fbpx
20.8 C
Skopje
Tuesday, July 27, 2021

6 shenjat që tregojnë se ju jeni një grua e mençur dhe një frymëzim për të tjerët!

- Advertisement -

Femra-Frymëzimi

Çfarë e përcakton më mirë mençurinë e një gruaje? Më poshtë po rendisim gjashtë sjellje tipike të një gruaje inteligjente.

Shikoni dhe zbuloni nëse jeni edhe ju një grua e mençur:

Zgjidh konfliktet, nuk i krijon ato

Një grua e mençur e di se çdo konflikt mund të zgjidhet me një bisedë të sinqertë, ballë për ballë. Qoftë në shtëpi apo në punë, ajo nuk eksitohet, bërtet ose humbet durimin, sepse ajo ka një pjekuri të pazakontë. Para se të bëjë ose thotë ndonjë gjë, ajo mendon për pasojat e veprimeve, në mënyrë që të mos ofendojë askënd.

Di si të respektojë ndryshimet e tjetrit

Një grua e mençur nuk përpiqet kurrë të ndryshojë të tjerët, por i respekton ata për atë që janë. Ajo respekton hapësirën dhe ndryshimet e atyre që janë përreth saj, qofshin familjarë apo miq, sepse e di që nuk ka asgjë të keqe nga ndryshimet dhe e kupton që janë ndryshimet ato që na pasurojnë si njerëz dhe të gjithë meritojnë të respektohen.

Nuk e censuron veten

Një grua e mençur nuk është e kufizuar, ajo përpiqet të përmbushë të gjitha dëshirat e saj dhe ka një listë të përcaktuar përparësish. Asgjë e rëndësishme për jetën nuk anashkalohet, përkundrazi, gjithmonë i jepet përparësi.

Njeh rëndësinë e gjetjes së një ekuilibri midis karrierës dhe jetës personale

Gruaja e mençur nuk zgjedh midis të jetuarit plotësisht ose një karriere solide, ajo thjesht pajton me mjeshtëri këto dy realitete. Ajo e kupton që është pjesë e procesit të pavarësisë, ajo ka kohë për veten dhe dëshirat e saj, familjen dhe miqtë, kështu që nuk e vret veten për punë.

Është e sjellshme

Mirësia është një tjetër shenjë dalluese e gruas së mençur, pasi ajo është gjithmonë e gatshme të ndihmojë ata në nevojë dhe e bën këtë me një buzëqeshje të këndshme në fytyrë. Një grua e mençur shpërndan lëvdata, përvojat dhe këshillat e saj. Bujaria është një cilësi e qenësishme e një gruaje të mençur.

Nuk i nënvlerëson problemet tuaja

Pavarësisht nga problemet që has në punë, në familje, një grua e mençur nuk shpreh kurrë zhgënjimet e saj për të tjerët. Ajo e di që askush nuk ka të bëjë me atë që ndodh në jetën e saj personale, kështu që i zgjidh problemet e saj vetë ose me këdo që i ofron ndihmë. Një grua e mençur e kupton që secili prej nesh mbart një barrë, kështu që nuk është e drejtë të ngarkosh njerëzit me problemet e tyre.

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE GJITHA SHTETET
195,396,061
RASTE TE KONFIRMUARA
Updated on July 27, 2021 6:56 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

VDEKJE NGA KOVID19
4,183,421
VDEKJE
Updated on July 27, 2021 6:56 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

TE SHERUAR NGA KOVID19
175,506,557
TE SHERUAR
Updated on July 27, 2021 6:56 am

TE DHENAT PER COVID19 NE MBARE BOTEN

RASTE AKTIVE
15,706,083
RASTE AKTIV ME COVID19
Updated on July 27, 2021 6:56 am

- Jetojmë në një kohë ku çdokush shikon dhe gjykon nëse je i shëmtuar apo i bukur... askush nuk vëren dhe as interesohet nëse je i dëshpëruar apo i lumtur.

F.V

Manager

TE FUNDIT

Hap pas hapi, si mund ta bëni vetë në shtëpi testin e shpejtë për COVID-19

Greqia ka futur vetë-testimet për COVID-19 me detyrim për disa kategori, mes të cilëve për nxënësit e shkollës së mesme dhe mësuesit, që duhet...

Prej sot ora policore fillon në ora 20:00

Me vendim të Qeverisë prej sot fillon orë policore dyjavore prej orës 20:00 deri në ora 05:00 të mëngjesit, përderisa prej nesër mbyllen të...

Problem i ri për diasporën, nuk mund të regjistrojnë më shumë se tre fëmijë

Deri sa Enti Shtetëror i Statistikave (ESHS) ka evituar disa probleme që janë paraqitur ditën e parë në Sistemin elektronik për regjistrim të diasporës,...

