fbpx
3 C
Skopje
Friday, October 23, 2020

Apple prezanton iPhone 12, ndryshimet që sjellin “smartphone”-ët e rinj

- Advertisement -

“Apple” ka prezantuar linjën e re të “smartphone”-ve iPhone 12 me disa lloje madhësish me dizajnesh të rinj.

iPhone-ët e rinj shënojnë disa nga ndryshimet më të mëdha në telefonët inteligjentë të Apple që nga iPhone X në 2017.

Katër pajisjet e reja marrin detaje të dizajnit nga iPhone 4 dhe 5 nga 2013, me anë metali katrorë dhe faqe më të sheshta. Të gjithë iPhone-ët e rinj kanë gjithashtu procesorin më të fundit të Apple A14 Bionic. Ata gjithashtu kanë sistemin e njohjes së Apple Face ID për zhbllokimin e telefonave inteligjentë dhe do të punojnë me rrjetin  5G për herë të parë.

Asnjë prej iPhone-ve të rinj nuk do të ketë në kuti kufje ose një përshtatës të rrymës, si një mënyrë për të zvogëluar gjurmën e karbonit, por do të përmbajë një kabllo USB-C dhe do të mbështesë karikimin më të shpejtë me “ëireless”.

iPhone-ët e rinj kanë gjithashtu sistemin e ri të Apple, MagSafe, i cili në mënyrë magnetike i bashkangjit aksesorët në pjesën e pasme të telefonit.

Modeli bazë quhet thjesht iPhone 12 dhe është një zëvendësim i drejtpërdrejtë i telefonit më të njohur të Apple nga viti i kaluar, iPhone 11. Ai ka një ekran të ri dhe të përmirësuar 6.1 inç me teknologjinë OLED që zëvendëson teknologjinë LCD të përdorur në paraardhësin e tij.

IPhone 12 ka një sistem të ri 12-megapiksel me kamerë të dyfishtë në pjesën e pasme me lente normale dhe ultraëide dhe kamerën selfie. Trupi i telefonit është prej alumini si paraardhësi i tij, ndërsa pjesa e pasme është prej qelqi. Telefoni është 11% më i hollë se modeli i mëparshëm dhe ka teknologjinë e re të xhamit në ekran Ceramic Shield, e cila është 4 herë më e fortë se teknologjia paraardhëse.

iPhone 12 do të kushtojë 799 dollarë në SHBA dhe do të jetë në dispozicion nga 23 Tetori.

Më i vogli nga telefonat inteligjentë të rinj Apple është iPhone 12 Mini i ri, i cili ka një ekran 5.4 inç, duke e bërë telefonin pak më të vogël se iPhone aktual SE por me një ekran më të madh që mbush pjesën e përparme të pajisjes. Ka të njëjtën kamera të dyfishtë në pjesën e pasme dhe modelin e trupit të aluminit si iPhone 12, duke përfshirë xhamin Ceramic Shield.

iPhone 12 Mini do të kushtojë 699 dollarë në SHBA dhe do të jetë në dyqane në 13 nëntor.

Apple ka prezantuar edhe dy modele me performancë më të lartë, iPhone 12 Pro dhe Pro Max.

iPhone 12 Pro ka një ekran të ngjashëm 6.1 inç OLED me iPhone 12 – më i madh se ekrani 5.8 in i iPhone 11 Pro nga 2019.

iPhone 12 Pro Max, i cili ka një ekran OLED 6.7 inç, 0,2 inç më i madh se iPhone 11 Pro Max i mëparshëm.

Të dy modelet e iPhone 12 Pro kanë përmirësuar sistemet e kamerës së trefishtë në pjesën e pasme me lente telefoto ultra të hapura.

Trupi i iPhone-ve tyre do të jetë prej çeliku inoks dhe me xhamin Ceramic Shield në pjesën e përparme. Ata gjithashtu kanë një vlerësim të rezistencës ndaj ujit IP68 për thellësi prej 6 metrash për 30 minuta.

iPhone 12 Pro do të kushtojë 999 dollarë në SHBA dhe do të jetë në dispozicion nga 23 Tetori. IPhone 12 Pro Max do të kushtojë 1,099 dollarë në SHBA por nuk do të jetë i disponueshëm deri më 13 nëntor.

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
41,942,432
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on October 22, 2020 11:35 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
1,141,612
VDEKJE
Updated on October 22, 2020 11:35 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
30,671,115
TE SHERUAR
Updated on October 22, 2020 11:35 pm

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
10,129,705
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on October 22, 2020 11:35 pm

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

Bota Sot: Ramush Haradinaj president i ri i Kosovës, arrihet marrëveshja?

PDK-ja është pajtuar që t’i jap votat për Ramush Haradinajn si president i ri i vendit. Kështu kanë thënë burime të gazetës “Bota sot”, ku...

Taravari propozon Qeveri të zgjeruar, Zaev i përgjigjet

Sekretari gjeneral i ASH-së Arben Taravari mbrëmë në Click Plus e hodhi idenë për formimin e Qeverisë së zgjeruar, me qëllim që të përballjes...

Kush janë drejtorët shqiptar që do të emërohen në Klinikën e Shkupit

Kjo është java kur do të emërohen drejtorët e rinj nëpër institucione të ndryshme të vendit që i përkasin eshalonit të tretë. Me këtë rast...

