarë përmes një takse mbi pasuritë...

“Më ke dhunuar shtatzënë”, nëna ikën nga shtëpia, babai braktis dy vajzat në jetimore, bashkëshortët përballen live

Një ngjarje e rëndë e ndodhur në Korçë është sjellë në vëmendje ditën e sotme në emisionin “Shqipëria Live” në Top Channel.Emanuel Rrapushi, është...

Kroaci, 3251 raste të reja me Covid-19 dhe 38 të vdekur – Alsat

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 3251 raste të reja me infeksion të virusit SARS-CoV-2, dhe numri i rasteve aktive në Kroaci sot...

OBSH: Ulje e numrit të rasteve me COVID-19 në Europë – Alsat

Numri i rasteve të reja me COVID-19 në Europë ka pësuar rënie javën e kaluar, për herë të parë që prej tre muajsh, por...

Fetahu pas zgjedhjes si kryetar i BFI-së! Do të ndërtojmë BFI serioze

Shaqir Efendi Fetahu pas zgjedhjes së tij si udhëheqësi i Bashkësisë Fetare Islame, mbajti konference për media, nga ku tha se sot është ditë...

Identifikimi biometrik, 6 kompani shfaqin interes për zgjedhjet në Shqipëri

KQZ ndodhet në procesin e përllogaritjes së vlerës financiare së pritshme të kontratës për implementimin e Sistemit Elektronik të Identifikimit të Votuesve dhe Pajisjeve...

Slloveni, 43 të vdekur nga COVID-19 – Alsat

Në Slloveni, 2013 raste të reja të koronavirusit u konfirmuan në 24 orët e fundit pasi ishin kryer 6.813 teste dhe 43 persona me...
- Advertisement -

Most Commented

Filipçe: Qytetarët do të mund të lëvizin lirshëm për Pashkë dhe Bajram

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar, se gjatë festës së Pashkës dhe Bajramit nuk do të ketë ndalesë të lëvizjes. Ka bërë të ditur,...
- Advertisement -

Shqipëri/ Këto janë rezultatet e deritanishme, sa vota kanë deri më tani PS, PD, LSI dhe PSD

Deri në orën 08:20 të mëngjesit të sotëm në Shqipëri janë numëruar 1390 kuti me vota nga 5199 QV në total. Deri tani PS udhëheq...

Ora policore të fillojë në ora 21, kafenetë të punojnë në taverna, propozojnë KSN-ja dhe Shtabi i krizës

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse sot i ka propozuar Shtabit të krizës, që deri te Qeveria të propozojë ndryshime të masave restriktive të cilat do...

Missi humbet kurorën pasi bëri “twerk” në TikTok

25-vjeçarja që u shpall Miss në Papua Guinea e Re, humbi titullin e saj pasi shpërndau një video të saj duke bërë twerk në...