Seancë e re gjyqësore për “Organizatorët e 27-Prillit”

Në Gjykatën Penale-Shkup sot duhet të vazhdoj gjykimi për “Organizatorët e 27 Prillit’. Gjykimi për këtë lëndë është akoma në fazën e dëshmive. Në...

Greqi, 3 209 raste të reja ditore dhe 60 viktima nga COVID-19 – Alsat

Greqia konfirmoi sot 3 209 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, sipas Organizata Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).Ka 82 034...

Kosova përfiton 33 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të – Alsat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë Kosovës 33 milionë dollarë amerikanë, ndihmë kjo që lidhet me Objektivat Zhvillimore të USAID-it për pesë...

Shqipëri, 711 të infektuar me COVID, humbin jetën 9 persona – Alsat

Rekord shifrash të infektuarish me Covid janë konfirmuar këtë të mërkurë në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë konfirmuar 711...

Kosova regjistron 720 raste të reja me Covid-19 – Alsat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të mërkurën se gjatë 24 orëve të fundit 11 pacientë me koronavirus kanë vdekur dhe janë...

Hagë, mbrojtja e ish krerëve të UÇK-së kërkon që gjykimi të nis në 2022 – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të UÇK-së, zyra e prokurorit të specializuar propozoi që gjykimi të nisë...

Kroaci, 3251 raste të reja me Covid-19 dhe 38 të vdekur – Alsat

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 3251 raste të reja me infeksion të virusit SARS-CoV-2, dhe numri i rasteve aktive në Kroaci sot...

​Prokuroria kërkon që gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së të nisë verën e ardhshme, mbrojtja e quan absurde – Alsat

Në seancën e sotme në Dhomat e Specializuara në Hagë, ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Zyra e Prokurorit të Specializuar propozoi që...

Ish-ministri Nenad Rikallo merr post në Zyrën për Kosovën në qeverinë serbe – Alsat

Ish-ministri në Qeverinë e Kosovës dhe anëtari aktual i Komisionit Qendror Zgjedhor të Kosovës, Nenad Rikallo, u emërua ndihmës i drejtorit të ashtuquajturës Zyre...

SHQIPËRI

Propozimi i Bares: Të kufizohet trafiku në Tiranë për të penguar përhapjen e covid-19

Profesori Besnik Bare u shpreh se duhet të kufizojmë trafikun se është provuar si faktori për përhapjen e infeksionit Covid.Bare: Si masë paraprake para se...

Valteri: Vetëm një gomar e beson që Basha zhduku kasetën

Deputeti Halit Valteri, një kritik i kreut të PD, Lulzim Basha, tha se për çështjen e kasetës ai nuk e beson se Basha të...

A duhet t’i përgjigjet Basha akuzave? Përplasen Spahiu dhe Gjekmarkaj

Hezitimi i Bashës, përballë dëshmive të Milaim Bellanicës dhe ish-komandantit të UÇK-së Latif Gashit, po diskutohet në studion e emisionit “Open”.Analisti Kreshnik Spahiu tha...

Si ka mundësi që në çift njëri infektohet me Covid-19 e tjetri jo?! Genc Sulçebe zbulon se ç’ndodh me virusin!

711 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë, duke e çuar në 29,837 numrin total të të infektuarve...

Policia: Tritoli iu vendos lokalit të një gruaje

Policia ka dhënë detaje zyrtare në lidhje me shpërthimin e fuqishëm të eksplozivit, i vendosur në derën e lokalit që rezulton se është në...

Shpërthim i fuqishëm në Shkodër

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur qytetin e Shkodrës, mbrëmjen e sotme.Shpërthimi ka ndodhur pranë kryqëzimit të shkollës pyjore, ndërsa mendohet se ka qenë...

ME TE LEXUARA

Hap pas hapi, si mund ta bëni vetë në shtëpi testin e shpejtë për COVID-19

Greqia ka futur vetë-testimet për COVID-19 me detyrim për disa kategori, mes të cilëve për nxënësit e shkollës së mesme dhe mësuesit, që duhet...

Prej sot ora policore fillon në ora 20:00

Me vendim të Qeverisë prej sot fillon orë policore dyjavore prej orës 20:00 deri në ora 05:00 të mëngjesit, përderisa prej nesër mbyllen të...

Problem i ri për diasporën, nuk mund të regjistrojnë më shumë se tre fëmijë

Deri sa Enti Shtetëror i Statistikave (ESHS) ka evituar disa probleme që janë paraqitur ditën e parë në Sistemin elektronik për regjistrim të diasporës,...

Seancë e re gjyqësore për “Organizatorët e 27-Prillit”

Në Gjykatën Penale-Shkup sot duhet të vazhdoj gjykimi për “Organizatorët e 27 Prillit’. Gjykimi për këtë lëndë është akoma në fazën e dëshmive. Në...
- Advertisement -