Filipçe: Administrata të punojë me ndërrime ose nga shtëpia

- Advertisement - Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe tha se një ndër masat të cilat i ka propozuar Qeverisë për miratim gjatë ditës së nesërme...

18 fëmijë dhe 55 të punësuar nëpër çerdhe pozitivë me Covid-19

Që nga hapja e çerdheve 18 fëmijë dhe 55 të punësuar kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Këtë e bëri të ditur Ministria e Punës...

Ndarja e drejtorive, këtë javë mbyllet marrëveshja

Partitë e koalicionit qeveritar, LSDM, BDl, BESA, PDSH dhe partitë e tjera këtë javë pritet të përmbyllin marrëveshjen rreth ndarjes së drejtorive, agjencive dhe...

Pas shtatë muajsh besimtarët u lejuan të falen në Qabe (VIDEO)

Pas ndalimit prej shtatë muajsh për shkak të pandemisë në Qabe të Mekës, myslimanët kryejnë lutjen e parë të përbashkët. Në muajin mars autoritetet saudite...

Humbin jetën dy vëllezër nga Deçani në Gjermani, goditen për vdekje nga treni

Alsat 13.10.2020 14:39 Një 13 dhe një 17 vjeçar nga Ratishi i Epërm i Deçanit kanë humbur jetë në Brukberg të Gjermanisë. Të dy...

Vëllai i deputetit përfitoi 83 mijë euro për trajnimin e gomerëve dhe kuajve

Drejtori i shkollës së mesme bujqësore në Kavadarc ka fituar projekt në vlerë prej 83 mijë euro për trajnim të gomerëve dhe kuajve, para...

Zemaj: Rritja e rasteve me COVID-19, si pasojë e mosrespektimit të masave

Alsat 10.10.2020 17:48 Ministri i Shëndetësisë në Qeverinë e Kosovës, Armend Zemaj gjatë një konference për media, ka bërë të ditur se Kosova ka...

Dy edukatore nga Çairi infektohen me koronavirus, katër fëmijë në izolim

Gjatë 24 orëve të fundit sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 386 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona, 6 persona e kanë humbur jetën ndërsa...

Policia do të kontrolloj sa mysafirë në shtëpi i kemi, masa e re në Maqedoni!

Në Maqedoninë e Veriut me shtimin e rasteve të reja dhe në numër rekord të infektimeve me Kovid-19, do të aplikohen masa të reja...

SHQIPËRI

Yuri Kim këshillon publikisht Ilir Metën: Dua ta shoh…

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim e ka cilësuar unik rolin e presidentit në atë që ajo e cilësoi bashkimi i vendit. Duke kujtuar në rastin e...

Përplasja kryeministër-president/ Malaj: Meta ‘politikan race”, Ramës i ka humbur edhe batuta

E ftuar në “Politik On” në RTV Ora ku po diskutohet mbi përplasjet kryeministër-president, ish deputetja e LSI Nora Malaj ka bërë dallimin mes...

Basha zbulon ligjin e parë që do të miratojë kur të vijë në pushtet

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha për Ilva Now në Euronews Albania se PD ka gati ligjin antimafia me anë të të cilit...

Rezoluta për antisemitizmin/ SHBA dhe BE përshëndesin miratimin nga parlamenti

Parlamenti miratoi rezolutën “Për miratimin e përkufizimit të përdorshëm për antisemitizmin, përcaktuar nga Aleanca Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit”.Rezoluta mbështetet në përcaktimin e kësaj Aleance,...

“Varëse 10 mijë euro”, Belinda Balluku: Nuk jam ministrja më e pasur

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku thotë se buxheti i vitit 2021 anon nga ana e infrastrukturës, asaj rrugore, portuale dhe aviacion. Gjatë...

Mbi 13 % e popullsisë në Tiranë e ka kaluar Covid-19, një vaksinë tjetër ka efekt kundër virusit

Pak javë më parë shkencëtarët dolën në rezultatin se vaksina e tuberkulozit ose ndryshe BCG, ka prova se mund të mbrojë edhe nga infeksione...

ME TE LEXUARA

Bota Sot: Ramush Haradinaj president i ri i Kosovës, arrihet marrëveshja?

PDK-ja është pajtuar që t’i jap votat për Ramush Haradinajn si president i ri i vendit. Kështu kanë thënë burime të gazetës “Bota sot”, ku...

Taravari propozon Qeveri të zgjeruar, Zaev i përgjigjet

Sekretari gjeneral i ASH-së Arben Taravari mbrëmë në Click Plus e hodhi idenë për formimin e Qeverisë së zgjeruar, me qëllim që të përballjes...

Kush janë drejtorët shqiptar që do të emërohen në Klinikën e Shkupit

Kjo është java kur do të emërohen drejtorët e rinj nëpër institucione të ndryshme të vendit që i përkasin eshalonit të tretë. Me këtë rast...

Filipçe: Administrata të punojë me ndërrime ose nga shtëpia

- Advertisement - Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe tha se një ndër masat të cilat i ka propozuar Qeverisë për miratim gjatë ditës së nesërme...
- Advertisement -